Yurtdışında Üniversite Eğitimi | GlobalVizyon
Yurtdışında Üniversite Eğitimi

Yurtdışında Üniversite Eğitimi

Yurtdışında Üniversite Okumak Artık Bir Hayal Değil!

Yurtdışında üniversite okumak pek çok gencin hayali olmaya devam ediyor. Her geçen gün artan bir ivmeyle, binlerce öğrenci yurtdışında üniversite okuyabilmek için çeşitli arayışlar içerisine giriyor. Global Vizyon uzun yıllardır yaptığı danışmanlık ile öğrencilerin hayallerinin gerçeğe dönüşmesini sağlıyor. Yurtdışında üniversite eğitimi almanın inceliklerini bilen, donanımlı, tecrübeli bir ekiple öğrencileri kendilerine uygun alternatiflere yönlendiren Global Vizyon, yurtdışında üniversite okumaya gönderdiği binlerce öğrencisinin başarılarıyla gururlanıyor. 

Ülkemizde üniversitelerin eğitim standartları yükseltilmeye çalışılsa da pek çok öğrencinin hedefi yurtdışında üniversite okuyabilmek. Bilgiye erişimin kolaylaşması, üniversite sınavlarında rekabetin artması, öğrencinin istediği değil yerleştirildiği bölümde okumak durumunda kalması, özel üniversitelerin maliyetlerinin yurtdışındaki üniversitelerle yarışır durumda olması, yurtdışında üniversitelerden mezun olan öğrencinin daha rahat iş bulması gibi pek çok nedenden dolayı her yıl binlerce öğrenci yurtdışında üniversite okumak için girişimlerde bulunmakta. 

Yurtdışında üniversite okumanın, öğrencilerin gelecekleri için pek çok artısı olduğunu fark eden aileler de çocuklarının bu yönde desteklemekte. Peki ya yurtdışında üniversite okumanın artıları neler diye sorarsanız, size şöyle bir kısa liste sunabiliriz;


Yurtdışında Üniversite Okumanın Artıları

Eğitim Alanındaki Artıları:

Öğrenci herhangi bir sınava girmeden kendi seçtiği bölümde okuma imkanı bulur. 
 Yurtdışında üniversite okuyarak akademik araştırma yapabilecek seviyede yabancı dil öğrenir. 
Türkiye’deki özel okul maliyetlerine yaklaşık bütçelerle dünyada kabul gören üniversitelerde eğitim görebilir.
Avrupa’da bir üniversite tercih etmesi durumunda 3 yılda üniversiteden mezun olur.
Öğrenci İngilizce eğitim veren bir okulda İngilizceyi ileri seviyede öğrenirken, farklı milletlerden dostluklar kurarak ikinci bir yabancı dil öğrenmenin de temellerini atar.

 

İş Hayatındaki Artıları:

 Öğrenci severek okuyacağı bir bölüm seçip, mezun olduğunda mesleğini de severek yapar.
 Yurtdışında üniversite okurken farklı kültürlerden kişilerle uzun yıllar geçireceğinden dolayı dünyaya bakışı, vizyonu ve perspektifi gelişir. Bu da iş hayatında önyargıları kaldırır, olayları farklı bakış açılarından ele alma imkanı sağlar.
 Öğrenci eğitim aldığı hocalar, arkadaş ve sosyal çevre vasıtasıyla geniş bir networke sahip olur. Bu da ilerleyen dönemde yurtdışında üniversite eğitimine artı olarak staj yapma, yüksek lisans/doktoraya devam etme ve iş bulma aşamalarında önemli rol oynar.
 Öğrenci büyük bir rekabetin olduğu iş hayatında bir adım öne çıkar. İş bulması kolaylaşır. 
 Öğrenci yüksek lisans ve doktorasına devam ederek yurtdışında kalmaya devam edebilir, iş bulabilir ve hayatını istediği ülkede kurabilir.
 Öğrenci çok uluslu, küresel şirketlerin etik değerlerini ve çalışma standartlarını, yurtdışında üniversite okumaya devam ederken öğrenme ve gözlemleme şansı yakalar.


