Yüksek Lisans Eğitimi

Yüksek Lisans Eğitimi

Yüksek Lisans Eğitimi
Rekabetin günden günde arttığı iş dünyasından iyi bir iş bulabilmek, yeterli mesleki donanıma kavuşabilmek, iş hayatında basamakları daha hızlı tırmanmak isteyenlerin tercihi yüksek lisansını yurtdışında yapmaktan yana oluyor… 
Günümüz dünyasında iyi bir gelecek kurabilmenin yolu iyi bir işe sahip olmaktan geçiyor. İyi bir iş bulmak ise rekabetçi iş dünyasında bir hayli zorlaştı… İyi bir iş bulabilmenin yolu; onlarca CV arasında fark edilebilir olmak ve cazip gözükmekten geçiyor. Yurtdışında yüksek lisans işverenler gözünde fark yaratıyor, kişiyi görünür ve cazip kılıyor. Yurtdışında yüksek lisans yapanlar bunun verdiği refarans ile hayallerindeki işe sahip olabiliyor. Siz de yüksek lisansını yurtdışında yapmak istiyor fakat izleyeceğiniz yolun ne olduğunu bilmiyorsanız bu yazıyı okumanızı öneriyoruz…

Ülke Seçimi
Türk öğrenciler yüksek lisanları için genellikle Amerika, İngiltere ve Kanada gibi ülkeleri tercih etmektedir. Son dönemde Çin, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerin popüleritesinin artması ve sundukları cazip imkanlarla öğrenciler bu ülkelere de ilgi göstermeye başladı. Amerika, İngiltere ve Kanada köklü geçmişe sahip üniversiteleri ve eğitim kurumları, Avustralya ve Yeni Zelanda kaliteli ve yüksek yaşam standartları, Çin ise dünya ticaretini domine eder noktasya ulaşması nedenleriyle öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Avrupa’da bulunan ülkeler ise Türkiye’ye olan yakın konumları ve spesifik alanlarda uzmanlaşmalarıyla tercih edilebilmektedir…

Bölüm Seçimi

Yüksek lisans eğitimi yapmaya karar verdikten sonra en önemli konu hangi bölümde okuyacağınızı seçmek olacaktır. Bu noktada kararınızı etkileyecek pek çok faktör bulunmaktadır. Yüksek lisansınızı akademik kariyeriniz için mi yoksa iş hayatında daha hızlı yol almak için mi yapacağınız önemli bir noktadır. Lisans eğitiminiz boyunca eğitim aldığınız alan sizi tatmin etti mi yoksa hayatınıza bambaşka bir yön verip yeni bir alana mı yönelmek istiyorsunuz? Kariyer beklentileriniz neler, yaşadığınız ülkede hangi alanlarda potansiyel mevcut? Tüm bu sorular sadece sizin yanıtlayabileceğiniz sorulardır… Sorularınızın yanıtlarını kendi içinizde bulduğunuz zaman Global Vizyon eğitim danışmanlarınız size en uygun alternatifleri önümüze sunacaktır.

Başvuru Şartları
Türkiye’de YÖK tarafından tanınan devlet yada özel üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun, lisans diplomasına sahip öğrenciler, yurtdışındaki master programlarına başvuru yapabilmektedir. Mezun olunan üniversitenin sıralaması yada bilinirliği bu noktada sıkıntı teşkil etmemektedir. YÖK tarafından tanınan 4 yıllık bir üniversiteden mezun olmak yurtdışında yüksek lisans başvurusu yapmak için yeterlidir.
Yurtdışındaki üniversitelerin bir takım kendi özel şartları olsa bile genel başvurada aradıkları nitelikler hemen hemen aynıdır:

 4 yıllık üniversiteden mezun olmak veya son sınıf öğrencisi olmak
Not ortalaması 4 üzerinden en az 2.2 ve üzeri olmalı
Yurtdışında master yapmak istenen bölümün eğitim dilini bildiğini bir belge ile kanıtlamalı. Bu belge olmadan da ilk başvuru yapılabilir, ancak eğitim başlamadan yeterlilik belgesinin sunulması gerekir. Türkiye’de İngilizce eğitim veren bazı üniversitelerden mezun olanlardan resmi TOEFL veya IELTS belgesi istenmeyebilir. 

Yurtdışında başvuru yapmak istediğiniz ülkeye karar verdikten sonra Global Vizyon eğitim danışmanlarınızla bir araya gelerek başvuru şartları hakkında daha detaylı bilgi alabilir, kendi şartlarınıza uygun üniversiteleri araştırabilirsiniz.

Süre
Yurtdışında yüksek lisans eğitimi; lisans eğitimi tamamlandıktan sonra ülkelere göre tam zamanlı olarak 1, 1.5 veya 2 yıl devam etmektedir. Yurtdışında yüksek lisans programları “Tam Zamanlı” ve “Yarı Zamanlı” olarak ayrılmaktadır. Türk öğrenciler genelde tam zamanlı programlara katılmaktadır. Yarı zamanlı programlar; Türk öğrencilerin başvuracakları ülkede oturum izni yada çalışma iznine sahip olmasını isterler. Bu sebeple Türk öğrenciler için en doğru ve en sıkıntısı seçenek Tam Zamanlı programlardır. 

