Yurtdışında MBA | GlobalVizyon
Yurtdışında MBA

Yurtdışında MBA

Yurtdışında MBA Nedir?

MBA; “Master of Business Administration” yani “İşletme Yüksek Lisans” programının kısaltmasıdır. Türkiye’de ve dünyada MBA diye bilinen program aslında İşletme Yüksek Lisans eğitimidir. Bu program ulusal ve uluslararası kurumların üst düzey konumlarında yönetici olarak görev almak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir programdır. Farklı alanlarda lisans eğitimi alan kişiler, yurtdışında MBA programlarına katılarak yöneticilik formasyonu kazanmaktadır. Günümüzde dünyanın en büyük şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin yaklaşık %21‘i, MBA eğitimi yapmıştır. Bu oran her geçen gün artmaktadır. Yurtdışında MBA Programları Size Neler Katacak?

Günümüzde bankacılık veya diğer finans sektörlerinde pek çok kişinin istek ve hedefleri arasında MBA yapmak vardır. 30’lu yaşlarında orta düzey yöneticilik pozisyonuna gelmiş birçok kişi deneyimlerini eğitimleriyle harmanlayarak daha üst pozisyonlara yükselmek için MBA eğitimine başlamaktadır.

MBA öğrencileri çoğunlukla genel müdürlük pozisyonunu hedefleyen,  yöneticilik kariyerlerinde yol almış kişilerdir. Yurtdışında MBA eğitimi, bazı büyük şirketlere girebilmek için ön şart durumundadır ve mezunlara yeni şirketlerde yeni kapılar ve fırsatlar doğuran bir eğitimdir. MBA; kariyerinizde otomatik bir yükselme sağlamasa da, kişiyi doğru bilgi ve becerilerle donatarak iş hayatındaki fırsatları artırmaktadır.

MBA Association tarafından İngiltere’de yaptırılan araştırmaya göre, MBA mezunlarının maaşlarının bekledikleri düzeyden daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca büyük uluslararası şirketlerin iyi pozisyonlar için MBA mezunlarını tercih ettikleri tespit edilmiştir.

Çalışma alanı ne olursa olsun, büyük ve orta ölçekli şirketler, çalışanlarının MBA diploması sahibi olmalarına büyük önem vermektedir.  Yurtdışında MBA programında genelde; finans, finansal muhasebe, pazarlama, organizasyon davranışları, enformasyon yönetimi, e-ticaret, genel işletme ve insan kaynakları dersleri verilir. MBA programları, genel işletme eğitimi olarak başlamış, ancak son yıllarda uzmanlık alanlarına da ağırlık verilmektedir. Örneğin Finans, Pazarlama, İnsan Kaynakları veya E-ticaret gibi…  

MBA programını bitiren öğrencilerin bir kısmı kendi çalıştıkları şirkette üst seviyelere yükselirken, bir kısmı da başka şirketlerde daha iyi pozisyonlarda iş hayatlarına devam etmektedir.

Yurtdışında MBA Eğitim Süresi

Dünya genelinde MBA programı veren binin üzerinde üniversite ve kolej vardır. MBA programı İngiltere’de 1 akademik yıl, Avustralya’da 1 ya da 2 yıl, Kanada ve Amerika’da ise genelde 2 yıl sürer. Ancak, Kanada ve Amerika’da 1 yıl süren programlar da bulmak mümkündür. Avrupa ülkelerinde ise MBA genelde bir yıl sürer.

 

Yurtdışında MBA Ücretleri

Yurtdışında MBA ücretleri; üniversite veya kolejin büyüklüğü, sunduğu program türleri, sosyal ve kültürel aktivite seçenekleri dolayısıyla farklılıklar göstermektedir. Bu da seçim yapmayı zorlaştırmaktadır. Unutulmaması gereken konu, bir üniversitenin eğitim ücretlerinin diğerlerine nazaran daha düşük olması, eğitim kalitesinin de daha düşük olması anlamına gelmez. Bahsettiğimiz gibi bu ücret farklılıkları üniversite ve kolejlerin öğrenciye sunduğu ekstra hizmetler dolayısıyla değişmektedir.

