Avustralya'da Lisans Eğitimi
Avustralya'da Lisans Eğitimi

Avustralya'da Lisans Eğitimi

Kaliteli Eğitimi, Sıcak İnsanları, Yüksek Yaşam Standartları ve Eşsiz Doğasıyla Avustralya; Yurtdışında Üniversite Eğitimi almak İsteyenleri Cezbediyor...

Lokasyon olarak ülkemize uzak olmasından dolayı diğer ülkelere nazaran daha az talep gören Avustralya son yıllarda yükselen bir ivmeyle tercih edilmeye başlanmıştır. Ülkenin dünya çapında kabul gören üniversite sayısının artması, yüksek kalitedeki akademik stadartları, gelişmiş ve donanımlı üniversitelere sahip olması, ulaşım ve iletişimin gelişmesi, sosyal imkanları ve yaşam standartlarının yüksekliği bu talebi artırmıştır.

Neden Avustralya Üniversitelerinde Eğitim AlmalısınızEğitim Sistemi 

Avustralya eğitim sistemi İngiltere’deki eğitim sistemiyle aynı şekilde işler. Lisans eğitimi 1 yıl hazırlık, 3 yıl eğitim şeklinde sunulmaktadır. Avustralya’da eğitim sisteminde göze çarpan fark eğitimin şubat ayında başlamasıdır. Eğitim dili İngilizcedir. Bazı üniversitelerde çif dilli programlar da sunulmaktadır. Bu sayede öğrenci okuldan mezun olduğunda iki dili birden konuşabilecektir. 

Ülkede çift ana dal yapmak oldukça yaygındır. Öğrencinin isteği ve yeterliliğine bağlı olarak üniversiteler böyle bir seçenek de sunmaktadır. Avustralya özellikle mühendislik, teknoloji, tıp, finans ve çevre bilimleri alanlarında ön plana çıkmaktadır. 

Program

Avustralya’da eğitim sistemi, devlet okulları ve özel okullardan oluşmaktadır. Uluslararası öğrenciler genellikle devlet okullarına başvurmaktadır. Bazı özel üniversiteler de uluslararası öğrencilerin başvurularını kabul etmektedir. Üniversitelere kabul şartları İngiliz üniversiteleriyle benzerdir. Lisans eğitimi genellikle 3 yıldır fakat uluslararası öğrenciler için bu süre uzayabilir. Avustralya’da üniversite eğitimi almak isteyen Türk öğrenciler üniversiteye başlamadan önce ‘foundation’ adı verilen temel hazırlık programından geçerler. Bu da üniversiteye başlamadan önce 1 yıl daha ekstra eğitim almak anlamına gelir. Foundation programlarında öğrenci hem İngilizcesini geliştirir hem de üniversiteye başlamadan önce eğitim sistemi hakkında bilgi sahibi olur ve yavaş yavaş ana dersleri görmeye başlar. Hazırlık programı hakkında detaylı bilgi almak için ‘Avustralya’da Üniversite Hazırlık’ başlığını inceleyebilirsiniz.

Başvuru ve Kabul Koşulları 

Avustralya’da üniversite eğitimine başlamak isteyenlerin 12 yıllık zorunlu eğitimini tamamlamış ve liseden mezun olması gereklidir. Bazı ülkeler Türkiye’deki üniversite giriş sınav sonuçlarından gerekli puanları görmek istese de Avustralya’da böyle bir zorunluluk yoktur. Lise mezuniyet puanınız ve İngilizce yeterlilik belgeniz üniversitelere kabul edilirken en etkili donelerdir.

Okullara başvururken;
 Okulu seçme sebebini anlatan bir yazı ve niyet mektubu
 İngilizce dil sınav sonuç belgeleri: TOEFL, IELTS, CAE…
 Lise mezuniyet belgesi ve not ortalaması
 Oluşacak masrafları karşılayacak maddi bir kaynağın gösterilmesi
 Referans mektupları ve yapılan sosyal faaliyetleri anlatan belgeler

gerekmektedir. Bu belgeler sizin hakkınızda okula ekstra bilgiler verecektir. Bu sebeple önemlidirler. Bunun haricinde daha detaylı bilgiler için Global Vizyon’un deneyimli danışmanlarıyla birebir görüşmenizi ve seçeceğiniz üniversiteye dair özel bilgiler almanızı öneririz. 

Konaklama ve Yaşam 

Avustralya öğrencilere daha önce görmedikleri bambaşka bir doğa ve ülke sunmaktadır. Öğrenci Avustralya’da yaşayacağı süre boyunca pek çok farklı etkinliğe katılacak, kendini pek çok konuda geliştirecek, farklı kültürler tanıyacak, doğanın keyfini çıkartacak, sosyal ve sportif pek çok aktivite yapacaktır. Sıcak, samimi ve enerjik Avustralya halkı öğrencilere tüm süreç boyunca yardımcı olacaktır. Ülkeye giden pek çok genç Avustralya halkının büyük desteğiyle karşılaşmış ve bu sayede ülkeye adapte olmaları kolaylaşmıştır. 

Konaklamalar her ülkede olduğu gibi üniversite kampüsü içerisinde bulunan yurtlar, özel yurtlar ya da aile yanında yapılabilmektedir. Bu noktada öğrencinin ne istediği ve kendini nasıl rahat hissedeceği önemlidir. Unutulmaması gereken nokta Avustralya hangi tip konaklama seçilirse seçilsin öğrenci güven ve huzur içerisinde olacaktır.