Yurtdışında Üniversite Okumak Artık Bir Hayal Değil!

Yurtdışında Üniversite Okumak Artık Bir Hayal Değil!

Dünya sıralamasında ilklerde yer alan üniversitelerde okuyabileceğiniz gibi bütçenize uygun ülke ve üniversiteleri de tercih edebilirsiniz.

Yurtdışında üniversite okumak pek çok gencin hayali olmaya devam ediyor. Her geçen gün artan bir ivmeyle, binlerce öğrenci yurtdışında üniversite okuyabilmek için çeşitli arayışlar içerisine giriyor. Global Vizyon uzun yıllardır yaptığı danışmanlık ile öğrencilerin hayallerinin gerçeğe dönüşmesini sağlıyor. Yurtdışında üniversite eğitimi almanın inceliklerini bilen, donanımlı, tecrübeli bir ekiple öğrencileri onlara uygun alternatiflere yönlendiren Global Vizyon, yurtdışında eğitime gönderdiği binlerce öğrencisinin başarılarıyla gururlanıyor. 

Ülkemizde üniversitelerin eğitim standartları yükseltilmeye çalışılsa da pek çok öğrencinin hedefi yurt dışında üniversite okuyabilmek. Küreselleşen dünyada bilgiye erişimin kolaylaşması, iletişimin gelişmesi, üniversite sınavlarında rekabetin artması, öğrencinin istediği değil yerleştirildiği bölümde okuyabilmesi, özel üniversitelerin maaliyetlerinin yurt dışı üniversitelerle yarışır durumda olması, yurt dışında bir üniversiteden mezun olan öğrencinin daha rahat iş bulması ve kariyer basamaklarını hızla tırmanabilmesi, yurt dışında yaşama ve orada kalma/iş bulma arzusu… gibi pek çok nedenden dolayı her yıl binlerce öğrenci yurt dışında eğitim almak için girişimlerde bulunmakta. 

Yurt dışında eğitim almanın, öğrencilerin gelecekleri için pek çok artısı olduğunu fark eden aileler de çocuklarının bu yönde desteklemekte. Peki ya yurtdışında üniversite okumanın artıları neler diye sorarsanız, size şöyle bir kısa liste sunabiliriz;

Yurtdışında Üniversite Okumanın Artıları

Eğitim Alanındaki Artıları:

Öğrenci herhangi bir sınava girmeden kendi seçtiği bölümde okuma imkanı bulur. 
Akademik araştırma yapabilecek seviyede yabancı dil öğrenir. 
Türkiye’deki özel okul maaliyetlerine yaklaşık bütçelerle dünyada kabul gören üniversitelerde eğitim görebilir.
Avrupa’da bir üniversite tercih etmesi durumunda 3 yılda üniversiteden mezun olur.
Öğrenci İngilizce eğitim veren bir okulda İngilizce’yi ileri seviyede öğrenirken, farklı milletlerden dostluklar kurarak ikinci bir yabancı dil öğrenmenin de temellerini atar.

İş Hayatındaki Artıları:
Öğrenci severek okuyacağı bi bölüm seçip, mezun olduğunda mesleğini de severek yapar.
Farklı kültürlerden kişilerle uzun yıllar geçireceğinden dolayı dünyaya bakışı, vizyonu ve perspektifi gelişir. Bu da iş hayatında önyargıları kaldırır, olaylara farklı bakış açılarından ele alma imkanı sağlar.
Öğrenci; eğitim aldığı hocalar, arkadaş ve sosyal çevre vasıtasıyla geniş bir networke sahip olur. Bu da ilerleyen dönemde staj yapma, yüksek lisans/doktoraya devam etme ve iş bulma aşamalarında önemli rol oynar.
Öğrenci büyük bir rekabetin olduğu iş hayatında bir adım öne çıkar. İş bulması kolaylaşır. 
Öğrenci yüksek lisans ve doktorasına devam ederek yurtdışında kalmaya devam edebilir, iş bulabilir hayatını istediği ülkede kurabilir.
 Öğrenci çok uluslu, küresel şirketlerin etik değerlerine ve çalışma standartlarını okurken öğrenme ve gözlemleme şansı yakalar.

