Avustralya'da Staj
Avustralya'da Staj

Avustralya'da Staj

Dünyanın En Güzel Ülkelerinden Birinde Staj Yaparak Geleceğe Hazırlan!

Yurtdışında staj programları; üniversite eğitimi devam edenler, deneyim kazanmak isteyen yeni mezunlar ve hali hazırda çalışma hayatına giriş yapmış genç profesyoneller için tasarlanmış bir çalışma sürecidir. Son dönemde ülkemizde iş bulmanın zorlaşması ve rekabetin artması gibi sebeplerden dolayı genç mezunlar iş bulma süreçlerinde bir adım öne çıkmak adına CV’lerine artı değer katmak zorundadır. Bunun en güzel yollarından biri de yurtdışında staj yaparak uluslararası şirketlerde deneyim kazanmak, yurtdışı çalışma referanslarına sahip olmak ve çok kültürlü şirketlerin yapısını anlamaktır. 

Yurtdışında staj denildiğinde de akla Avustralya gelmektedir. Dünyanın en yaşanabilir ülkesi olması, dünya çapında saygın pek çok şirkete ev sahipliği yapması, ülkedeki iş yapma biçimlerinin dünyayla entegre olması gibi sebeplerden dolayı bu ülkede staj yapmak pek çok genç mezunun hayallerini süslemektedir. 

Avustralya’da; Turizm, Gastronomi, Medya ve iletişim, Ticaret ve Finans, Mühendislik, Mimarlık, Sosyal Bilimler… gibi alanlarda çalışma imkanı sunan programlar ile deneyim kazanmanın yanı sıra birikim de yapılabilmektedir.

Program

Avustralya’da Work and Holiday programı kapsamında çalışabilir ve staj yapabilirsiniz. Bu ülkede staj yapmak için bilmeniz gereken en önemli nokta; Avustralya’da diğer ülkelerden farklı olarak staj programlarına başvuracak kişilerin eğitim aldıkları yada mezun oldukları bölümlerle uyumlu alanlar seçme zorunluluğu bulunmasıdır. Kendi bölümünüzle ve mesleğinizli alakalı seçtiğiniz programlar 6-26 hafta arasında sürmektedir.

Avustralya’da maaşlı ve maaşsız staj seçenekleri bulunmaktadır. Maaşlı staj seçenekleri genellikle turizm ve otelcilik alanındadır. Çok iyi bir şirkette maaşsız staj yaparak geleceklerine yön verme şansı yakalayan pek çok insan bu programlarda karşımıza çıkabiliyor. Bu sekmede verilen bilgilerin dışında daha kapsamlı bilgi almak isterseniz Global Vizyon danışmanlarıyla irtibata geçebilirsiniz.

Staj Türleri ve İş Örnekleri

1) Avustralya’da Turizm ve Otelcilik Programı – Maaşlı Staj
Turizm ve otelcilik programı turizm otelcilik eğitimini tamamlayacak, tamamlamış ve turizm otelcilik ile alakalı deneyime sahip olan yüksek becerili adaylara önerilen maaşlı bir staj programıdır. Turizm otelcilik programında 6, 9 ve 12 ay süreli seçenekler vardır.
Katılımcılar; yiyecek içecek, resepsiyon, oda hizmetleri ve mutfak pozisyonlarında çalışma imkanı bulabilirler.

Turizm otelcilik programındaki hakkında bilmeniz gerekenler; 

 Staj başvuruları program başlangıcından veya Avustralya’ya varmadan en az 6 öncesinden yapılmalıdır. 
 Bütün adaylar staj programına kabul edilmeden önce telefon mülakatını tamamlamalıdır.
 Adaylar, hotel, resort, restoran veya Avustralya’da herhangi büyük turist merkezlerinde stajlarını tamamlamak için istekli olmalıdır.
 İşyerindeki ilk hafta bütün stajyerler eğitime odaklanır.
 Stajyerler seyahat ve konaklama masraflarını ödemek zorundadır.

Turizm ve Otelcilik Adayları için Staj Ödemeleri

Stajlar, haftada minimum 25 saat ve tam zamanlı olacak şekilde ayarlanır. Ortalama saatlik ücret 12-15 AUD arasındadır. Bu ücret ev sahibi kuruluşa ve stajyerin çalışma saatlerine göre farklılık gösterebilir. 
Alkol Servis Sorumluluğu

Turizm otelcilik staj programını tercih eden bütün stajyerler alkol servisi yapabileceklerine dair güncel bir sertifikanın kopyasını sunmak veya online alkol servis kursunu Avustralya’ya gelmeden önce tamamlamak zorundadırlar. Alkol servisi ile ilgili ek bilgi için internet sayfasındaki ek hizmetler kısmına bakabilirsiniz.

2) Avustralya’da Maaşsız Staj

Avustralya’da maaşsız staj programı, adaylara kendi alanları da dahil olmak üzere hemen her alanda profesyonel bir deneyim kazanma fırsatı sunmaktadır. Staj programı, adaylara Avustralya’nın önde gelen şirketlerinde çalışma şansı sunmaktadır.

Avustralya Staj Programları adayların eğitim geçmişleriyle uyumlu bir iş deneyimi kazanmasını temin etmektedir.
Staj süresi adaya bağlı olarak değişmektedir. 6 ile 26 hafta arası çalışılmaktadır.

Başvuru Şartları:

 18-30 yaş aralığında olmak (30 yaş dahil)
 Staj yapılacak alan ve bölümün birbiriyle ilişkili olması
 IELTS’ den toplamda 4,5 puan almış olmak /eğitim dili İngilizce olan bir üniversitede eğitim almak/Avustralya’ da 1 yıl eğitim almış olmak
 İngilizcesi yetersiz adayların İngilizce kurs programına kayıtlı olması gerekmektedir.
 Mezuniyetinizden üzerinden en fazla 24 ay geçebilir. 

Başvuru İçin Gerekli Evraklar
 Transcript
 Mezuniyet belgesi veya diploma
 Üniversiteden izin belgesi (hali hazırda eğitimleri devam eden üniversite öğrencileri için)
 Work and Holiday programına daha önce katılmamış olmak
 Geçerli bir pasaport ve gidiş-dönüş bileti ile Avustralya’da geçimini sağlamak amacıyla 5000 Avustralya doları karşılığı TL/AUD bulunan banka hesap cüzdanı.
 Erkek adaylar için tecil/terhis belgesi