Avustralya'da PhD Programları
Avustralya'da PhD Programları

Avustralya'da PhD Programları

Doktora Aşaması Sedece Kariyerine Dağil Hayatına da Yön Verdiğin Bir Zaman Dilimidir… Seçtiğin Ülke Hayatın Olabilir…

Akademik kariyerin üst basamaklarından biri olan doktora kişinin sadece kariyerene değil hayatına da yön verdiği bir aşamadır. Akademik hedefleri olan öğrencilerin tercih ettiği doktora programlarında öğrenci uzmalaşacağı alanı derinleştirirken, geleceği için de yatırım yapmaya başlar. Öğrencinin birlikte çalışacağı danışman hocasından, okulun bulunduğu ülkeye kadar pek çok konu öğrencinin geleceğini şekillendirecektir. Bizim tavsiyemiz öğrencinin sadece üniversite hayatını değil, geriye kalan yaşamının uzun bir dönemini geçireceği ülkeyi de titizlikle incelemesidir. Bu noktada Avustralya gerek yaşam standartaları, gerek insana verilen değer, gerek doğası ile dünyanın en yaşanabilir ülkelerindendir. Bu ülkeye okumaya giden öğrenciler yüksek standartlardaki eğitimin, vizyonel gelişimin, gelişmiş labaratuvar ve kütüphanelerin yanı sıra kaliteli bir hayatla da tanışacaklar…

Avustralya’da doktora programı öğrencilere büyük avantajlar sağlamaktadır. Dev şirketlerin, bilimsel ve kültürel gelişmelerin, devlet destekli çalışmaların, özgür düşünce ve modern teknolojinin ülkesinde doktora programına katılan öğrenciler gelecekte dünyada iz bırakacak isimler olabilir. Öğrenciler; bilgiye ve insana değer verilen, yeniliklere hızla ulaşılabilen, hatta yeniliklerin öncüsü olan, araştırmalara destek verilen, yüksek yaşam standartlarına sahip bir ülkede gelecek kaygısı taşımadan alanında uzmanlaşabilirler. 

Doktora Programları ve Süreç:

Doktora programları akademik kariyerin üst basamakları olduğundan dolayı öğrenciler daha özgür ortamlarda çalışmaktadır. Ders saatleri daha az, araştırma yapacakları zamanlar daha fazladır. 

Yurtiçi ve yurtdışında tüm doktora başvurularında olduğu gibi Avustralya’da doktora başvurularında da danışman hoca seçimi oldukça önemlidir. Hatta danışman bir hocanın varlığı öğrencinin doktora programına kabul edilmesini direkt etkileyebilmektedir. Bu sebeple; öğrenci yapacağı başvurular öncesinde detaylı araştırma yapmalıdır. Öğrenci; öncelikle araştırmasını hangi alanda yoğunlaştırmak istediğine, hangi üniversitenin kendi alanıyla ilgili çalışmalarına olduğuna, bu üniversitelerde kendi alanıyla ilgili hocaların olup olmadığına bakmalıdır. Öğrencinin araştırması çok önemli bir alana dokunsa da bazen üniversitelerin bu alana yoğunlaşmamış olması ve danışman hoca bulunamaması nedeniyle öğrenciler geri çevirilmektedir. Böyle tatsız bir sürprizle karşılaşmamak için detaylı araştırmaları önermekteyiz. Global Vizyon’un deneyimli danışmanları ile yapılacak yüz yüze görüşmeler sonrasında daha detaylı bilgi edinilebilir ve en doğru kararlar alınabilir. 


