Avustralya'da Üniversite Hazırlık
Avustralya'da Üniversite Hazırlık

Avustralya'da Üniversite Hazırlık

Üniversiteyi Avustralya’da Okumak İsteyenlerin Eğitim Sistemine Alışması ve İngilizcesini Geliştirmesi İçin En İyi Yol Hazırlık Programları…

Dil yeterliliğini belgeleyemeyen ve üniversitelere doğrudan kabul edilmeyenler öğrenciler için "Foundation"olarak adlandırılan ve genelde bir akademik yıl süren hazırlık programları açılmaktadır. Hazırlık programları kolejler ve bazı dil okulları tarafından düzenlenmektedir. Bu programda öğrenciler hem yabancı dillerini geliştirmekte, hem de üniversite eğitimine temel oluşturacak bazı dersleri önden takip etmektedir. 

Hazırlık programları genelde 1 yıl devam etmektedir. Avustralya okullarından bazıları yaz aylarında hazırlık programı açmaktadır. Bu programlar diğerlerinden çok daha kısa, 12 hafta civarında sürmektedir. Böylece öğrenci kaybettiği zamanı en aza indirebilir. Programa kabul edilen öğrenciler, aynı zamanda bir veya birkaç üniversiteye şartlı kabul edilebilirler. 

Üniversite Hazırlık Programını başarıyla tamamlayan öğrenciler; başarı seviyesine, ilgi alanlarına ve mali şartlarına göre danışmanlarınca yurtdışında seçilen üniversiteye yerleştirilirler. Bu program, özellikle yurtdışında doğrudan üniversite eğitimi yapmak için yabancı dil bilgisi veya akademik seviyesi yetersiz olan öğrenciler için tasarlanmıştır. Dersler, özellikle bir üniversite kampüsünde ya da üniversiteden bağımsız bir kolejde verilir.  

Program
Akademik olarak Avustralya Üniversitelerinde eğitim yapabilecek bir seviyeye ulaşmak için açılan ‘foundation’ programları lisans eğitimlerine bu ülkede devam etmek isteyen öğrencilerin katılmak zorunda olduğu ve genelde 1 yıl süren üniversite hazırlık programlarıdır. 

Bu programlar genellikle Eylül ve Şubat aylarında başlar ancak bazı okulların senede 4 kez program başlangıç tarihleri de vardır. Bu kurslarda öğrenciler hem İngilizcelerini geliştirir hem de üniversite eğitimine temel teşkil edecek dersleri alırlar. ‘Foundation’ programına ister özel bir kolejde isterse üniversite bünyesinde katılacak olsun öğrenci İngilizce dil eğitiminin yanı sıra üniversitede okuyacağı bölümle ilgili dersleri de almaya başlar. Dolayısıyla öğrenci ‘foundation’ yılı öncesi üniversitede okumak istediği bölüme; mühendislik, sosyal bilimler vs. karar vermeli ve buna uygun bir programa dâhil olmalıdır. 

Programlarını başarı ile bitiren öğrenciler akademik başarı ortalamalarına göre üniversite tercihi yaparlar ve bir sonraki yıl üniversite eğitimlerine devam ederler.

Avustralya'da Hazırlık - Foundation Programı Sunan Okullar:

Kaplan International Colleges - www.kaplaninternational.com
Study Group/Embassy Cess www.embassyces.com
MARTIN COLLEGE www.embassyces.com
TAYLORS COLLEGE www.embassyces.com
SYDNEY UNIVERSITY FOUNDATION : www.studygroup.com
THE UNIVERSITY OF WESTERN AUSTRALIA www.studygroup.com
MONASH UNIVERSITY FOUNDATION ( MUFY) www.studygroup.com
SIBT-MACQUARIE UNIVERSITY NAVITAS www.sibt.nsw.edu.au
SAIBT – UNIVERSITY OF SOUTH AUSTRALIA NAVITAS www.saibt.sa.edu.au
QIBT – GRIFFIT UNIVERSITY, NAVITAS ,www.qibt.qld.edu.au
PIBT – EDITH COWAN UNIVERSITY, NAVITAS www.pibt.wa.edu.au
MIBT – DEAKIN UNIVERSITY, NAVITAS,www.mibt.vic.edu.au
CURTIN UNIVERSITY, NAVITAS www.navitas.com/study_university_aus_cus.html
LA TROBE UNIVERSITY, NAVITAS www.navitas.com/study_university_aus_mqc.html