Amerika'da Yüksek Lisans
Amerika'da Yüksek Lisans

Amerika'da Yüksek Lisans

Dünyanın Nabzını Tutan Ülkede, En Son Gelişmelerle İç İçe Yüksek Lisans Yapma İmkanı…

Amerika yüksek lisans yapmak isteyen gençlerin ilk tercih ettiği ülkelerin başında geliyor. Sınırları içerisinde bulunan dünyanın en iyi üniversiteleriyle dikkat çeken ABD; her bütçeye ve her bilgi düzeyine uygun alternatiflerle öğrencilerin seçme alanını genişletiyor.
Yoğun bir rekabetin bulunduğu iş hayatına donanımlı bir şekilde girmek isteyenler ABD’de yüksek lisans yaparak hem mesleki yeterlilik kazanıyor hem de ülke içerisinde bulunan dünyanın önde gelen şirketlerini yakından takip ederek geleceklerine yön verebiliyorlar. 

Neden Amerika’da Yüksek Lisans

 ABD üniversitelerinden alınan master diplomaları dünya çapında itibara sahiptir. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasına pek çok üniversite sokması ve her yıl tüm üniversitelerinde bir adım daha öteye taşınan eğitim kalitesiyle öğrencilere parlak bir kariyer vaadetmektedir.  

Amerikan üniversiteleri çok kültürlülüğün merkez noktasıdır. Kültürel çeşitliliği sağlamak adına özel çaba sarf eden okullarda; çeşitli milletten insanlarla iletişime geçebilir, fikirleri ve bakış açıları hakkında bilgi edinebilir, toleranslı ve diğer kültürlere açık olmayı öğrenir ve bu şekilde kendi perspektifinizi genişletebilirsiniz. 

ABD üniversiteleri uluslararası öğrencilere büyük kolaylıklar sağlamakta ve her açıdan destek olmaktadır. Gerek oryantasyon döneminde, gerek dil yeterliliği ile ilgili konularda, gerekse mezuniyetten sonra başarılı öğrencilerinin dünyanın önde gelen şirketlerde iş bulabilmesi adına pek çok adım atmaktadırlar. 

 Teknolojik gelişmelerin merkezi olan ABD’deki üniversiteler tüm imkanlarla donatılmış sınıfları, geniş veritabanları, okul içerisindeki tesis ve imkanlarıyla öğrencilere en iyi şartları sunarlar. 

Amerikan üniversiteleri özgür ve rahat bir eğitim anlayışını benimserler. Öğrencilerin yapmakla yükümlü olduğu konular bellidir, sonuca giderken zorunlu olarak uymak zorunda oldukları kurallar yoktur. Örneğin her derse devam edilecek diye bir zorunluluk getirmezler. Öğrenci derslere devam etmeden bilimsel çalışmasını en iyi şekilde tamamlayabiliyorsa bu yeterlidir. Metotsal zorunluluklar ve kurallarla kısıtlanmış programlar yoktur. Özgür, rahat ve bilimsel bir ortamda master yapma fırsatı sunarlar. 

Başvuru Şartları

Türkiye’de YÖK tarafından tanınan devlet yada özel üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun, lisans diplomasına sahip öğrenciler, yurtdışındaki master programlarına başvuru yapabilmektedir. Mezun olunan üniversitenin sıralaması yada bilinirliği bu noktada sıkıntı teşkil etmemektedir.

Yurtdışındaki üniversitelerin bir takım kendi özel şartları olsa bile genel başvurada aradıkları nitelikler hemen hemen aynıdır:

 4 yıllık üniversiteden mezun olmak veya son sınıf öğrencisi olmak
 Not ortalaması 4 üzerinden en az 2.2 ve üzeri olmalı
 Yurtdışında master yapmak istenen bölümün eğitim dilini bildiğini bir belge ile kanıtlamalı. Bu belge olmadan da ilk başvuru yapılabilir, ancak eğitim başlamadan yeterlilik belgesinin sunulması gerekir. Türkiye’de İngilizce eğitim veren bazı üniversitelerden mezun olanlardan resmi TOEFL veya IELTS belgesi istenmeyebilir. 

Yurtdışında başvuru yapmak istediğiniz ülkeye karar verdikten sonra Global Vizyon eğitim danışmanlarınızla bir araya gelerek başvuru şartları hakkında daha detaylı bilgi alabilir, kendi şartlarınıza uygun üniversiteleri araştırabilirsiniz.

Yüksek Lisans için Girilmesi Gereken Sınavlar
Üniversitelere kabul alabilmek için çeşitli sınavlardan geçerlilik almanız gerekebilir. Bunların en başında gelenler GMAT, GRE, TOEFL, IELTS… gibi sınavlardır. İşletme yüksek lisansı yapacaksanız GMAT adlı sınavadan başarılı bir sonuç almanız, mühendislik eğitimi alacaksanız GRE adlı sınavadan başarılı sonuçlar almanız beklenebilir. Sınavlardan alınan sonuçlar üniversite kabullerinde oldukça etkilidir. 
Üniversiteler dil yeterliliği istemektedir. Bu yeterliliğinizi TEOFL ve IELTS gibi sınavlardan alacağınız neticelerle kanıtlayabilirsiniz.

Yüksek Lisans Programlarına Başvuru İçin Gerekli Belgeler
Mezun adaylardan iyi derecede bir lisans diploması (4. sınıf öğrencileri Haziran döneminde mezun olacak ise başvuru yapabilmektedir) 
 Not dökümü- Transkript
 İngilizce yeterlilik belgesi (Toefl 213 (550) - IELTS en az 6) veya diğer ülkeler için ülkenin eğitim dilinde bir yeterlilik belgesi
2 adet referans
Niyet mektubu “Statement of Purpose”
Eğer iş deneyimi varsa CV (özgeçmiş)
Girmeniz gereken bilgi ve yetenek testleri varsa bunların sonuçları

ABD’de Yüksek Lisans Süresi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Amerika’da yüksek lisans programları genelde 2 yıl sürer. Nadiren 1 yıl süren master programları vardır. ABD’de özel üniversiteler veya devlet üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi alınmaktadır. ABD’de yüksek lisans yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ‘YÖK Denkliği’dir. Kimi özel ünviersitenin Türkiye’de denkliği bulunmamaktadır. Bu sebeple seçim yaparken Global Vizyon danışmanlarıyla sıkı iletişim içerisinde olmak önemlidir. 

Amerika’daki üniversiteler yüksek lisans yapacak öğrencilerden GRE veya GMAT sınav neticesi isteyebilir. Mühendislik, fen ve sosyal bilimler, güzel sanatlar, spor gibi alanlarda eğitimlerine devam etmek isteyenlerin GRE sınavına girmeleri gerekebilir. Bunun yanı sıra işletme alanında yüksek lisans yapmak isteyen bir öğrencinin GMAT sınav sonuçlarıyla başvuru yapması istenebilir. Her üniversitenin kendi özel koşulları vardır. Bu koşulları en iyi şekilde yerine getirebilmek ve hatasız başvurular yapabilmek için deneyimli eğitim danışmanlarımızla görüşmenizi öneririz.