Kişisel Gelişim Alanında Artıları :

Öğrenci düşük maaliyetlerle pek çok ülkeyi gezme şansı yakalar, kültürel olarak zenginleşir.
Avrupa’da eğitim alması durumunda üniversiteden 3 yılda mezun olur. Yaşıtlarından 1 yıl önce iş hayatına başlamak yada yüksek eğitimine devam etmek için büyük bir avantaj sağlar.
Öğrenci yurt dışında uzun yıllar geçireceğinden dolayı özgüveni artar, sorumluluk duygusu gelişir. 
Çeşitli milletlerden öğrencilerle hayat boyu sürecek dostluklar kurar. 
Dünyaya bakışı, vizyonu ve perspektifi genişler.


Yurt dışında Üniversite Okuyabilmek İçin Şartlar  ve Kabul Koşulları:

Yurtdışında üniversitenin okumanın faydalarını kısaca aktarabildiysek, yurtdışında üniversite okunabilecek ülkelerden de bahsetmeye başlayabiliriz. Türkiye’den giden öğrencilerin ilk tercih ettikleri ülkeler başta İngiltere olmak üzere, ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Avrupa ülkeleridir.

Öğrenciler çeşitli şekillerde yurt dışında üniversite eğitimi görmeye başlayabilir. Kimi zaman şartlı kabul alırlar, kimi zaman direkt bölüme kabul edilirler, kimi zamanda dil eğitimi yada foundation eğitimin ardından bölümlerine başlarlar.

Bu ülkelerde üniversite okumak için sınava girmek gerekmez fakat her ülkenin ve her üniversitenin kendi kabul şartları ve standartları bulunmaktadır. 

İngiltere’de Eğitim

İngiltere, Türk öğrencilerin üniversite eğitimi için tercih ettiği ülkeler arasında ilk sırada yer alır. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasına giren pek çok okula sahip olan İngiltere’de yüksek kaliteli bir eğitim sistemi vardır. İngiltere’deki üniversitelerden okuyan öğrenciler dünya çapında geçerliliğe sahip diplomalarla mezun olurlar. Yapılan araştırmalara göre İngiltere’de eğitim görmeye giden öğrencilerin %90’ından fazlası mükemmel bir eğitim aldıklarını ve iyi standartlarda yaşadıklarını beyan etmiştir. 

Eğitim Sistemi
İngiltere’de lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans eğitimi 1 yıl sürer. Türk öğrenciler bu ülkede eğitimlerine başlayabilmek için 1 yıl süren foundation adı verilen hazırlık sınıfına katılırlar. 3 yıl süren üniversite döneminden başarıyla mezun olan öğrenci, IELTS’den yeterli skoru aldıktan sonra yüksek lisans eğitimlerine direkt olarak başlayabilirler. Yeterlilik alamayan öğrenciler yüksek lisans hazırlık programı olan pre-master ve pre-sessional İngilizce kurslarına katılarak yeterlilik belgelerini alır ve bu belge ile yüksek lisans eğitimlerine başlarlar. 

Neden İngiltere’de Üniversite Eğitimi Almalısınız ?

Dünya çapında kabul gören üniversite eğitimi alırsınız. ‘Dünyanın En İyi Okulları’ listesine çok sayıda okul sokmayı başarak İngiltere’de hemen hemen her üniversitenin dünya çapında geçerliliği vardır. 
Dünya çapındaki tüm işverenler ve akademisyenler İngiliz üniversitelerine saygı duymaktadır. Bu sayede iş bulma şansınız artar. 
İngilizce’nin anavatan olan İngiltere’de akademik düzeyde bir İngilizce’ye sahip olursunuz.
Sosyal imkanları yüksek üniversitelerde sadece akademik olarak değil sportif, kültürel ve sanatsal alanda da kendinizi geliştirme imkanı bulursunuz.
Pek çok ülkeden öğrenci İngiltere’ye eğitim görmek amacıyla gittiğinden çok fazla milletten kişiyle tanışma şansı bulursunuz. Bu da dünyaya geniş bir perspeftikten bakmanızı sağlar. 
Türkiye’ye 3.5 saat uzaklıkta olduğundan dolayı ülkeye gidiş-gelişlerinizde zorlanmazsınız.
İngiltere’de üniversite eğitimi 3 yıl olduğundan yaşıtlarınızdan daha erken mezun olursunuz ve daha az eğitim harcaması yaparsınız. 
Tatil dönemlerinde çalışma hakkına sahip olursunuz, böylece masraflarınızın bir kısmını kendiniz karşılayabilirsiniz. 
 Yüksek lisans ve master programlarına devam etmek için gerekli bağlantıları ve networkleri kurabilirsiniz. 