Kişisel Gelişim Alanında Artıları :

 Yurtdışında üniversite eğitimi alan öğrenci düşük maliyetlerle pek çok ülkeyi gezme şansı yakalar, kültürel olarak zenginleşir.
 Avrupa’da eğitim alması durumunda üniversiteden 3 yılda mezun olur. Yaşıtlarından 1 yıl önce iş hayatına başlamak ya da yüksek eğitimine devam etmek için büyük bir avantaj sağlar.
 Yurtdışında üniversite okuyan öğrenci, başka bir ülkede uzun yıllar geçireceğinden dolayı özgüveni artar, sorumluluk duygusu gelişir. 
 Çeşitli milletlerden yurtdışında üniversite okumaya gelmiş diğer öğrencilerle hayat boyu sürecek dostluklar kurar. 
 Dünyaya bakışı, vizyonu ve perspektifi genişler.

 

Yurtdışında üniversite eğitimi konusunda en doğru seçimi yapabilmek için, gideceğiniz ülkedeki eğitim sisteminiz doğru bilmeniz ve bu bilgiler ışığında karar vermeniz gerekmektedir. 
Öncelikle bilmeniz gereken nokta; yurtdışında üniversiteler Türkiye’deki gibi “Devlet Üniversiteleri” ve “Özel Üniversiteler” olarak 2’ye ayrılmaktadır. İngiltere, Avustralya, Kanada ve Almanya’daki üniversitelerin hemen hemen hepsi devlet üniversitesidir. Amerika’da ise özel üniversite ve kolejlerin sayısı epey fazladır…


Devlet Üniversiteleri

Devlet Üniversiteleri özel üniversitelere göre daha düşük maliyetlidir. Yurtdışındaki devlet üniversitelerinin maliyetleri, Türkiye’deki özel üniversitelerin maliyetlerinden çok daha düşüktür ve eğitim kalitesi çok yüksektir. Devlet üniversiteleri uluslararası camiayı etkileyecek kapasitede araştırmalar yapmakta ve bu araştırmaların ödeneklerini devletten almaktadır. 
Amerika’da bir devlet üniversitesi seçmek isteyen öğrencilerin karşılaşacağı en büyük dezavantaj, devlet üniversitelerinin kabul sırasında kendi öğrencilerine öncelik tanımasıdır. İngiltere’de bu durum ABD’de olduğu gibi bir dezavantaj değildir. İngiltere’de üniversite içerisindeki çok kültürlülüğü artırmak adına yabancı öğrencilere gösterdikleri başarılar doğrultusunda öncelik tanınmaktadır. 

 

Özel Üniversiteler ve Kolejler

Amerika’da çok sayıda özel üniversite ve kolej bulunmaktadır. İngiltere’de sadece 2 özel üniversite bulunurken ABD’de her eyalette hemen hemen 4-5 kolej ve özel üniversite bulunmaktadır. Kanada ve Avustralya’da da durum İngiltere ile aynıdır. Bu iki ülkede de az sayıda özel üniversite ve kolej vardır. 
Özel üniversiteler program çeşitliliği açısından çok zengin değildir fakat açtıkları tüm programlarda uzmanlaşmaya gitmişlerdir. Özel üniversitelerin giriş koşulları devlet üniversitelerinden daha kolay fakat maliyetleri daha yüksektir. Özel üniversitelerinin kabul koşullarının kolay olması kimi zaman dezavantajlara yol açmaktadır. Örneğin ülkemizde kimi kolej ve özel üniversitelere YÖK tarafından denklik verilmemektedir. Bu sebeple özel üniversite tercih edecek olanların tizi bir çalışma yürütmesi ve doğru danışmanlık firmalarıyla çalışması gerekmektedir. Global Vizyon olarak yılların deneyimini, doğru bağlantılarla bir araya getirerek öğrencilerimize kendileri için en uygun ve en doğru kararları aldırmaya çalışmaktayız. 

Dip not olarak ekleyebiliriz ki; Harvard, Yale ve MIT gibi dünyanın en iyi üniversitelerinin önemli bir kısmı özel üniversite statüsündedir. Bu üniversiteler dünya çapında başarılarını ispatlamış kurumlardır. Bu üniversitelerden daha küçük çaplı olan fakat başarı bakımından onları aratmayacak düzeyde kaliteli eğitim sunan, uygun ücretli ve YÖK denkliğine sahip özel üniversite ve kolejler de bulunmaktadır. Bu üniversiteler danışmanlarınız tarafından sizlere sunulacaktır. 


