Amerika'da PhD Programları
Amerika'da PhD Programları

Amerika'da PhD Programları

Akademik kariyerine dünyanın en saygın üniversitelerinde devam etmek isteyenlerin tercihi ABD...

Lisanüstü eğitimin ikinci aşaması olan PhD (Doctor of Philosophy) sürecini Amerikan üniversitelerinde başlatmak ve tamamlamak isteyenler öncelikle zorlu bir sürece başlayacaklarının bilincinde olmalıdır. Yüksek lisans eğitiminin üzerine yapılan 3-4 yıllık (araştırmaya yönelik alanlarda bu süre uzayabilir) PhD süreci maddi ve manevi olarak zorluklara gebedir. Amerika’da PhD yapmak isteyenlere öncelikli önerimiz çeşitli burs programlarını araştırmaları ve sürece bu şekilde başlangıç yapmalarıdır. Global Vizyon’un alanında deneyimli danışmanları sizleri bu süreç hakkında bilgilendirecektir. 

PhD süreci sadece maddi olarak değil, manevi olarak da sıkı bir hazırlık süreci gerektirmektedir. Aileniz ve sevdiklerinizden uzakta, yoğun akademik hayat ve onun getirdiği sorumluluklarla iç içe bir dönem geçirilmektedir. Bu sürece mental olarak hazırlanmak ve alınan kararla ilgili yoğun bir adanmışlığa sahip olmak gereklidir. Tüm bu sorumluluklar alındığı ve sıkıntılara göğüs gerildiği takdirde oldukça parlak bir akademik kariyere sahip olunup, dünya çapında başarılara doğru adım atmak mümkündür… Bu süreçlere hazırlıklı olan ve bu yola çıkmaya gönüllü olanların bilmesi ve dikkat etmesi gereken noktaları sıralamaya başlıyoruz… 

ABD’de PhD Eğitim Süreci

Lisansüstü eğitimine devam etmek isteyenlerin tercih ettiği PhD-Doktora eğitimi yüksek lisansın üzerine 3-4 yıllık bir öğrenim ve araştırma sürecidir. Bu süreç öğrencinin araştırma yapacağı alanlara bağlı olarak uzayabilir. Doktora eğitimine devam etmek isteyenler daha önce çalışılmamış bir alanda doktora tezi hazırlamak zorundadır.

Doktora programları ders çalışmaktan ziyade araştırma yapmaya yöneliktir. Öğrenci 1.5-2 sene boyunca sorumlu olduğu derslere girer ve bu derslere ilişkin uzmanlık sınavlarını verir. Sonrasında ise doktora tezini hazırlayacağı aşama başlar. Bu süreç oldukça zorlu bir süreçtir, öğrenci ‘PhD Supervisor’uyla birlikte çalışmak zorundadır. Bu süre içerisinde binlerce kaynak, kitap ve tez inceleyen aday yaklaşık 80.000-100.000 kelimelik “özgün” bir tez yazarak PhD’sini tamamlar. 

Doktora Başvuru Şartları ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 Doktora programlarına başvurmanın ilk şartlarından biri lisans veya yüksek lisans diplomasına sahip olmaktır. Bazı özel durumlarda üniversiteler çok başarılı öğrencileri lisans eğitimi sonrası doktora programlarına kabul edebilmektedir. 

 PhD programlarına başvurmak isteyen kişiler, öncellikle danışman hoca (PhD Supervisor) bulmak zorundadırlar. Pek çok üniversite, PhD öğrencilerini kabul ederken ilk baktıkları şey, akademik kadrolarında öğrenciye “doktora hocası” olabilecek danışman olup olmadığıdır. Pek çok başarılı doktora başvurusu, sadece uygun “doktora hocası” olmadığı için geri çevrilmektedir. Doktora hocasını bulmak çok zor değildir, ancak çok iyi bir ön araştırma yapılmalıdır. Üniversitelerin ilgili bölümü ve akademisyenleri ile bire bir irtibata geçilmeli ve doktora danışmanı olup olmayacakları sorulmalıdır. Pek çok üniversiteye doktora başvurusu resmi olarak yapılmadan önce “PhD Supervisor”ı mutlaka bulunmalı ve kendisinden “research proposal- araştırma teklifi” için onay alınmalıdır.

Doktora başvurusu yapan adayların iyi bir eğitim geçmişine sahip olması beklenmektedir. Doktora başvurusu yapan öğrencinin not ortalaması en az 4 üzerinden 3 olmalıdır. 

İyi bir İngilizce seviyesi zorunludur. Öğrenci İngilizce yeterliliğini TOEFL, IELTS, GRE veya GMAT gibi sınavlarla ispatlamak zorundadır.

Öğrencinin eğitim boyunca aktif bir akademik ve sosyal yaşantıya sahip olması dikkat çekmektedir. Öğrenci kendi alanın da gösterdiği faaliyetleri, sunumlarını, ödevlerini, konferans/seminer katılımlarını, yarışmalarda kazandığı ödülleri, yaptığı stajları başvurusunda sunduğu takdirde artı puan kazanacaktır.

Doktora başvurunuzu yaparken okula kendinizi tanıtabilmek için ‘Statement of Purpose’ veya ‘Personal Statement’ yazmanız beklenmektedir. Yazılan bu kompozisyonda öğrencinin başvurduğu alanı  neden seçtiği, bu alana nasıl hazırlandığı, gelecekte bu alanda nasıl bir yol izlemek istediği gibi konuları anlatması beklenmektedir. 

Başvurusu yapan kişinin lisans ve yüksek lisans not ortalaması önemlidir, ancak not ortalamasından daha önemli olan kriter araştırma teklifidir (Research Proposal).  PhD öğrenci adayı, üniversite seçimi yaparken kesinlikle başvurmak istediği üniversitenin uzmanlık alanı ile kendi  “research proposal”  konusunun uyumlu olmasına dikkat etmelidir.

PhD eğitimi için burs olanakları, genelde üniversiteler tarafından sağlanır. Bu burslar genelde doğrudan mali yardım veya “teaching assistanship” yani asistanlık şeklinde olur. Ancak, dünyanın en iyi 200 üniversitesinden PhD bursu almak için olağanüstü başarılı olmak gerekir. Bu nedenle burs veya asistanlık isteyen PhD öğrenci adayları, mutlaka diğer üniversitelere de başvuru yapmalıdırlar. 

Gerekli Belgeler

 Lisans ve yüksek lisans transkriptleri
 İngilizce yeterlilik belgesi. IELTS’den min 6.5, TOEFL’dan min 230
 Akademik referans
 Yayınlanmış eser, makale
 Yapılacak araştırmanın konusu (Research Proposal)
 Bazı üniversiteler kendi açtıkları sınavda yeterlilik isteyebilir

Doktora Bursu Alternatifleri

PhD eğitimi için burs olanakları, genelde üniversiteler tarafından sağlanır. Bu burslar genelde doğrudan mali yardım veya “teaching assistanship” yani asistanlık şeklinde olur. Ancak, dünyanın en iyi 200 üniversitesinden PhD bursu almak için olağanüstü başarılı olmak gerekir. Bu nedenle burs veya asistanlık isteyen PhD öğrenci adayları, mutlaka diğer üniversitelere de başvuru yapmalıdırlar. Global Vizyon olarak tavsiyemiz bir doktora programına başlamadan önce detaylı bir burs araştırması yapılması ve başvurulara başlanmasıdır. Global Vizyon danışmanları konuyla ilgili öğrencilere yol göstermektedir.