İngiltere’de MBA Eğitim Maliyetleri: İngiltere’de bir yıllık eğitim ücreti  7.500 ile 18.000 Sterlin arasında değişmektedir ve bu ücretlere yaşam masrafları dahil değildir.

Amerika’da MBA Eğitim Maliyetleri: Amerika’da ise yıllık eğitim ücreti 8.000 ile 45.000 Amerikan Doları arasında değişir. Amerika’da MBA programları genelde 2 yıl devam eder. Bu durumda ücretler 2 yıl için 16.000- 90.000 Amerikan Doları arası değişir.

Kanada’da MBA Eğitim Maliyetleri: Kanada’da yıllık ücretler 8.000-35.000 Kanada Doları arasındadır. 

Avustralya’da MBA Eğitim Maliyetleri: Avustralya’da 12.000-28.000 Avustralya Doları arasında okuldan okula değişmektedir.

Avrupa’da MBA Eğitim Maliyetleri: Avrupa üniversitelerinde ise MBA eğitimi 8.000-40.000 Euro aralığındadır. 

Online MBA Eğitim Maliyetleri: Son zamanlarda internet üzerinden MBA programları verilmeye başlanmıştır. Ancak bu programlar henüz Türkiye’de YÖK tarafından tanınmamaktadır. Bu programların maliyetleri yerinde eğitim almaya göre çok daha düşüktür. Eğitim maliyetleri ve gidilecek ülkede yapılacak yaşam maliyetlerine bakılınca online eğitim oldukça caziptir.

 

Yurtdışı MBA Programları İçeriği

Yurtdışında MBA programları tam zamanlı, yarı zamanlı ya da uzaktan online öğrenim şeklinde takip edilebilir


MBA eğitimi ilk olarak bir işletme organizasyonunun her aşamasını anlayabileceğiniz temel eğitimi verir: Muhasebe ve Finans, Kalite Analizi, İktisat, Pazarlama, Organizasyon, İnsan Kaynakları Yönetimi, E-Ticaret, Lojistik, Bilgi Teknolojileri ve Strateji gibi…

İkinci aşamada ise kişinin planladığı kariyere ve uzmanlık alanına göre, bireysel olarak belirleyeceği seçmeli dersler izlenir.

MBA öğrencisi, temel derslere başladığında veya tamamladığında eğitimin bir parçası olarak yaklaşık 2-3 ay süren bir staj yapar. Bazı MBA programlarında farklı bir ülkedeki MBA okulunda eğitimine devam edebilir veya staj yapabilir. 
 
Tezli MBA programlarında öğrenci program bittikten sonraki 3-5 ay içerisinde 10-15 bin kelimelik bir tez yazmak zorundadır. Bazı MBA programları ise tezsiz verilmektedir. 

 

Yurtdışında MBA Türleri Nelerdir?

İki Yıllık Tam Zamanlı MBA

İki yıllık tam zamanlı MBA programları, genelde Amerika ve Kanada İşletme okullarında verilmektedir.  En az 18 ay süren bu programlar; 2 veya 3 dönem olarak en az 2 akademik yıl devam eder. Ancak bazı okullarda, yaz döneminde ders takip edilmesi durumunda, program 1,5 yılda tamamlanabilir. 2 yıllık bir MBA programı mezunu, uluslararası şirketlerden daha fazla ilgi görmektedir. Ancak son zamanlarda gerek zaman açısından, gerekse maliyetinin çok yüksek olmasından dolayı, diğer bir yıllık MBA programlarına artan bir yönelme olmuştur. Bu nedenle pek çok Amerikan Üniversitesi, 1 yıllık MBA programları da sunmaya başlamıştır. 

