Amerika'da Üniversite Hazırlık
Amerika'da Üniversite Hazırlık

Amerika'da Üniversite Hazırlık

Amerika’da Bir Üniversiteye Kabul Edilmek İçin İngilizce Yeterliliği Şart.. Yoksa da Üzülmene Gerek Yok! Üniversite Hazırlık Sınıfları Seni Kısa Sürede Yeterli Seviyeye Getirecek…

Dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almak, dünyadaki bilimsel gelişmelerin merkezi olan bir ülkede eğitim görmek, alanında öncü isimlerin sınıflarına katılmak, kozmopolit bir ülkede farklı kültürleri tanımak isteyenlerin ilk tercihi olan Amerika’da üniversiteye kabul edilebilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Bunların başında da İngilizce dil yeterliliği geliyor.

ABD’deki üniversiteler yurtdışından kabul ettikleri yabancı öğrencilerin bir Amerikalı öğrenci kadar iyi İngilizce’ye sahip olmasını arzu ediyor. Dersleri en iyi şekilde takip edebilmek, eğitmenlerle iyi bir iletişim kurabilmek, alanında yeterli gelişimi gösterbilmek için İngilizce’yi iyi bir şekilde konuşmak büyük rol oynuyor. İngilizce dil yeterliliğinizi ispat etmek için; Türkiye’de okuduğunuz yabancı dilde eğitim veren okulların belgelerini sunabilir, TOEFL/IELTS sonuçlarınızı gösterebilir, yada dil becerilerinize güvenmiyorsanız hazırlık sınıflarına katılabilirsiniz…

Hazırlık Programı Nedir?

Dil yeterliliğini belgeleyemeyen ve üniversitelere doğrudan kabul edilmeyenler öğrenciler için "Foundation", "Access", "Bridging" veya “A Level” olarak adlandırılan ve genelde bir akademik yıl süren hazırlık programları açılmaktadır. Bu programda öğrenciler hem yabancı dillerini geliştirebilmekte, hem de üniversite eğitimine temel oluşturacak bazı dersleri önden takip edebilmektedir. 

Üniversite Hazırlık Programını başarıyla tamamlayan öğrenciler; başarı seviyesine, ilgi alanlarına ve mali şartlarına göre danışmanlarıyla birlikte seçtikleri üniversiteye yerleştirilirler. Bu program, doğrudan üniversite eğitimi almak için yabancı dil bilgisi veya akademik seviyesi yetersiz olan öğrenciler için tasarlanmıştır. Dersler, özellikle bir üniversite kampüsünde ya da üniversiteden bağımsız bir kolejde verilir.  

Hazırlık Programları Nedir? Neleri Kapsar? Kabul Şartları Nedir?
 
Amerika’daki üniversite hazırlık programlarında; yoğun İngilizce eğitiminin yanı sıra, üniversite hazırlık dersleri, akademik araştırma dersleri ve kompozisyon yazma gibi konularda da eğitim vermektedir. Hazırlık eğitimi, sadece dil eğitimini değil akademik bir hazırlığı da kapsar. Amerika’daki üniversite hazırlık programalarında yoğun olarak İngilizce’nin geliştirilmesi için çaba sarf edilir. Eğer öğrencinin İngilizcesi yetersizse kesinlikle hazırlık programına devam etmesi gerekmektedir. Öğrencilerin  hazırlık eğitimleri seviyelerine bağlı olmak şartıyla genellikle 3-6 ay arası sürmektedir.

Hazırlık programlarında lisans programlarına giriş dersleri de verildiğinden dolayı hazırlık sınıfına başlayacak olan öğrencinin de bir miktar İngilizce bilmesi beklenir. Belirli bir temeli olan öğrencinin İngilizcesi yoğun ders programıyla kısa sürede geliştirilmektedir.

Hazırlık programını tamamlayan öğrenci üniversitelere doğrudan başvurma hakkı kazanmaktadır. Gitmek istediği üniversitenin hazırlık programına kayıt olan ve başarıyla tamamlayan öğrenci doğrudan aynı üniversitede lisans eğitimine başlayabilir.