Üniversitelilere Yaz Okulu Summer Session | GlobalVizyon
Üniversitelilere  Yaz Okulu Summer Session

Üniversitelilere Yaz Okulu Summer Session

Yaz tatilini faydalı, eğitici ve geliştirici bir şekilde geçirmek isteyen gençler; Summer Session Programları sayesinde pek çok milletten öğrenci ile dünyanın en iyi üniversitelerinde biraraya geliyor.

Dünyanın en iyi üniversitelerinde açılan Summer Session programlarına her yaz on binlerce öğrenci katılmaktadır. Çok farklı ülkelerden gelen öğrenciler; dünyanın en iyi üniversitelerinde yüzlerce  farklı alanda akademik  dersler  seçebilirler ve bunları kendi üniversitelerinde kredi olarak saydırabilirler. Öğrenciler; University of California Los Angeles, University of California Berkeley… gibi dünyanın sayılı üniversitelerinde açılan derslere katılabilmektedir. 
Summer Session programlarından ders alan öğrenciler bir sonraki dönemde alacakları ders sayılarını azaltarak ders yoğunluğunu azaltır ve bir sonraki seneye ön hazırlık yapmış olur.

Kimler Katılabilir?
“Summer Session” programlarına genelde sadece üniversite öğrencileri katılabilir. Bazı üniversiteler, örneğin LSE, yetişkin profesyonelleri de “summer session” programlarına kabul etmektedir. Üniversiteyi yeni kazanmış bir öğrenci de “summer session” programlarına katılabilir.
“Summer Session” programlarına katılmak için ortalama Toefl IBT 80 veya IELTS 6.0 sonucu istenir. Ancak bazı üniversiteler resmi bir dil sınavı yerine kendi sınavlarıyla öğrenciyi kabul edebilirler.
LSE, Harvard, UCLA, Sussex, SOAS gibi okullar resmi sınavın alınmasını talep etmektedirler. Bu üniversiteler, profesyonel çalışan kişileri de “Summer Session “ kurslarına kabul eder ancak bu kişilerinde akademik seviyelerine büyük önem verir. İş deneyimi yeterli de olsa bile , lisans eğitiminde almış olduğu dersler ve not ortalaması önem arz etmektedir.
Türkiye’de İngilizce eğitim veren üniversitelerin öğrenciler veya mezunları “summer session “ programlarına katılmak için dil yeterlilik testine girmek zorunda değildirler. 

Süre
Programların süresi 3 ile 10 hafta arasında değişmektedir. Seçilebilecek dersler ise çok çeşitlidir. Ekonomiden hukuka, uluslararası ilişkilerden felsefeye, görsel sanatlardan müziğe, mühendislikten işletmeye kadar pek çok alandan ders seçimi yapmak mümkündür.

Program İçeriği
Summer Session programları kolay bir program gibi düşünülmemelidir. Bu programlar içeriği yoğun, bireysel ve grup çalışmalarının fazlaca yapıldığı, hazırlanan ödevlerle final notu alınan ve başarının bu şekilde belirlendiği eğitim süreçleridir. 


Yurtdışı Eğitim Wiki