Amerika'da Lisans Tamamlama
Amerika'da Lisans Tamamlama

Amerika'da Lisans Tamamlama

Amerika’da Lisans Tamamla, Çift Diploma Sahibi Olma Şansını Yakala!

Türkiye'de Ön Lisans yada Meslek Yüksek Okulu(MYO) mezunu iseniz Amerika’da lisans tamamlama programlarına katılabilir 2 yada 3 yıl eğitim alarak bir yurtdışı üniversite diplomasına sahip olabilirsiniz.

Türkiye’de pek çok öğrenci 2 yıllık “Ön Lisans” eğitimi veren meslek yüksek okullarından mezun olmaktadır. Ancak, çok az bir kısmı Türkiye’de eğitim veren 4 yıllık üniversitelere geçiş yapabilmektedir. Dikey Geçiş Sınavlarının zorluk seviyesi, kısıtlı kontenjanlara çok kişinin başvuru yapması gibi nedenlerden dolayı pek çok MYO mezunu eğitimini 4 yıla tamamlayamamaktadır. Oysa Amerika’da pek çok üniversite; 2 yıllık “Ön Lisans” eğitimini yapmış Türk öğrencilere “lisans diploması” elde etme hakkı vermektedir. 

Lisans Tamamlamanın Şartları Neler?

2 yıllık ön lisans mezunlarının yurtdışı üniversitelere lisans tamamlama başvuru prosedürü, lisans programına veya transfer sistemine başvuru ile aynıdır. Öğrenci, 2 yıllık ön lisans eğitiminde almış olduğu derslerin not dökümünü yani transkript, 2 adet referans, mezuniyet diploması ve varsa İngilizce yeterlilik belgesini sunmak zorundadır. Bu belgeleri sunan öğrencilerin lisans tamamlama başvuru prosedürü, en fazla 2-3 ay sürer. 

Öğrenci İngilizce yeterlilik seviyesini TOEFL/IELTS yada bunun gibi test skorlarıyla kanıtlayamazsa Amerika’daki üniversite hazırlık programlarına katılmak zorundadır.