Amerika’da Work and Travel
Amerika’da Work and Travel

Amerika’da Work and Travel

Amerika'da Çalış, İngilizceni Geliştir, Para Kazan, Tatil Yap

Üniversite Öğrencilerinin Mezun Olmadan Katılması  Gereken Program...

Hayallerin Gerçeğe Dönüştüğü Program: Work & Travel

Gerçek Bir Amerikan Rüyası… Yaşa! Eğlen! Keşfet! Öğren! Para Kazan! Gez! 

Rüyalar ülkesi Amerika Birleşik Devletlerin’de unutulmaz bir yaz geçirmek senin elinde… Özgürlükler ülkesinde devlet tarafından yetkilendirilmiş şirketlerde keyifle çalışma imkanı bulacak, hem  para kazanacak, unutulmaz bir tatil yapacak ve İngilizceni geliştireceksin…

ABD Devlet Bakanlığı’nca düzenlenen ve devletin yetkilendirdiği kurumlarca organize edilen Work & Travel programı sayesinde, dünyanın dört bir yanından binlerce genç Amerikan Rüyasını yaşama ve kendini geliştirme imkanı buluyor. Öyle ki bir kez Work & Travel’a gidenin ikinci ve üçüncüye nasıl gidebilirim diye kapıları aşındırdığı bile söyleniyor… Peki nasıl mı? İşte sizin için kısa fakat bilgilendirici Work & Travel içerikleri…

Work & Travel Nedir?

Work&Travel ABD Devlet Bakanlığı tarafından üniversite öğrencileri için düzenlenen, güvenilir bir kültürel değişim programdır. Bu program kapsamında ülkeye giden gençler, önceden belirlenmiş süreler zarfında ülkede çalışabilir ve gezebilirler. 

Work and Travel Programı, üniversite öğrencilerinin yaz tatillerinde, en fazla 4 ay süre ile ABD'de hem çalışıp hem de seyahat edebilecekleri bir kültürel değişim programıdır. Program kapsamında öğrencilere iş ve konaklama imkanları sunulmaktadır. 

Work&Travel ile ilgili detaylı bilgilendirmemize başlamadan önce söylememiz gerekir ki bu program bir seyahat programı değildir. Bu program; lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin kendi finansmanlarını sağlayarak, yeni kültürler keşfetmelerini, ufuklarını açmalarını ve yabancı dillerini geliştirmelerini sağlayan, yeni farkındalıklara açılan bir penceredir. Eğer bu konularda hem fikirsek Work&Travel maceranızı en şekilde yaşamanız için Global Vizyon olarak tüm deneyimimizi sizinle paylaşmaya hazırız.

Neden Work & Travel Programına Katılmalısınız?Work & Travel’a Kimler Katılabilir?
  Bu program lisans ve yüksek lisans öğrencilerini kapsamaktadır. (*)
  Üniversitelerin hazırlık 1,2,3 ve 4. Sınıf öğrencileri, 2 yıllık üniversitelerin hazırlık ve 1. Sınıf öğrencileri katılabilir.
  18-28 yaş arasında olmanız gerekmektedir. 28 yaş ve üzeri lisans eğitimine devam etse de kabul edilmez.
  Genel not ortalaması 4’lük sistemde 2.00 veya daha yüksek, 100’lük sistemde 60 ve üzeri olan öğrenciler değerlenirmeye alınır.
  Orta ve üzeri seviyelerde İngilizce bilmeniz gerekmektedir. 
  Yapılan görüşmelerde programa uyum sağlayıp sağlanamayacağına dair ek kriterler de aranacaktır.

(*) Yüksek lisans yapan öğrenciler tez dönemindeyse programa başvuramazlar. Açıköğretimde öğrenim görenler programa katılama hakkında sahip değildir.

 Sunulan İş İmkanları
Work and Travel programı kapsamında tecrübe gerektirmeyen işlerde çalışırsınız. Turizm sektörü gibi iletişimin yoğun olduğu hizmet sektörleri arasında seçim yapabilirsiniz. Size sunulan işler genellikle kolay öğrenilebilen ve mesleki bilgi gerektirmeyen alanlardadır. Aşağıdaki alanlarda çalışma imkanları bulabilirsiniz.

  Su parkları ve yüzme havuzları
  Eğlence Parkları
  Cafe, restoran ve fast-food zincirleri
  Oteller ve Tatil Köyleri
  Süpermarketler ve mağaza zincirleri
Bu alanlarda hangi departmanlarda çalışabileceğinize dair detaylı bilgiyi buradan inceleyebilirsiniz.

 Çalıştığınız İşlerde Ne Kadar Kazanabilirsiniz?
ABD’de yerleşeceğiniz işlerde asgari ücret üzerinden maaş alacaksınız. Kazancınız saatlik olarak hesaplanır ve maaşlar haftalık yada iki haftada bir çek olarak size verilir. 
Asgari ücret eyaletler arasında değişiklik gösterir. 
Saaatlik ücretler 7.25 – 10  USD arasında değişir. Garson olarak çalışıldığı takdirde saatlik ücret 2.15 USD’a düşer fakat ABD’de bahşiş kültürü olduğundan dolayı bahşişler hesaba dahil edildiğinde saatlik ücret asgari ücretin üzerine çıkar. 
Katılımcı günde ortalama 8 saat, haftada ise ortalama 32 - 40 saat çalışabilir. 40 saat üzeri çalışıldığında yani mesaiye kalındığında saatlik ücretinizin 1.5 katı maaşınıza yansır. 
ABD’de çalıştığınız süre zarfında Work&Travel’a ödediğiniz ücreti çıkartır, üzerine para biriktirebilirsiniz.

 Program Maliyetleri Nedir?
Program Ücreti; 1800 Amerikan Dolarıdır. 300 Amerikan Doları ön kayıt ücreti program ücretine dahildir. Program ücreti haricinde ekstra harcamalarınızda olacaktır. Bunlar;
  Uçak bileti 700-1300 USD arası
  Vize ücreti 160 USD
  Sevis (Student Exchange Visitors Information System) ücreti 35 USD
  Pasaport masrafları 
  Ayrıca öğrenciler ilk maaşlarını alıncaya kadar gerekebilecek olan cep harçlığını da (500 – 1000 USD) yanlarında götürmelidirler.

 Amerika’daki Güvencen Kim Olacak?
Hayallerini gerçekleştirmek için Amerika’ya gideceksin… “Peki ya orada güvencem kim olacak, başım sıkışınca kiminle iletişime geçeceğim?” diye düşünüyorsan bu konudaki endişelerini giderebiliriz. 

Yazımızın en başında da belirttiğimiz gibi Work & Travel programı ABD Devlet Bakanlığı tarafından hazırlanan bir projedir. Bu proje kapsamında Amerika devleti bu programı yürütmeleri adına bazı kurumları yetkilendirir. Devlet tarafından yetkilendirilen sponsor kurumlardan biri de AAG - Alliance Abroad Group’tur. 

ABD’nin en büyük J1 Değişim Programı (Student Exchange) sponsoru olan AAG; 1992 yılında kurulmuştur. AAG’nin Türkiye’deki temsilcisi ise Oxford House College’dir. Ülkemizden her yıl Oxford House College vasıtasıyla ABD’ye giden 850’nin üzerinde öğrencinin güvencesi AAG’dir. 
AAG Work & Travel programıyla ABD’ye giriş yapan öğrencilere 7 gün 24 saat ulaşabilcekleri bir danışman atar ve öğrenciler herhangi bir sorunlar karşılaştıkları takdirde danışmanlarıyla iletişime geçerler.