Ülkeler Hakkında Kısa Bilgilendirmeler

İngiltere’de Yüksek Lisans Programları
İngiltere’de yüksek lisans programları tam zamanlı olarak bir akademik yıl devam eder. Genelde ders izleme süreci 9 ay sürmektedir. Bazı master programlarında yaz dönemi de dersler izlenir ve program 12 ay devam edebilir. Master derslerini başarıyla tamamlayan ve sınavlarını veren öğrenciler, 3-6 süren bir tez aşamasına geçerler. Tez aşamasında öğrenci, tez danışmanı hocasının da yardımıyla tezini tamamlar ve tez kurulu tarafından tezinden geçer not aldıktan sonra yüksek lisans diploması sahibi olur. 

İngiltere’de yüksek lisans Türk öğrenciler tarafndan sıkça tercih edilmektedir... İngiliz üniversitelerinin kalitesi, ülkenin Türkiye’ye olan yakınlığı, programların 1 yıl sürmesi ve cazip imkanları dolayısıyla İngiltere, Türk öğrenciler için cazibe merkezidir. İngiliz üniversitelerinde ‘şartlı kabul – conditional acceptance’ seçeneği vardır. Bu seçenek öğrenci ilk etapta gerekli tüm şartları karşılamasa da şartlı olarak kabul edilir, verilen tarihe kadar şartları tamamlaması istenir. Şartları tamamlayıp geri gelen öğrencinin üniversiteye tamamen kabulü yapılır.

Öğrenciler için İngiltere’yi cazip kılan faktörlerin başında; eğitim süresince ve mezun olunduktan sonra 1-2 yıllık çalışma izni verilmesidir. Öğrenci bu sayede okurken masraflarını çıkarabilmekte, bu ülkede kendine bir gelecek kurabilmek için iş deneyimleri kazanmakta veya Türkiye’ye döndüğünde CV’sine önemli referanslar ekleme şansı yakalamaktadır.

Detaylı Bilgi İçin İngiltere’de Yüksek Lisans

Amerika ve Kanada’da Yüksek Lisans
Amerika ve Kanada’da yüksek lisans programları genelde 2 yıl sürer. Nadiren 1 yıl süren master programları vardır. ABD ve Kanada yurtdışında üniversite için sıkça tercih edilirken, yüksek lisans tercihlerinde diğer ülkelerin gerisinde kalmaktadır. Yüksek lisans programlarının süresinin 2 yıl olması bunda önemli bir etkendir.  

ABD ve Kanada’da özel üniversiteler veya devlet üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi alınmaktadır. ABD’de yüksek lisans yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ‘YÖK Denkliği’dir. Kimi özel ünviersitenin Türkiye’de denkliği bulunmamaktadır. Bu sebeple seçim yaparken Global Vizyon danışmanlarıyla sıkı iletişim içerisinde olmak önemlidir. 

Amerika ve Kanada’da pek çok üniversite yüksek lisans yapacak öğrencilerden GRE veya GMAT sınav neticesi isteyebilir. Amerika ve Kanada üniversitelerine yüksek lisans başvurusu için tüm kriterlerin tamamlanması gerekir; örneğin mezuniyet, TOEFL veya IELTS sınav sonucu, GMAT veya GRE sonuçları eksiksiz olmak koşuluyla başvuru yapılmalıdır. Amerika ve Kanada’da pek az üniversite bunlardan birisi veya birkaçı eksik olursa “şartlı kabul” verir. Fakat diğer ülkelerde öğrencilere kolaylıklar sunulabilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin Amerika’da Yüksek Lisans

Detaylı Bilgi İçin Kanada’da Yüksek Lisans

Avustralya’da Yüksek Lisans
Avustralya’da ise 1 yıl sürer, ancak bazı alanlarda yüksek lisans programı 1,5 hatta 2 yıla kadar uzayabilir. Son dönemde Avustralya kazandığı popülerite ile çok sayıda yüksek lisans öğrencisini ülkesine çekmektedir. Ülkenin kaliteli eğitim kurumları, yüksek ve kalite hayat standartları, üniversitelerin sağladığı kolaylıklar, maliyetlerin daha düşük olması gibi nedenlerle her yıl bu ülkeye eğitim almaya giden öğrenci sayısı artmaktadır. Avustralya’da İngiltere gibi yüksek lisans öğrencilerine eğitim aldıkları süre zarfında ve sonrasında çalışma izni vermektedir. 

Avustralya üniversiteleri kabul kriterleri konusunda ABD ve Kanada kadar katı bir turum sergilemezler. Avustralya üniversiteleri ‘şartlı kabul – conditional acceptance’ seçeneği sunmaktadır. Öğrenci, kendisine sunulan şartları, belirli bir tarihe kadar tamamlayıp üniversiteye sunduğu takdirde şartlı kabulü şartsız kabule çevirebilir.