Amerika’da Eğitim

Amerika Türkiye’den ve dünyadan pek çok öğrencinin üniversite okumak için hayallerinde yatan ülkedir. Dünya çapında en iyi 100 üniversiteden 40’a yakının ABD’de yer alması, eğitim sisteminin kalitesi, yaşam standartları, dünyanın en değerli şirketlerinin bu ülkede bulunması ve tabi ki Amerikan Rüyası nedeniyle pek çok öğrenci tarafından tercih edilmektedir. 

Eğitim Sistemi

Amerikan eğitim sistemi diğer ülkelere oranla biraz daha karışıktır. Ülkenin eyalet sistemiyle yönetilmesinden dolayı, her eyalet kendi eğitim sistemini belirlemektedir. Bu sebeple üniversitelerin kabul şartları ve koşullarında değişiklikler olabilmektedir. Bu sistem karışık olmasına rağmen uluslararası öğrenciler için artı değerler yaratmaktadır. Hemen hemen her seviyeden ve her eğitim geçmişinden öğrenci kendine uygun bir üniversite programı bulabilmektedir.  

Genel olarak Amerika’da eğitim sistemi 4 yıl sürer. Master programları ise üniversite ve alana bağlı olmak üzere 1-2 yıl arasında değişir. Üniversitelerde herhangi bir hazırlık şartı bulunmamaktadır. Fakat bunun yanı sıra üniversitelere girişte çeşitli testler yapılır. Rankingleri yüksek, dünyanın en iyileri listesinde yer alan üniversiteler genellikle bu tür sınavlarla öğrenci seçerler. 

Amerika’da üniversiteye kabul edilebilmeniz için Türkiye’de Yükseköğrenime Geçiş Sınavı’ndan yeterli puan almanız gerekmektedir. Ayrıca İngilizce seviyenizi belirlemek için TOEFL ve IELTS sınavlarından da yeterli bir puana sahip olmanız gerekmektedir. TOEFL ve IELTS sonuçlarınız üniversitelerin kabul şartlarının altındaysa üniversiteye kabul edilirsiniz fakat haftada belirli bir süre İngilizce dersi almakla yükümlü olursunuz.

Neden Amerika’da Üniversite Eğitimi Almalısınız?

Amerika’da pek çok eğitim seçeneği mevcuttur. Ülkede 4 bin 500’den fazla üniversite bulunması, her üniversitenin birbirinden farklı koşullarla öğrenci kabul etmesi dolayısıyla kendinize en uygun seçeneği kolayca bulabilirsiniz.
Amerika araştırma teknolojileri ve bilimde lider konumdadır. Bu alanlarda kariyer yapmak isteyenler için bu önemli bir kazanımdır.
ABD üniversiteleri dünya çapında değerli profesörleri bünyesinde barındırır. Bu ülkede eğitim alanlar öncü profesörlerle tanışıp, onlardan eğitim alma ve onlarla çalışma şansı yakalarlar.
Üniversiteler başarılı öğrencilere maddi destek sağlamaktadır.
ABD üniversiteleri ders seçimi konusunda esnektir. Öğrenci hangi bölümde uzmanlaşmak istediğine üniversiteye başladıktan sonra karar verip, bu alandaki derslere yönelebilir. 
Anadili İngilizce olan bir ülkede çok fazla pratik yapacağınızdan dil becerileriniz çabuk gelişir. 

Avustralya ve Yeni Zelanda

Lokasyon olarak ülkemize uzak olmasından dolayı diğer ülkelere nazaran daha az talep gören Avustralya ve Yeni Zelanda son yıllarda yükselen bir ivmeyle tercih edilmeye başlanmıştır. Ülkenin dünya çapında kabul gören üniversite sayısının artması, gelişmiş ve donanımlı üniversitelere sahip olması, ulaşım ve iletişimin gelişmesi, sosyal imkanları ve yaşam standartlarının kolaylığı bu talebi artırmıştır.

