Avustralya'da MBA
Avustralya'da MBA

Avustralya'da MBA

Avustralya’da MBA Yaparak Geleceğine Yön Verebilirsin…

Dünyanın en iyi üniversiteleri ve şirketlerine sahip olan Avusrtalya’da MBA programlarına son dönemde yoğun ilgi görmektedir. Ülkede yaşam standartlarının yüksekliği, eğitim ücretlerinin ABD ve İngiltere’ye göre daha cazip olması, sunulan kampüs olanakları ve MBA öğrencilerine çalışma izni sunulması gibi nedenlerle ülkeye gösterilen ilgi artmıştır. 

Uluslararası iş deneyimine sahip olmak, okurken çalışıp kendi giderlerini karşılamak, dünyanın saygı duyduğu  bir diplomaya sahip olmak, okurken bir yandan hayatın tadını çıkarmak, sörf yapmak, doğayla iç içe olmak, sıcak ve samimi insanlarlar güven içinde yaşamak isteyenler için Avustralya en doğru seçimdir. Ülkedeki 43 üniversitenin açtığı programlardan kendilerine en uygun olanını seçen öğrenciler bu güzel ülkenin keyfini çıkartarak, parlak bir geleceğe doğru ilk adımlarını atmaktadır. 

Avustralya’daki uluslararası öğrenci sayısı her geçen gün hızla artmaktadır. Avusturalya üniversiteleri bu artışın en önemli sebebidir. Devlet tarafından sıkı bir şekilde denetlenen üniversitelerin hepsi yükse standartlarda olmak zorundadır. Devlet denetlemelerinde yetersiz olan üniversiteler hızla kapatılmaktadır. Bu da ülkedeki eğitim sisteminin yüksek standarta oturmasını sağlamaktadır. 

Program

Tüm dünyada kabul ve saygınlık gören Avustralya üniversitelerinde farklı tiplerde MBA programlarına katılmak mümkündür. Öğrenci; tam zamanlı, yarı zamanlı uzaktan eğitim veya kampüs içi eğitim gibi farklı çeşitlerde MBA programlarınden kendine en uygun olanı seçebilir. 

Avustralya’da 2 tip Master dercesi vardır. 

 Araştırmalı Master Dercesi (Mphil): Bu programl genellikle doktora yapmak isteyen öğrencilerin, doktora öncesi aldığı bir eğitimdir. 2 yıl süren bu programda öğrenciler araştırma ve projeye yapma ağırlıklı bir eğitim alırlar. Türk eğitim sisteminde bu seviyenin bir karşılığı bulunmamaktadır.

Ders Ağırlıklı Master Dereceleri (MBA, MA, MSc, Med, Meng, Mlitt, LLM, MsocSC): Bu programlarda öğrenciler belirli bir süre derslere devam ettikten sonra sınavlara girerler. Sınvalarda geçer not alan öğrenciler tez hazırlıklarına başlar. Tezini başarıyla hazırlayan öğrenci master derecesini alır.

Avustralya devam zorunluluğu olan bir eğitim sistemine sahiptir. MBA programlarında yüzde 80-90 oranında devam zorunluluğu vardır. Üniversitelerde öğrencilere teknolojik, sportif ve kültürel pek çok olanak sunulmaktadır. Öğrenciler dersler haricinde; kütüphaneler ve labaratuvarlarda sınırsız kaynaklarla kendilerini geliştirebilirler. 

Avustralya üniversitelerinde; 1, 1.5 ve 2 yıl süren MBA programları bulunmaktadır. Öğrenciler ve üst düzey yönetici koltuklarına oturmak isteyen çalışanlar bu programlardan kendilerine en uygun olanları seçebilmektedir. MBA programlarında zorunlu olarak; muhasebe, ekonomi, finans, insan kaynakları yönetimi, pazarlama, operasyonlar, organizasyonel davranış, veri analizi/istatistik, işletme kuralları/stratejileri… gibi dersler okutulmaktadır. 

MBA programlarına katılan öğrenciler iş dünyasına hazırlanır. Öğrenciler; iş dünyasındaki iş yapma biçimleri ve iş etiği hakkında pratik ve teorik bilgiler edinir. MBA öğrencileri aldıkları eğitim sonunda kariyerlerinde hızla yükselmek için güçlü bir adım atarlar. Öğrenciler; iletişim, sunum teknikleri, anlaşma metotları, yönetim şekilleri gibi pek çok konuda kendini geliştirme fırsatı yakalar. 

Öğrenciler MBA programlarından arzu ettikleri alanlarda uzmanlaşma fırsatı yakalar. Örneğin öğrenci arzu ettiği takdirde uluslarararsı yönetim veya sağlık hizmetleri gibi alanlarda uzmanlaşmayı tercih edebilirler. Bu şekilde öğrenciler spesifik alanlarında kendilerini geliştirebilirler. 

Avustralya’da MBA yapan öğrenciler çalışma hakkı kazanır. Öğrenciler haftada 20 saat, tatil günlerinde tam gün çalışma hakkına sahiptir. Bundan önemlisi Avustralya’da MBA yapan öğrenci mezuniyetinin ardından ülkede çalışma hakkına sahip olur. Öğrenciler; bölümleri ve okudukları süre zarfına göre 1 yıldan 3 yıla kadar, mezuniyetlerinden sonra ülkede çalışma hakkına sahip olur. 

Başvuru Şartları

4 yıllık üniversiteden mezun olmak
 En az 2.20 not ortalaması ve transkript
 İngilizce yeterlilik belgesi (Toefl veya IELTS)
 Akademik referans
 Niyet Mektubu
 İş deneyimi (zorunlu değildir fakat olması durumunda bir adım ön plana çıkartır)
 Bazı üniversiteler GMAT veya GRE skoru da isteyebilmektedir. (Mühendislik vb alanlarda MBA yapmak isteyenlerin genellikle bu sınavlara girmesi beklenmektedir)

Avusturalya’da MBA programlarına katılabilmek için iyi derecede İngilizce bilmek gereklidir. IELTS skoru 6.5 olan öğrenciler direkt birinci sınıftan programa başlayabilirler fakat skoru yeterli olmayan öğrenciler hazırlık programlarına katılmak zorundadır. Bazı üniversiteler Toefl ve IELTS skoru olmayan öğrencilerini üniversiteleri bünyesinde açtıkları sınavalara tab tutmaktadır. Fakat öğrenci yetersizse kabul edilmesi gibi bir durum olamaz. Bu tip durumlarda öğrencinin yeterli seviyeye ulaşabilmesi adına İngilizce kursuna katılması ve üzerine MBA programlarına başvuru önerilmektedir. 

Avustralya’da MBA programlarına katılabileceğiniz üniversiteler hakkında bilgi almak için tıklayınız...