Yurtdışında Doktora (PhD)

Yurtdışında Doktora (PhD)

Akademik yetkinlik ve entelektüel birikimin son aşamalarından biri olan Doctor of Philosphy (PhD) yani doktora programınızı yurtdışında yaparak kazanımlarınızı artırın…

Akademik hedefleri olan ve modern/bilgiye dayalı bir iş hayatı isteyen kişilerin tercih ettiği program PhD;  öğrencinin bağımsız araştırmalarını destekleyen, bilimsel olana önem veren ve geliştirilmesi için destek veren bir eğitim sürecidir.  
PhD programlarına genelde master veya postgraduate diploma programı sonrası başlanır. Ancak bazı üniversiteler, çok başarılı öğrencileri lisans eğitimi sonrası doktora programlarına kabul etmektedirler.

Eğitim Süreci
Yurtdışında yapılan bir PhD programı kişiye çok büyük avantajlar sağlar. Doktorasının yurtdışında yapan kişi; bilimin ve sanatın kalbinin attığı, yeniliklere hızla ulaşılabilen, araştırmalara destek bulunabilen, bilginin değer gördüğü topluluklarla iç içe çalışma imkanı yaklar. 

Modern ve bilgiye dayalı bir iş ve akademi dünyasında yaşıyoruz, bu nedenle PhD sadece üniversitelerde akademisyen olmak isteyenler için değil, iş dünyasında, kariyerlerinde daha iyiyi hedefleyenler için de önem arz etmektedir. PhD yapan pek çok kişi, çok büyük yerel veya uluslararası kurumlarda çalışmaktadır. Özellikle çok uluslu şirketler doktora (PhD)  yapmış kişilere büyük olanaklar sağlamaktadır.

Süre, Koşullar ve Gereklilikler
Doktora programlarına başvurmanın ilk şartlarından biri lisans veya yüksek lisans diplomasına sahip olmaktır. 
PhD yapan bir kişi, ders izlemekten çok araştırmaya ağırlık verir. Doktora öğrencileri eğitimlerinin ilk yıllarında sınıf derslerine katılır. İlk yıl teori ve araştırma metotları üzerine yoğun bir program izlerler. İlk yıl izlenen yoğun ders programı sonrasında, PhD öğrencisi 2 - 4 yıl arası süren araştırma ve tez yazma aşamasına geçer. Bu süreç çok zorlu bir süreçtir ve düzenli olarak “PhD Supervisor”ı ile birlikte çalışmak zorundadır. Bu süreç içerisinde binlerce kaynak, kitap ve tez inceleyen aday yaklaşık 80.000-100.000 kelimelik “özgün” bir tez yazarak PhD’sini tamamlamış olur. 

Gerekli Belgeler
 Lisans ve yüksek lisans transkriptleri
 İngilizce yeterlilik belgesi. IELTS’den min 6.5, TOEFL’dan min 230
 Akademik referans
 Yayınlanmış eser, makale
 Yapılacak araştırmanın konusu (Research Proposal)
 Bazı üniversiteler kendi açtıkları sınavda yeterlilik isteyebilir

PhD Supervisor Bulmak 
Doktora (PhD) programları ve giriş koşulları her ülkede, her üniversitede hatta aynı üniversitenin farklı fakültelerinde dahi farklılıklar gösterir. PhD programlarına başvurmak isteyen kişiler, öncellikle gitmek istedikleri ülkede seçmiş oldukları üniversitede danışman hoca (PhD Supervisor) bulmak zorundadırlar.

Doktora başvurusu yapan kişinin lisans ve yüksek lisans not ortalaması önemlidir, ancak not ortalamasından daha önemli olan kriter araştırma teklifidir (Research Proposal). PhD öğrenci adayı, üniversite seçimi yaparken kesinlikle başvurmak istediği üniversitenin uzmanlık alanı ile kendi  “research proposal”  konusunun uyumlu olmasına dikkat etmelidir.

PhD programlarına başvurmak isteyenlerin en önem verecekleri konu, şüphesiz doğru danışmanı “PhD Supervisor” bulmaktır.  Pek çok üniversite, PhD öğrencilerini kabul ederken ilk baktıkları şey, akademik kadrolarında öğrenciye “doktora hocası” olabilecek danışman olup olmadığıdır. Pek çok başarılı doktora başvurusu, sadece uygun “doktora hocası” olmadığı için geri çevrilmektedir. Doktora hocasını bulmak çok zor değildir, ancak çok iyi bir ön araştırma yapılmalıdır. Üniversitelerin ilgili bölümü ve akademisyenleri ile bire bir irtibata geçilmeli ve doktora danışmanı olup olmayacakları sorulmalıdır. Pek çok üniversiteye doktora başvurusu resmi olarak yapılmadan önce “PhD Supervisor”ı mutlaka bulunmalı ve kendisinden “research proposal- araştırma teklifi” için onay alınmalıdır.

Doktora Bursu Alternatifleri
PhD eğitimi için burs olanakları, genelde üniversiteler tarafından sağlanır. Bu burslar genelde doğrudan mali yardım veya “teaching assistanship” yani asistanlık şeklinde olur. Ancak, dünyanın en iyi 200 üniversitesinden PhD bursu almak için olağanüstü başarılı olmak gerekir. Bu nedenle burs veya asistanlık isteyen PhD öğrenci adayları, mutlaka diğer üniversitelere de başvuru yapmalıdırlar.

Mezuniyet Sonrası
PhD eğitimi sonrası, mezunlar en çok üniversite veya kolejlerde akademisyen olarak görev alırlar. Ancak kamu ve özel sektör, son yıllarda doktora yapmış kişilere büyük önem vermektedir. Uluslararası firmalar, bankalar, sanayi kurumları, IT firmaları doktora eğitimi yapanlara kurumları içinde ayrı bir statü sağlamaktadır. Özellikle IT firmaları, doktora sahibi olanları bünyesine katmaya en istekli kurumlardır. Çünkü alanları gereği, araştırmaya ve son gelişmelere büyük önem vermek zorunda olup, üniversiteler ile çok yakından çalışmak zorundadırlar.

PhD eğitimi, 3-5 yıl arası sürer ve maliyeti çok yüksek bir programdır. PhD, herkesin yapması gereken bir eğitim değildir ve olmamalıdır; ancak son yıllarda PhD büyük bir önem kazanmış ve pek çok lisans veya master mezunu öğrenci, PhD’ye devam etmeye çalışmaktadır.


Yurtdışı Eğitim Wiki