Eğitim Sistemi 

Avustralya ve Yeni Zelanda’da eğitim sistemi İngiltere’deki eğitim sistemiyle aynı şekilde işler. Lisans eğitimi 1 yıl hazırlık, 3 yıl eğitim şeklinde sunulmaktadır. Yüksek lisans eğitimi ise 1-2 yıl arasında değişmektedir. Avustralya ve Yeni Zelanda’da eğitim sisteminde göze çarpan fark eğitimin Şubat ayında başlamasıdır.

Neden Avustralya ve Yeni Zelanda Üniversitelerinde Eğitim Almalısınız
Güney Yarımkürede yer alan Avustralya ve Yeni Zelanda iklim olarak ılımandır. Bu sebeple kara kış şartlarına uyum sağlamak durumunda kalmazsınız.
Yapılan araştırmalara göre yaşam standarı en yüksek ülkeler arasındadırlar.
Maaliyetler ve yaşam gideleri diğer ülkere oranla daha düşüktür.
Üniversite okurken çalışma hakkında sahip olursunuz. Böylece kendi giderlerinizi karşılayabilirsiniz.
Üniversite mezuniyeti sonrası akademik kariyerinize burada devam edebilirsiniz.
Mezuniyetinizden sonra 2 yıllık oturum izni alırsınız.
En iyi 30 öğrenci şehrinden 5’i burada bulunmaktadır.
İngilizcenin anadil olarak konuşulduğu ülkede akademik düzeyde İngilizce öğrenirsiniz. İkinci bir yabancı dil öğrenme şansınız yüksektir. Çünkü ülkenin çok milletli yapısı gereği 260’ın üzerinde dil konuşulmaktadır. 

Avrupa Ülkeleri

Avrupa ülkeleri gerek eğitim kalitesi, gerek ücretlerin uygun olması, gerekse ülkemize yakınlığı nedeniyle Türkiye’deki öğrencilerin tercih listelerinin başında gelmektedir. 

Eğitim Sistemi

Ülkelerin farklı eğitim sistemleri olmasına rağmen genellikle lisans eğitimi 3-4 yıl, yüksek lisans programları ise 1-2 yıl arasında değişmektedir. Avrupa’da pek çok ülkenin dünyanın en iyi üniversiteleri arasına girmiş üniversiteleri bulunmaktadır. Eğitim kalitesi yüksektir ve küresel anlamda geçerliliğe sahiptir. Avrupa ülkesinde üniversite okumak isteyenlerin dikkat etmesi gereken nokta üniversitelerin YÖK tarafından geçerliliği olmasıdır. Global Vizyon olarak öğrencilerimize YÖK denkliği olan üniversiteler arasından seçim yaptırmaktayız. 

Neden Avrupa Ülkelerinde Üniversite Eğitimi Almalısınız?
 Lokasyon olarak diğer seçeneklere nazaran daha avantajlıdır. Birkaç saatlik uçuşlarla Türkiye’ye ulaşılabilir.  
Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde yer alan pek çok üniversiteden birini tercih edebilirsiniz.
Eğitim ücretleri ve diğer maaliyetler ABD ve İngiltere’den daha uygundur.
Yabancı dil zorunluluğu yoktur. Üniversiteler kendi içerisinde yabancı dil hazırlık sunmaktadır.
Ortak dil haline gelen İngilizce haricinde gittiğiniz ülkenin dilini de öğrenerek 2 dile hakim bir şekilde ülkenize dönebilirsiniz.
Alacağınız Schengen vizesi sayesinde tüm Avrupa’yı ekstra bir vize almadan/ücret ödemeden gezebilirsiniz.
 Ülkeler arası mesafe yakın, ulaşım kolay ve maaliyetleri azdır. 
Global Vizyon tarafından sunulan üniversitelerin YÖK geçerliliği bulunmaktadır.

Detaylı Bilgi İçin Menü İçerisinde Yer Alan Ülkeler Başlığına Tıklayınız.


Önerilen Okullar