Amerika'da Lisans Tamamlama

Amerika'da Lisans Tamamlama

Amerika’da Lisans Tamamla, Çift Diploma Sahibi Olma Şansını Yakala!

Türkiye'de Ön Lisans yada Meslek Yüksek Okulu(MYO) mezunu iseniz Amerika’da lisans tamamlama programlarına katılabilir 2 yada 3 yıl eğitim alarak bir yurtdışı üniversite diplomasına sahip olabilirsiniz.

Türkiye’de pek çok öğrenci 2 yıllık “Ön Lisans” eğitimi veren meslek yüksek okullarından mezun olmaktadır. Ancak, çok az bir kısmı Türkiye’de eğitim veren 4 yıllık üniversitelere geçiş yapabilmektedir. Dikey Geçiş Sınavlarının zorluk seviyesi, kısıtlı kontenjanlara çok kişinin başvuru yapması gibi nedenlerden dolayı pek çok MYO mezunu eğitimini 4 yıla tamamlayamamaktadır. Oysa Amerika’da pek çok üniversite; 2 yıllık “Ön Lisans” eğitimini yapmış Türk öğrencilere “lisans diploması” elde etme hakkı vermektedir. 

Lisans Tamamlamanın Şartları Neler?

2 yıllık ön lisans mezunlarının yurtdışı üniversitelere lisans tamamlama başvuru prosedürü, lisans programına veya transfer sistemine başvuru ile aynıdır. Öğrenci, 2 yıllık ön lisans eğitiminde almış olduğu derslerin not dökümünü yani transkript, 2 adet referans, mezuniyet diploması ve varsa İngilizce yeterlilik belgesini sunmak zorundadır. Bu belgeleri sunan öğrencilerin lisans tamamlama başvuru prosedürü, en fazla 2-3 ay sürer. 

Öğrenci İngilizce yeterlilik seviyesini TOEFL/IELTS yada bunun gibi test skorlarıyla kanıtlayamazsa Amerika’daki üniversite hazırlık programlarına katılmak zorundadır.