 

Bir Yıllık Tam Zamanlı MBA

Özellikle İngiltere, Avrupa ve Avustralya üniversitelerinde verilen MBA programları 1 yıl boyunca tam zamanlı olarak düzenlenir. Çok yoğun bir biçimde verilen bu tür MBA programının en büyük avantajı maliyet ve zaman tasarrufudur. Özellikle son yıllarda giderek daha fazla ilgi gören 1 yıllık MBA programları sonrası da öğrenciler, rahatlıkla iş bulabilmektedir. Maliyet açısından büyük bir tasarruf sağlanmaktadır. Örneğin; İngiltere’de ortalama bir MBA programı maliyeti yıllık 10.000 Sterlin iken, aynı tarz bir MBA programı 2 yıl süren bir Amerikan üniversitesinde toplam 50.000 Dolar’a çıkmaktadır. 

 

Yarı Zamanlı MBA

Yarı zamanlı MBA programları, dünya genelinde pek çok üniversite tarafından sunulmakta ve çok büyük ilgi görmektedir. Özellikle tam zamanlı çalışan insanlar için düzenlenen ve yaş ortalamasının 32-35 olduğu bu tür programlarda, eğitim süresi genelde 2-5 yıl arası değişmektedir. İngiltere, Avrupa ve Avustralya’daki üniversiteler genelde 2 yıl yarı zamanlı MBA verirken, Amerika ve Kanada’daki üniversitelerde bu süre 5 yıla kadar uzayabilmektedir.  

Yarı zamanlı MBA yapmanın en büyük avantajı hem çalışmaya hem de eğitime imkan tanımasıdır. Yarı zamanlı MBA programları içerik olarak tam zamanlı programların aynıdır. Dersler hafta sonu veya akşamları izlenir. Ancak, Türk öğrenciler yarı zamanlı MBA programlarına vize alamazlar veya vizelerini uzatamazlar. Sadece yurtdışında çalışma izni olan Türk öğrenciler yarı zamanlı MBA yapabilirler. 

 

Online MBA

Son yıllarda çok yoğun ilgi görmeye başlayan bu tür MBA programlarında; Avrupa, İngiltere ve Amerikan üniversiteleri büyük ilerleme göstermişlerdir. Özellikle son 10 yılda internetin hızla gelişmesi nedeniyle pek çok üniversite veya kolej “Online MBA” programlarına yönelmektedir.

Online MBA programlarına dünyanın pek çok farklı ülkesinden öğrenci katılır ve dersler, müzakereler, grup çalışmaları online olarak yapılır. Online MBA programları ne yazıkki henüz Türkiye’de Yök tarafından denklik alamamıştır. İlerleyen yıllarda bu programlara da denklik verilmesi beklenmektedir.


Executive MBA 

Executive MBA programları, son yılların gözde MBA programlarındandır. Özellikle, Avrupa, Amerika ve Avustralya’da orta ve büyük ölçekli şirketler çalışanlarını Executive MBA programlarına yönlendirmekte ve program maliyetlerini karşılamaktadır. Ancak, Türkiye’de şirketler bu konuda çalışanlarına çok az destek vermektedirler. 

Executive MBA programı, genelde akşamları, hafta sonları veya online olarak verilmektedir. Katılımcılar genelde kendi şirketlerinin özel sorunları ve problemleri üzerine proje çalışması yürütürler. Bu programların ücretleri genelde katılımcının firması tarafından ödenir.   

Executive MBA programları, genelde 2 yıl sürmektedir. Ancak bazı üniversiteler, 1 yıl da süren programlar vermektedir. Bazı yarı zamanlı veya Online Executive MBA programları ise 2 yıldan fazla devam edebilir. 


Yurtdışında MBA Programları Kabul Koşulları

     İyi derecede bir lisans veya yüksek lisans diploması (Genelde 4 üzerinden min 2,5)
     Mesleki bir yeterlilik belgesi
     2 adet referans 
     TOEFL en az 213 puan 
     GMAT en az 550 puan (her okul istemeyebilir)
     Kendinizi tanıtan ve projelerinizi özetleyen bir yazı "essay" 
     Pek çok MBA programı kabul için en az 2 - 3 yıllık iş deneyimi ister. 

Yurtdışı Eğitim Wiki