Gerçekçi Hedefler Koyun

Yurtdışında üniversite eğitimi alabileceğiniz pek çok üniversite ve eğitim kurumu bulunmaktadır. Amerika’da yaklaşık 3000, İngiltere’de 100, Kanada’da 70, Avustralya’da 50 civarında üniversite ve kolejde eğitim almak mümkündür. Amacınız bu seçenekler arasından kendinize en uygun olanı seçmek olmalıdır. Yurtdışında üniversite seçimlerinizi yaparken; ilgi alanlarınız, ihtiyaçlarınız ve bütçenize uygun seçenekleri listeleyerek, gerçekçi seçimler yapmanızı öneririz. 

Yurtdışındaki üniversitelerin çoğu öğrenci seçimlerini titizlikle yapar. Özellikle dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk sıralarda yer alanlar seçimlerinde oldukça detaycı davranmaktadır. Amaçları dünyanın en iyi ve en zeki öğrencilerini tek çatı altında toplamak olan üniversiteler yıllık çok kısıtlı kontenjanlarla öğrenci kabul etmektedir.  Amerika’daki Harvard, MIT, Yale, UC-Berkeley, UCLA; İngiltere’deki Cambridge, Oxford, London School of Economics, London Business School; Kanada’daki Victoria, Toronto ve Mc Gill üniversiteleri bunlara örnektir. Her yıl dünyanın dört bir yanından yurtdışında üniversite okumak isteyen on binlerce öğrenci tarafından yapılan başvuru arasından çok az bir kısım bu üniversitelere kabul edilir. Bu nedenle çok başarılı eğitim hayatı olmayan öğrencilerin bu üniversitelere başvuru yapıp, zaman kaybetmemeleri tavsiye edilir. Unutmayın ki amacınız kendi ilgi alanınıza, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun ve en faydacı seçimi yapmak olmalıdır. 

 

Dünyanın En İyi Üniversitelerine Başvuru Yapmak İsteyenler İçin 

“Dünyanın En İyi 100 Üniversitesi” sıralamasına giren eğitim kurumlarına başvurabilmek için lise diplomanızın not ortalaması 5’li sistemde en az 4,5 olmalıdır. Lise not ortalaması yeterli olmayan öğrenciler, bu üniversitelere başvurmak istiyorlarsa mutlaka A-level, SAT gibi İngiliz ya da Amerikan öğrencilerinin hazırlandığı üniversite sınavların kurslarına gitmeli ve bu kurslarda başarılı olmalıdırlar. Bu sınavları geçmeleri durumda, en iyi üniversitelere not ortalamalarına bakılmaksızın girebilirler. 

İngiltere ve Avustralya’nın en iyi üniversitelerinde eğitim alabilmek için “Foundation-Hazırlık” eğitimi de önemli bir geçiş programı olmaktadır. Özellikle İngiltere’nin pek çok üniversitesi hazırlık programında başarılı olan öğrencileri, lise ders ortalamasına bakmadan üniversitelerine kabul etmektedir. 

Kanada üniversitelerine giriş için herhangi bir hazırlık eğitimi zorunlu olmasa da, Kanada’nın iyi üniversitelerine giriş çok zor olduğu için öğrencilerin 6 veya 9 ay süren hazırlık programlarına katılmaları tavsiye edilir. Özellikle Vancouver’da bulunan Columbia College University of British Columbia, Victoria ya da Simon Fraser üniversitelerine hazırlık eğitimi ve başarılı öğrencilere geçiş garantisi vermektedir. 

Yurtdışındaki iyi üniversitelere giriş için bir diğer pratik yol ise, lise eğitiminin en az son yılını yurtdışında yapmaktır. Eğer lise eğitiminizi yurtdışında tamamlarsanız daha kolay bir şekilde üniversitelere giriş yapabilirsiniz. Örneğin Kanada’da Bodwell College, İngiltere’de Queens Ethelburgh College, St Michael's College, Amerika’da Seatle Central Community College, Avustralya’da Taylors College’de lise eğitimini tamamlayan öğrenciler adı geçen ülkelerin en iyi üniversitelerine geçiş yapabilirler.

