Yurtdışında Staj Programları | GlobalVizyon
Yurtdışında Staj Programları

Yurtdışında Staj Programları

Gelişen teknoloji, bilgiye erişimin kolaylaşması, küreselleşme iş hayatındaki rekabeti artırdı… Bu rekabet ortamında bir adım öne geçmek isteyenler yurtdışında staj programlarıyla fark yaratmaya hazırlanıyor! Fark yaratanlar arasında siz neden olmayasınız?

Yurtdışında staj programları; üniversite eğitimi devam edenler, iş deneyimi kazanmak isteyen yeni mezunlar ve hali hazırda çalışma hayatına giriş yapmış genç profesyoneller için tasarlanmış bir çalışma sürecidir. 

Turizm, Gastronomi, Medya ve iletişim, Ticaret ve Finans, Mühendislik, Mimarlık, Sosyal Bilimler… gibi alanlarda çalışma imkanı sunan yurtdışı staj programları ile mesleki deneyim kazanmanın yanı sıra birikim de yapılabilirsiniz.

 

Yurtdışında Staj Hakkında Genel Bilgiler

ABD, Kanada, Avustralya ve Avrupa ülkelerinde 3-6, 12-18 ay arasında değişen programlar maaşlı ya da maaşsız olarak değişiklik gösterir. Maaşlı programlarda aylık ortalama 1500 – 2500 Dolara varan kazanç sağlanabilmektedir. Bu da yabancı bir ülkedeki aylık giderlerinizi kendi kazancınızla karşılayabileceğiniz anlamına gelir.

Birbirinden farklı staj seçimleri sunan ülkelerde ortak beklenti iyi seviyede İngilizce bilgisine sahip olmaktır. Kimi programlar staja başlamadan önce İngilizce eğitim imkanı sunarken, kimi programlar de çalışacağınız alanla ilgili sertifika programlarında eğitim almanızı sağladıktan sonra staja başlamanıza izin vermektedir. 

 

Dil Sorunu Olan Öğrenciler İçin:

Yurtdışında staj programlarına katılabilmek için iyi seviyede İngilizceye sahip olmanız gerekmektedir. Eğer İngilizce seviyeniz yeterli değilse İngilizce eğitimi ve stajın birlikte sunulduğu programlara katılmanız mümkündür. Özellikle İngilizcesi ileri seviyede olmayan öğrenciler için önerilen program kapsamında dil okulunda ya da sertifika/diploma programlarında eğitim alınmakta; eğitim sonunda ise staj sürecine geçilmektedir. 

Eğitim programının süresi en az 4 hafta olup staj kısmına geçebilmek için ilk aşamanın başarıyla tamamlanması gerekmektedir. Avrupa ülkeleri, Kanada ve Amerika’da, 3 ve 6 ay süresince sunulan programlarda staj için yerleştirme süresi 6 ay ve daha üzerine çıkabilmektedir.

 

Yurtdışında Staj Programlarının Size Katacakları:

Yeni mezun gençler iş bulma yarışına bir adım önde başlar.
Yurtdışı çalışma deneyimi CV’lerde oldukça önemli bir artıdır.
Genç profesyoneller yurtdışı staj sonrası ülkelerindeki işlerinde daha hızlı yükselirler.
Yurtdışında deneyim mesleğinize yeni bakış açıları kazanmanızı sağlar.
Yurtdışında staj ile uluslararası şirketlerin ve zincirlerin iş yapma biçimlerini öğrenirsiniz.
Uluslararası zincirlerin Türkiye’deki işletmelerinde iş bulmanız kolaylaşır.
Network’ün büyük önem taşıdığı bir dönemde kaliteli ve önemli bağlantılar kurarsınız.
Yurtdışında stajınız süresince para kazanıp, birikim yapabilirsiniz.
CV’nizdeki artılar daha yüksek mevki ve maaşlarla işe başlamanızı sağlar.
Günlük İngilizcenin yanı sıra iş İngilizcenizi de geliştirirsiniz.

