Amerika'da MBA
Amerika'da MBA

Amerika'da MBA

Kariyerinize ABD’de Yön Verin…

Kariyer basamaklarını sağlam ve hızlı bir şekilde çıkmak isteyenlerin tercih ettiği MBA programları öğrencilerin liderlik yeteneklerini geliştirirken, eşsiz bir network kurmalarına da imkan sağlar. Dünyanın önde gelen şirket ve start-up’larının büyük bir çoğunluğunun Amerika kökenli olduğu ve genel merkezlerinin bu ülkede bulunduğu düşünüldüğünde;  Amerika, MBA yapmak isteyen öğrenciler için cazibe merkezi haline gelmektedir. MBA programına devam ederken dünyanın önde gelen şirketlerini yakından inceleme, izleme, analiz etme ve hatta bu şirketlerde staj yapmak fırsatı bulan öğrenciler eşsiz networkler oluşturarak kariyerlerine yön vermektedir. 

MBA Nedir?

MBA; “Master of Business Administration” yani “İşletme Yüksek Lisans” programının kısaltmasıdır. Türkiye’de ve dünyada MBA diye bilinen program aslında İşletme Yüksek Lisansı’dır. Bu program ulusal ve uluslararası kurumların üst düzey konumlarında yönetici olarak görev almak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir programdır. Farklı alanlarda lisans eğitimi alan kişiler, MBA programlarına katılarak yöneticilik formasyonu kazanmaktadır. Günümüzde dünyanın en büyük şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin yaklaşık %21‘i, MBA eğitimi yapmıştır. Bu oran her geçen gün artmaktadır. 

Program Size Neler Katacak?

Günümüzde bankacılık veya diğer finans sektörlerinde pek çok kişinin istek ve hedefleri arasında MBA yapmak vardır. 30’lu yaşlarında orta düzey yöneticilik pozisyonuna gelmiş birçok kişi deneyimlerini eğitimleriyle harmanlayarak daha üst pozisyonlara yükselmek için MBA eğitimine başlamaktadır.

MBA öğrencileri çoğunlukla genel müdürlük pozisyonunu hedefleyen,  yöneticilik kariyerlerinde yol almış kişilerdir. MBA eğitimi, bazı büyük şirketlere girebilmek için ön şart durumundadır ve mezunlara yeni şirketlerde yeni kapılar ve fırsatlar doğuran bir eğitimdir. MBA; kariyerinizde otomatik bir yükselme sağlamasa da, kişiyi doğru bilgi ve becerilerle donatarak iş hayatındaki fırsatları artırmaktadır.

MBA Association tarafından İngiltere’de yaptırılan araştırmaya göre, MBA mezunlarının maaşlarının bekledikleri düzeyden daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca büyük uluslararası şirketlerin iyi pozisyonlar için MBA mezunlarını tercih ettikleri tespit edilmiştir.

Çalışma alanı ne olursa olsun, büyük ve orta ölçekli şirketler, çalışanlarının MBA diploması sahibi olmalarına büyük önem vermektedir.  MBA programında genelde; finans, finansal muhasebe, pazarlama, organizasyon davranışları, enformasyon yönetimi, e-ticaret, genel işletme ve insan kaynakları dersleri verilir. MBA programları, genel işletme eğitimi olarak başlamış, ancak son yıllarda uzmanlık alanlarına da ağırlık verilmektedir. Örneğin Finans, Pazarlama, İnsan Kaynakları veya E-ticaret gibi…  

MBA programını bitiren öğrencilerin bir kısmı kendi çalıştıkları şirkette üst seviyelere yükselirken, bir kısmı da başka şirketlerde daha iyi pozisyonlarda iş hayatlarına devam etmektedir.

MBA’inizi Neden Amerika’da Yapmalısınız?
Amerika’daki üniversiteler sınıflarda yapılan sıkıcı eğitimlerdense innovatif öğrenme metotlarını tercih ederler. Alanında en iyi eğitimenlerden eğitim almanın yanı sıra seminerler, konuk eğitimenler, vaka analiz çalışmaları ve teorinin haricinde pratik çalışmalar sayesinde öğrenci sektöre donanımlı bir şekilde hazırlanır. 
Öğrenci girdiği sınavların yanı sıra bireysel performansına dair de değerlendirilir. Bu sayede öğrencinin kişisel olarak kendini geliştirmesi ve liderlik becerileri kazanması amaçlanmaktadır. 
Amerika’daki MBA programlarında genellikle staj şartı bulunmaktadır. Dünyanın en iyi ve en büyük şirketlerine ev sahipliği yapan bir ülkede staj yapmak ve deneyim kazanamak öğrenci için büyük bir tecrübedir. Üniversiteler, staj zorunluluğu getirerek öğrencinin sektörel zorlukların üstesinden gelmeyi öğrenmesini amaçlar. Dünyanın en iyi 10 şirketinden 9’unun ABD’de bulunduğu göz önüne alındığında ülkenin öğrencilere sunduğu fırsatların enginliği anlaşılabilir. 
Amerika sadece kendi vatandaşı olan öğrencilere değil uluslararası öğrencilere de burs imkanları sunmaktadır. Ülkede pek çok çeşit burs imkanı sunan devlet ve özel kurum bulunmaktadır. 
Amerika’daki üniversiteler çok çeşitli MBA imkanları sunmaktadır. ABD’deki üniversitelerde klasik ve bilinen MBA programların yanı sıra özel programlarda bulunmaktadır. 

MBA Süresi

Dünya genelinde MBA programı veren binin üzerinde üniversite ve kolej vardır. Amerika’daMBA programı genelde 2 yıl sürer. Ancak kimi üniversitelerde 1 yıl süren programlar da bulmak mümkündür. 

MBA Maliyeti

MBA ücretleri; üniversite veya kolejin büyüklüğü, sunduğu program türleri, sosyal ve kültürel aktivite seçenekleri dolayısıyla farklılıklar göstermektedir. Amerika’da yıllık eğitim ücreti 8.000 ile 45.000 Amerikan Doları arasında değişir. Amerika’da MBA programları genelde 2 yıl devam eder. Bu durumda ücretler 2 yıl için 16.000- 90.000 Amerikan Doları arası değişir.  

MBA Kabul Koşulları

ABD’deki üniversitelerin herbirinin kendine özel kabul şartları bulunmaktadır. Üniversitelerin genellikle dikkat ettiği konuları saymamız gerekirse;

Yeterli düzeyde İngilizce bildiğinize dair belge (TOEFL yada IELTS)
 Belirli bir düzeyde not ortalaması (GPA) (4 üzerinden en az 2.5)
 GMAT (Graduate Management Admission Test) yada GRE (Graduate Records Examinations) sınavı skoru
 Staj yada profesyonel iş deneyimi 
 2 adet referans mektubu
 Kendinizi tanıtına bir ön yazı mektubu
 Mesleki yeterlilik belgesi

Öğrenci bu faktörlerin büyük kısmını tamamlıyor fakat İngilizcesi yetersiz kalıyorsa üniversitelere şartlı kabul edilebilmektedir. Öğrenci üniversiteye kaydını yaptırır fakat eğitimine başlamadan önce bir dil okulunda hazırlık eğitimine katılır. İngilizce yeterliliğini alan öğrenci MBA eğitimine başlayabilmektedir.