 

Yurtdışında Lisans Dereceleri ve Karşılıkları

Unvan Kısaltması
BA - Bachelor of Arts
BSc - Bachelor of Science
BSc (Econ) - Bachelor of Science (Economics)
BEng - Bachelor of Engineering
LLB - Bachelor of Laws
MB - Bachelor of Medicine
BS - Bachelor of Surgery


Yurtdışında Üniversite Okuyabilmek İçin Şartlar  ve Kabul Koşulları:

Yurtdışında üniversite okumanın faydalarını kısaca aktarabildiysek, yurtdışında üniversite okunabilecek ülkelerden de bahsetmeye başlayabiliriz. Türkiye’den giden öğrencilerin ilk tercih ettikleri ülkeler başta İngiltere olmak üzere, ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Avrupa ülkeleridir.

Öğrenciler çeşitli şekillerde yurtdışında üniversite eğitimi görmeye başlayabilir. Kimi zaman şartlı kabul alırlar, kimi zaman direk bölüme kabul edilirler, kimi zamanda dil eğitimi ya da foundation eğitimin ardından seçtikleri bölümde eğitimlerine başlarlar.

Bu ülkelerde üniversite okumak için sınava girmek gerekmez fakat her ülkenin ve her üniversitenin kendi kabul şartları ve standartları bulunmaktadır. 

 

İngiltere’de Eğitim

İngiltere, Türk öğrencilerin üniversite eğitimi için tercih ettiği ülkeler arasında ilk sırada yer alır. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasına giren pek çok okula sahip olan İngiltere, son derece yüksek kalitede bir eğitim sistemine sahiptir. İngiltere’deki üniversitelerde okuyan öğrenciler, dünya çapında geçerliliğe sahip diplomalarla mezun olurlar. Yapılan araştırmalara göre İngiltere’de eğitim görmeye giden öğrencilerin %90’ından fazlası mükemmel bir eğitim aldıklarını ve iyi standartlarda yaşadıklarını beyan etmiştir. 

 

Eğitim Sistemi

İngiltere’de lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans eğitimi 1 yıl sürer. Türk öğrenciler bu ülkede eğitimlerine başlayabilmek için 1 yıl süren foundation adı verilen hazırlık sınıfına katılırlar. 3 yıl süren üniversite döneminden başarıyla mezun olan öğrenci, IELTS’den yeterli skoru aldıktan sonra yüksek lisans eğitimlerine direk başlayabilirler. Yeterlilik alamayan öğrenciler yüksek lisans hazırlık programı olan pre-master ve pre-sessional İngilizce kurslarına katılarak yeterlilik belgelerini alır ve bu belge ile yüksek lisans eğitimlerine başlarlar. 

 

Neden İngiltere’de Üniversite Eğitimi Almalısınız?

Dünya çapında kabul gören üniversite eğitimi alırsınız. ‘Dünyanın En İyi Okulları’ listesine çok sayıda okul sokmayı başaran İngiltere’de hemen hemen her üniversitenin dünya çapında geçerliliği vardır. 
Dünya çapındaki tüm işverenler ve akademisyenler İngiliz üniversitelerine saygı duymaktadır. Bu sayede iş bulma şansınız artar. 
İngilizcenin anavatan olan İngiltere’de akademik düzeyde bir İngilizceye sahip olursunuz.
Sosyal imkanları yüksek üniversitelerde sadece akademik olarak değil sportif, kültürel ve sanatsal alanda da kendinizi geliştirme imkanı bulursunuz.
Pek çok ülkeden öğrenci İngiltere’ye eğitim görmek amacıyla gittiğinden çok fazla milletten kişiyle tanışma şansı bulursunuz. Bu da dünyaya geniş bir perspektiften bakmanızı sağlar. 
Türkiye’ye 3.5 saat uzaklıkta olduğundan dolayı ülkeye gidiş-gelişlerinizde zorlanmazsınız.
İngiltere’de üniversite eğitimi 3 yıl olduğundan yaşıtlarınızdan daha erken mezun olursunuz ve daha az eğitim harcaması yaparsınız. 
Tatil dönemlerinde çalışma hakkına sahip olursunuz, böylece masraflarınızın bir kısmını kendiniz karşılayabilirsiniz. 
 Yüksek lisans ve master programlarına devam etmek için gerekli bağlantıları ve networkleri kurabilirsiniz. 

