Avustralya'da Lisans Tamamlama
Avustralya'da Lisans Tamamlama

Avustralya'da Lisans Tamamlama

Türkiye’de 2 Yıllık MYO’dan Mezun Olan Gençler, Eğitimlerini Avustralya’da 4 Yıla Tamamlayıp Dünyanın En Saygın Diplomalarından Birine Sahip Olabiliyor…

Türkiye’de üniversitelere giriş sınavlarından istediği puanı alamayıp 2 yıllık Meslek Yüksek Okullarına kayıt olan ve okullarından başarıyla mezun olan gençler üniversite eğitimlerini 4 yıla tamamlayabiliyor. Üniversite eğitimlerini 4 yıla tamamlamak isteyen gençler, Türk üniversitelerine yoğun başvurulardan dolayı kabullerde zorluk yaşarken yurtdışında çok daha kolay bir şekilde eğitimlerine devam edebiliyor.

Dünyanın en güvenilir ülkelerinden biri olan ve eğitim stadartlarının yüksekliğiyle dünya çapında saygı duyulan Avustralya’da lisans tamamlamak için programlar mevcuttur. Avustalya eğitim sistemi İngiltere’yle benzerer olduğundan lisans tamamlamada da İngiltere ile benzer bir prosedür izlenmektedir. 

Program
Avustralya’da üniversiteler 3 yıllıktır. Bu sebeple ön lisans mezunalarının verdikleri dersler başvuracakları üniversitedeki derslerle uyuşuyorsa bu dersler silinir ve öğrenci ekstra 2-3 yıl daha eğitim alarak lisans diplomasını alır. Bu programlara başvuracak öğrencilerin IELTS’ten en az 5.5 - 6.0 skor alması gereklidir. Eğer öğrencinin dil yeterliliği şartları karşılamıyorsa eğitim hayatı 1 yıllık İngilizce kurslarına devam etmesi dolayısıyla uzayacaktır.  Bazı okullar dil yeterliliği sağlayamayan öğrencilere şartlı kabul vermektedir. Öğrenci okulun kendisine sunduğu süre zarfında yeterli dil seviyesine erişirse okula başlayabilir. 

Öğrencilerin üniversiteden kabul alabilmesi için dil yeterliliğinin yanı sıra iyi bir mezuniyet ortalmasına da ihtiyaçları vardır. Öğrencilerin mezuniyet dereceleri kabul aşamalarından kendilerini rakiplerinden bir adım ön plana taşımaktadır. 

Hangi bölümlerde lisans tamamlanabildiğine, hangi alanların geçerli olduna dair Global Vizyon’un deneyimli danışmanları öğrencileri yönlendirmektedir. Bunun yanı sıra çok önemli bir konu olan YÖK denkliği konunda da öğrencilerin ve ailelerin endişe etmesine gerek yoktur. Global Vizyon’un öğrencilere sunduğu tüm okullar YÖK tarafından onaylıdır. 

Gerekli Evraklar
 2 yıllık ön lisans eğitiminin not dökümünü yani transkript (En az 120 ders kredisi alınmalıdır)
 2 adet referans mektubu
 Mezuniyet diploması (ortalama 4’lük sistemde en az 2.50 olmalıdır)
 İngilizce yeterlilik belgesi (Programa direkt başlayabilmek için IELTS’den 6.0 skor almak)
 Niyet mektubu

Avustralya’da Lisans Tamamlayabileceğiniz Okullar İçin Tıklayınız