Detaylı Bilgi İçin Avustralya’da Yüksek Lisans


Avrupa Ülkelerinden Yüksek Lisans
Hollanda, Almanya, Fransa, İsveç, İtalya, İspanya ve İsviçre gibi ülkelerde İngilizce eğitim dilinde yüksek lisans programları verilmektedir. Bu ülkelerde de yüksek lisans eğitimi bir akademik yıl sürmektedir. Ancak, bazı bölümlerde 2 yıla kadar süren master programları mevcuttur. Detaylı bilgi için ‘Ülkeler’ başlığı içerisinde gitmeyi arzu ettiğiniz ülkeyi seçip, bilgi alabilirsiniz. 


Master ve Doktora Ünvanları
PGDip - Postgraduate Diploma (Master öncesi bir akademik yıl süren diploma programı olup genelde kendi lisans alanı dışında yüksek lisans yapmak isteyenlerin yapabileceği bir programdır.)

PG Certificate
 
MA - Master of Arts (Her konuda verilen yüksek lisans programları MA olarak listelenebilir. Akademik ve pratik bilginin dengeli bir şekilde izlendiği programlardır. İşletme, Medya, Siyaset Bilimi, IT, Bilgisayar gibi pek çok alanda olabilir)
MSc - Master of Science (Pek çok konuda genel yüksek lisans programlarında kullanılır. Araştırma ağırlıklıdır)
MBA - Master of Business Administration (İşletme yüksek lisansı)
Executive MBA (Üst Düzey Yöneticiler için İşletme Yüksek Lisansı)
LLM - Master of Laws (Hukuk Yüksek Lisansı)
MArch - Master of Architecture (Mimarlık Yüksek Lisansı)
MPA - Master in Public Administration (Kamu Yönetimi Yüksek Lisansı)
MEd - Master of Education (Eğitim Yüksek Lisansı)
MEng - Master of Engineering (Mühendislik Yüksek Lisansı)
MFA - Master of Fine Art (Güzel Sanatlar Yüksek Lisansı)
MLitt - Master of Letters (Edebiyat ve Yazım Yüksek Lisansı)
MMus - Master of Music (Müzik Yüksek Lisansı)
MPharm - Master of Pharmacy (Eczacılık Yüksek Lisansı)
MPhil - Master of Philosophy  (Doktora programları öncesi araştırma programı)
MRes - Master of Research (Araştırma Yüksek Lisansı- başarılı olanlar PhD’ye devam ederler)
MTh - Master of Theology (İlahiyat Yüksek Lisansı)
MMed- Master of Medicine (Tıp Yüksek Lisansı)
MS - Master of Surgery (Cerrahi Tıp Yüksek Lisansı) 
MClinDent - Master of Clinical Dentistry (Diş Hekimliği Yüksek Lisansı) 
PhD -Doctor of Philosophy (Çeşitli Alanlarda Doktora Programı) 
DBA- Doctor of Business Administration (İşletme Doktorası)
MD - Doctor of Medicine (Tıp Doktorası) 
EngD - Doctor in Engineering (Mühendislik Doktorası) 
DClinPsy - Doctor in Clinical Psychology (Klinik Psikoloji Doktorası) 
DEdPsy - Doctor in Educational Psychology (Eğitim Psikolojisi Doktorası) 
DPsy - Doctor in Psychotherapy (Psikoterapi Doktorası) 


Yüksek Lisans için Girilmesi Gereken Sınavlar

Üniversitelere kabul alabilmek için çeşitli sınavalardan geçerlilik almanız gerekebilir. Bunların en başında gelenler GMAT, GRE, TOEFL, IELTS… gibi sınavlardır. İşletme yüksek lisansı yapacaksanız GMAT adlı sınavadan başarılı bir sonuç almanız, mühendislik eğitimi alacaksanız GRE adlı sınavadan başarılı sonuçlar almanız beklenebilir. Sınavalrdan alınan sonuçlar ünviersite kabullerinde oldukça etkilidir. 

Üniversiteler genellikle dil yeterliliği istemektedir. Bu yeterliliğinizi TEOFL ve IELTS gibi sınavlardan alacağınız neticelerle kanıtlayabilirsiniz.

Yüksek Lisans Programlarına Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Mezun adaylardan iyi derecede bir lisans diploması (4. sınıf öğrencileri Haziran döneminde mezun olacak ise başvuru yapabilmektedir) 
Not dökümü- Transkript
İngilizce yeterlilik belgesi (Toefl 213 (550) - IELTS en az 6) veya diğer ülkeler için ülkenin eğitim dilinde bir yeterlilik belgesi
2 adet referans
 Niyet mektubu “Statement of Purpose”
 Eğer iş deneyimi varsa CV (özgeçmiş)

Önerilen Okullar

Yurtdışı Eğitim Wiki