 

İngiltere Üniversiteleri

King's College London 
Durham University 
Queen Mary University of London 
University of Leeds  
University of Sussex 
University of Leicester 
University of Liverpool 
University of East Anglia
University of Surrey 
Royal Holloway University 
Swansea University 
Birkbeck, University of London 
University of Strathclyde 
Bangor University
Brunel University London
Bournemouth University 
De Montfort University 
Nottingham Trent University 
Oxford Brookes University 
Kingston University 
University of Lincoln 

Amerika’da Eğitim

Amerika, Türkiye’den ve dünyadan pek çok öğrencinin üniversite okumak için hayallerinde yatan ülkedir. Dünya çapında en iyi 100 üniversiteden 40’a yakının ABD’de yer alması, eğitim sisteminin kalitesi, yaşam standartları, dünyanın en değerli şirketlerinin bu ülkede bulunması ve tabi ki Amerikan Rüyası nedeniyle pek çok öğrenci tarafından tercih edilmektedir. 

 

Eğitim Sistemi

Amerikan eğitim sistemi diğer ülkelere oranla biraz daha karışıktır. Ülkenin eyalet sistemiyle yönetilmesinden dolayı, her eyalet kendi eğitim sistemini belirlemektedir. Bu sebeple üniversitelerin kabul şartları ve koşullarında değişiklikler olabilmektedir. Bu sistem karışık olmasına rağmen uluslararası öğrenciler için artı değerler yaratmaktadır. Hemen hemen her seviyeden ve her eğitim geçmişinden öğrenci kendine uygun bir üniversite programı bulabilmektedir.  

Genel olarak Amerika’da eğitim sistemi 4 yıl sürer. Master programları ise üniversite ve alana bağlı olmak üzere 1-2 yıl arasında değişir. Üniversitelerde herhangi bir hazırlık şartı bulunmamaktadır. Fakat bunun yanı sıra üniversitelere girişte çeşitli testler yapılır. Rankingleri yüksek, dünyanın en iyileri listesinde yer alan üniversiteler genellikle bu tür sınavlarla öğrenci seçerler.

Amerika’da üniversiteye kabul edilebilmeniz için Türkiye’de Yükseköğrenime Geçiş Sınavı’ndan yeterli puan almanız gerekmektedir. Ayrıca İngilizce seviyenizi belirlemek için TOEFL ve IELTS sınavlarından da yeterli bir puana sahip olmanız gerekmektedir. TOEFL ve IELTS sonuçlarınız üniversitelerin kabul şartlarının altındaysa üniversiteye kabul edilirsiniz fakat haftada belirli bir süre İngilizce dersi almakla yükümlü olursunuz.

 

Neden Amerika’da Üniversite Eğitimi Almalısınız?

Amerika’da pek çok eğitim seçeneği mevcuttur. Ülkede 4 bin 500’den fazla üniversite bulunması, her üniversitenin birbirinden farklı koşullarla öğrenci kabul etmesi dolayısıyla kendinize en uygun seçeneği kolayca bulabilirsiniz.
Amerika araştırma teknolojileri ve bilimde lider konumdadır. Bu alanlarda kariyer yapmak isteyenler için bu önemli bir kazanımdır.
ABD üniversiteleri dünya çapında değerli profesörleri bünyesinde barındırır. Bu ülkede eğitim alanlar öncü profesörlerle tanışıp, onlardan eğitim alma ve onlarla çalışma şansı yakalarlar.
Üniversiteler başarılı öğrencilere maddi destek sağlamaktadır.
ABD üniversiteleri ders seçimi konusunda esnektir. Öğrenci hangi bölümde uzmanlaşmak istediğine üniversiteye başladıktan sonra karar verip, bu alandaki derslere yönelebilir. 
Anadili İngilizce olan bir ülkede çok fazla pratik yapacağınızdan dil becerileriniz çabuk gelişir. 

 

Amerika Üniversiteleri

University of Alabama 
George Washington University 
University of South Florida
Pace University New York
Stony Brook  University 
New York Institute of Technology 
George Mason University 
Oregon State University 
State University of New York 
University of Tulsa 
Point Park University, Pittsburgh 
West Virginia State University 
Virginia Wesleyan University 
Alvernia University
Concordia University 
Binghamton University  

 

Avustralya ve Yeni Zelanda

Lokasyon olarak ülkemize uzak olmasından dolayı diğer ülkelere nazaran daha az talep gören Avustralya ve Yeni Zelanda son yıllarda yükselen bir ivmeyle tercih edilmeye başlanmıştır. Ülkenin dünya çapında kabul gören üniversite sayısının artması, gelişmiş ve donanımlı üniversitelere sahip olması, ulaşım ve iletişimin gelişmesi, sosyal imkanları ve yaşam standartlarının kolaylığı bu talebi artırmıştır.