Doktora süreçleri uzun, zorlu ve maliyetli süreçler olduğundan dolayı öğrencilerin burs başvurularında bulunmalarını da önermekteyiz. Üniversitelerin büyük bir çoğunluğu doktoraya kabul ettikleri öğrencilere burs vermektedir. Bunun yanı sıra devletlerin, özel kurumların, vakıfların, uluslararası şirketlerin, bireylerin de öğrencilere verdikleri burslar vardır. Bu burs alternatifleri de öğrenci tarafından değerlendirilmelidir. Global Vizyon danışmanları burslara dair de detaylı bilgi paylaşımda bulunmaktadır. 
PhD yapan bir kişi, ders izlemekten çok araştırmaya ağırlık verir. Öğrencilerden; sıkı ve yoğun ders programlarına katılım yerine özgün bir bilimsel çalışma yapmaları beklenmektedir. Programa kabul edilen PhD öğrencisi yaklaşık 3 - 6 yıl arası süren araştırma ve tez yazma sürecine başlar. Bu süreç çok zorlu bir süreçtir ve düzenli olarak “PhD Supervisor”ı ile birlikte çalışmak zorundadır. Bu süreç içerisinde binlerce kaynak, kitap ve tez inceleyen aday yaklaşık 100.000 kelimelik “özgün” bir tez yazarak PhD’sini tamamlamış olur. Öğrencinin yazdığı tez uzman kişilerce detaylıca incelenir. Bu kişiler üniversite dışından özel olarak davet edilmektedir. Uzmanlarca incelenen araştırma doğrudan onaylanabilir yada üzerinde bazı düzeltmeler yapılması istenebilir. Öğrenciler ülkemizde ve pek çok ülkede olduğu gibi sözlü olarak tezlerine dair sınava tabi tutulmaz. Öğrenci yazdığı araştırma teziyle değerlendirilir. Başarılı bulunan öğrenci doktora ünvanını almaya hak kazanır. 


Doktora Programları:

Avustralya’da 3 adet Doktora programı bulunmaktadır:

Araştırma Doktorası
Klasik doktoradır. Orijinal ve özgün bir bilimsel tez hazırlanmalıdır. Tez üniversite dışından gelen 2-3 uzman tarafından titizlikle denetlenir ve onay alıp almadığına karar verilir. Kimi zaman tezde bazı değişiklikler yapılması istenebilir.

Mesleki Doktora
Mesleki Doktoralar, mesleki deneyim gerektirmektedir. Öğrenciler ders ve araştırmadan oluşan programı almaktadırlar. Eğitim, işletme, psikoloji gibi alanlarda mesleki doktora yapılabilir. 

Yüksek Doktora
Yüksek doktora çoğunlukla tıp, dişçilik ve hukuk alanlarında verilmektedir. Bu tip doktoralar nadirdir. Bu tip doktora programlarına katılacak kişilerin çalıştıkları alana önemli bir katkı sağlaması yada sağlayacak bir tezi olması doğrultusunda kabul edilirler.

Gerekli Belgeler:

 Lisans ve yüksek lisans transkriptleri
 İngilizce yeterlilik belgesi. IELTS’den min 6.5, TOEFL’dan min 230
 Akademik referans
 Yayınlanmış eser, makale
 Yapılacak araştırmanın konusu (Research Proposal)
 Bazı üniversiteler kendi açtıkları sınavda yeterlilik isteyebilir

Mezuniyet Sonrası:

PhD eğitimi sonrası, mezunlar en çok üniversite veya kolejlerde akademisyen olarak görev alırlar. Ancak kamu ve özel sektör, son yıllarda doktora yapmış kişilere büyük önem vermektedir. Uluslararası firmalar, bankalar, sanayi kurumları, IT firmaları doktora eğitimi yapanlara kurumları içinde ayrı bir statü sağlamaktadır. Özellikle IT firmaları, doktora sahibi olanları bünyesine katmaya en istekli kurumlardır. Çünkü alanları gereği, araştırmaya ve son gelişmelere büyük önem vermek zorunda olup, üniversiteler ile çok yakından çalışmak zorundadırlar.

PhD eğitimi, 3-5 yıl arası sürer ve maliyeti çok yüksek bir programdır. PhD, herkesin yapması gereken bir eğitim değildir ve olmamalıdır; ancak son yıllarda PhD büyük bir önem kazanmış ve pek çok lisans veya master mezunu öğrenci, PhD’ye devam etmeye çalışmaktadır.