 

Yurtdışında Staj Yapılabilen Sektörler Hangileridir?

Yurtdışında staj programları; ABD, Kanada, Avustralya ve Avrupa ülkelerini kapsamaktadır. Avrupa ülkelerindeki çalışma vizesi almak uzun ve yorucu bir süreç olduğundan dolayı diğer ülkeler daha fazla talep görmektedir. Öğrenciler tarafından en yoğun ilgi ABD’ye olduğundan dolayı yurtdışında staj bu ülkede yoğunlaşmıştır. 

ABD’deki staj  programları ağırlıklı olarak Turizm Otelcilik, Turizm İşletmeciliği ve Gastronomi alanlarında yoğunlaşmaktadır. Fakat bunlar haricinde de çeşitli alanlarda kontenjanlar açılmaktadır. Genel olarak tüm ülkelerde açılan programları listelersek;

Turizm ve Otelcilik 
Turizm İşletmeciliği
Gastronomi
Medya ve iletişim
Eğitim, Sosyal Bilimler, Rehberlik ve Sosyal Hizmetler, Kütüphanecilik
Ticaret ve Finans
Mühendislik, Mimarlık, Matematik ve Endüstri
Kamu Yönetimi ve Hukuk
Sanat ve Kültür
Reklam ve Pazarlama
Genel Yönetim
İşletme
Bilgisayar
Eğitim
Moda
Grafik Tasarımı
Halkla İlişkiler
Perakendecilik

Ülkelerin staj imkanı tanıdığı sektörler ve açtıkları kontenjanlar değişmektedir. Detaylı bilgi için Wiki’yi inceleyebilirsiniz. 

 

Yurtdışında Staj için Süre ve Başvuru Şartları

Yurtdışında staj programına katılmak istiyorsanız minimum 6 ay öncesinden Global Vizyon Staj departmanı ile irtibata geçip uygun program ve iş seçenekleri hakkında detaylı bilgi almanız ve kayıt işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir.

Yurtdışında staj başvuru süreci ve vize işlemleri için 6 aylık bir zaman dilimine ihtiyacınız olacaktır. Bu sebeple başvurularınızı 6 ay öncesinden yapmanız büyük önem taşımaktadır. 

Adım adım staj süreci;
 1- İnternetten online kayıt yaptırma: Online formu doldurun ve program için uygun olup olmadığınıza bakın. Uygun adaylara bir başvuru formu gönderilecektir. 
 2- Program Başvurusu: Başvuru formunu tamamlayıp destekleyici belgeler ve başvuru ücretiniz ile birlikte gönderin. 
 3- Eleme Öncesi Mülakat: Hedeflerinizin ve programa uygunluğunuzun belirlenebilmesi için telefonla ya da yüz yüze mülakata katılın.
 4- Staj Görüşmesi: Danışmanlarımızca staj detaylarınızın görüşülüp muhtemel şirketlerden randevu ayarlanması. 
 5- Stajın Onaylanması: Bir eğitim anlaşması yoluyla eğitiminizin onaylanması. Vize evraklarının karşılaştırılması. 
 6- Ücret Ödemesi: Yerleştirme, sigorta, vize ve servis ücretlerinin ödenmesi. 
 7- Vize Süreci: Vize işlem süreci ortalama 4-6 haftadır. Vizeniz onaylandığı zaman bilgilendirileceksiniz.
 8- Seyahat Düzenlemelerinin Onayı: Vize onayınızdan sonra süpervizörünüzle iletişime geçeceksiniz. 
 9- Stajın Başlaması: Staj sürecindeki memnuniyetiniz ve ilerlemeniz kontrol edilecektir. 


Her ülkenin ve her programın kendine has başvuru şartları bulunmaktadır. Şartlar ve süreçler hakkında bilgi almak için aşağıdaki linklerden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

ABD’de Staj Kanada’da Staj Avustralya’da Staj

Önerilen Okullar