 

Eğitim Sistemi 

Avustralya ve Yeni Zelanda’da eğitim sistemi İngiltere’deki eğitim sistemiyle aynı şekilde işler. Lisans eğitimi 1 yıl hazırlık, 3 yıl eğitim şeklinde sunulmaktadır. Yüksek lisans eğitimi ise 1-2 yıl arasında değişmektedir. Avustralya ve Yeni Zelanda’da eğitim sisteminde göze çarpan fark eğitimin Şubat ayında başlamasıdır.

 

Neden Avustralya ve Yeni Zelanda Üniversitelerinde Eğitim Almalısınız?

Güney Yarımkürede yer alan Avustralya ve Yeni Zelanda iklim olarak ılımandır. Bu sebeple kara kış şartlarına uyum sağlamak durumunda kalmazsınız.
Yapılan araştırmalara göre yaşam standardı en yüksek ülkeler arasındadırlar.
 Maliyetler ve yaşam giderleri diğer ülkelere oranla daha düşüktür.
Üniversite okurken çalışma hakkında sahip olursunuz. Böylece kendi giderlerinizi karşılayabilirsiniz.
Üniversite mezuniyeti sonrası akademik kariyerinize burada devam edebilirsiniz.
Mezuniyetinizden sonra 2 yıllık oturum izni alırsınız.
En iyi 30 öğrenci şehrinden 5’i burada bulunmaktadır.
İngilizcenin anadil olarak konuşulduğu ülkede akademik düzeyde İngilizce öğrenirsiniz. İkinci bir yabancı dil öğrenme şansınız yüksektir. Çünkü ülkenin çok milletli yapısı gereği 260’ın üzerinde dil konuşulmaktadır. 

 

Avustralya Üniversiteleri

University of Melbourne  
University of Wollongong  
Curtin University
Griffith University
University of Newcastle
University of Sydney Foundation 
University of Melbourne Foundation 
Macquire University 
Charles Sturt University

 

Avrupa Ülkeleri

Avrupa ülkeleri gerek eğitim kalitesi, gerek ücretlerin uygun olması, gerekse ülkemize yakınlığı nedeniyle Türkiye’deki öğrencilerin tercih listelerinin başında gelmektedir. 

 

Eğitim Sistemi

Ülkelerin farklı eğitim sistemleri olmasına rağmen genellikle lisans eğitimi 3-4 yıl, yüksek lisans programları ise 1-2 yıl arasında değişmektedir. Avrupa’da pek çok ülkenin dünyanın en iyi üniversiteleri arasına girmiş üniversiteleri bulunmaktadır. Eğitim kalitesi yüksektir ve küresel anlamda geçerliliğe sahiptir. Avrupa ülkesinde üniversite okumak isteyenlerin dikkat etmesi gereken nokta üniversitelerin YÖK tarafından geçerliliği olmasıdır. Global Vizyon olarak öğrencilerimize YÖK denkliği olan üniversiteler arasından seçim yaptırmaktayız. 

 

Neden Avrupa Ülkelerinde Üniversite Eğitimi Almalısınız?

 Lokasyon olarak diğer seçeneklere nazaran daha avantajlıdır. Birkaç saatlik uçuşlarla Türkiye’ye ulaşılabilir.  
Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde yer alan pek çok üniversiteden birini tercih edebilirsiniz.
Eğitim ücretleri ve diğer maliyetler ABD ve İngiltere’den daha uygundur.
Yabancı dil zorunluluğu yoktur. Üniversiteler kendi içerisinde yabancı dil hazırlık sunmaktadır.
Ortak dil haline gelen İngilizce haricinde gittiğiniz ülkenin dilini de öğrenerek 2 dile hakim bir şekilde ülkenize dönebilirsiniz.
Alacağınız Schengen vizesi sayesinde tüm Avrupa’yı ekstra bir vize almadan/ücret ödemeden gezebilirsiniz.
 Ülkeler arası mesafe yakın, ulaşım kolay ve maliyetleri azdır. 
Global Vizyon tarafından sunulan üniversitelerin YÖK geçerliliği bulunmaktadır.

 

 

Detaylı Bilgi İçin Menü İçerisinde Yer Alan Ülkeler Başlığına Tıklayınız.

Önerilen Okullar

Yurtdışı Eğitim Wiki