Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi | GlobalVizyon
Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi

Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi

Yurtdışında Üniversitelerde Yüksek Lisans Eğitiminizi Global Vizyon danışmanlığı ile alın, dünyanın en gözde üniversitelerinde okuma fırsatını yakalayın.


Yurtdışında yüksek lisans eğitimi, rekabetin günden günde arttığı iş dünyasından iyi bir iş bulabilmek, yeterli mesleki donanıma kavuşabilmek, iş hayatında basamakları daha hızlı tırmanmak isteyenlerin ilk tercihidir.
Günümüz dünyasında iyi bir gelecek kurabilmenin yolu mesleğinizde iyi bir konumda olmanızdan geçmekte. İyi bir iş bulmak ise rekabetçi iş dünyasında bir hayli zorlaştı… İyi bir iş bulabilmenin yolu; onlarca CV arasında fark edilebilir olmak ve cazip gözükmekten geçiyor. Yurtdışında yüksek lisans yapmış bireyler işverenler gözünde fark yaratıyor, yurtdışında eğitim, kişiyi görünür ve cazip kılıyor. Yurtdışında yüksek lisans yapanlar bunun verdiği referans ile hayallerindeki işe sahip olabiliyor. Siz de yüksek lisansını yurtdışında yapmak istiyor fakat izleyeceğiniz yolun ne olduğunu bilmiyorsanız bu yazıyı okumanızı öneriyoruz…

 

Ülke Seçimi

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak isteyen Türk öğrenciler genellikle Amerika, İngiltere ve Kanada gibi ülkeleri tercih etmektedir. Son dönemde Çin, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkeler de sundukları cazip imkanlarla öğrencilerin ilgisini çekmeye başladı. Amerika, İngiltere ve Kanada köklü geçmişe sahip üniversiteleri ve eğitim kurumları, Avustralya ve Yeni Zelanda kaliteli ve yüksek yaşam standartları, Çin ise dünya ticaretini domine eden konumu nedenleriyle öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Avrupa’da bulunan ülkeler ise Türkiye’ye olan yakın konumları ve spesifik alanlarda uzmanlaşmalarıyla tercih edilmektedir.

Bölüm Seçimi

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi yapmaya karar verdikten sonra en önemli konu hangi bölümde okuyacağınızı seçmek olacaktır. Bu noktada kararınızı etkileyecek pek çok faktör bulunmaktadır. Yurtdışında yüksek lisansınızı akademik kariyeriniz için mi yoksa iş hayatında daha hızlı yol almak için mi yapacağınız önemli bir detaydır. Lisans eğitiminiz boyunca eğitim aldığınız alan sizi tatmin etti mi yoksa hayatınıza bambaşka bir yön verip yeni bir alana mı yönelmek istiyorsunuz? Kariyer beklentileriniz neler, yaşadığınız ülkede hangi alanlarda potansiyel mevcut? Bu gibi sorular milyonlarca seçeneği sizin için daraltacak ve Yurtdışında yüksek lisans eğitimi konusunda uzman Global Vizyon eğitim danışmanları, beklentinize en uygun seçenekleri size sunacaktır.

 

Yurtdışında Yüksek Lisans Başvuru Şartları

Türkiye’de YÖK tarafından tanınan devlet ya da özel üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun, lisans diplomasına sahip öğrenciler, yurtdışındaki master programlarına başvuru yapabilmektedir. Mezun olunan üniversitenin sıralaması ya da bilinirliği bu noktada problem teşkil etmemektedir. YÖK tarafından tanınan 4 yıllık bir üniversiteden mezun olmak, yurtdışında yüksek lisans başvurusu yapmak için yeterlidir.
Yurtdışında yüksek lisans programlarına başvuru için her üniversitenin kendi özel şartları olsa bile genel başvurada aradıkları nitelikler hemen hemen aynıdır:

 4 yıllık üniversiteden mezun olmak veya son sınıf öğrencisi olmak.
 Lisans not ortalaması 4 üzerinden en az 2.2 ve üzeri olmalı.
Yurtdışında master yapmak istenen bölümün eğitim dilinde yeterliliğin bir belge ile kanıtlaması. Bu belge olmadan da ilk başvuru yapılabilir, ancak eğitim başlamadan yeterlilik belgesinin sunulması gerekir. Türkiye’de İngilizce eğitim veren bazı üniversitelerden mezun olanlardan resmi TOEFL veya IELTS belgesi istenmeyebilir. 

Yurtdışında başvuru yapmak istediğiniz ülkeye karar verdikten sonra Global Vizyon eğitim danışmanları ile bir araya gelerek başvuru şartları hakkında merak ettiklerinizi sorabilir, daha detaylı bilgi alabilir, kendi şartlarınıza uygun üniversiteleri araştırabilirsiniz.

 

Yurtdışında Yüksek Lisans Süresi

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi, lisans eğitimi tamamlandıktan sonra ülkelere göre tezli ya da tezsiz olarak 1, 1.5 veya 2 yıl devam etmektedir. Yurtdışında yüksek lisans programları “Tam Zamanlı” ve “Yarı Zamanlı” olarak ayrılmaktadır. Yurtdışında yüksek lisans eğitimine başvuran Türk öğrenciler genelde tam zamanlı programlara katılmaktadır. Yarı zamanlı programlar, Türk öğrencilerin başvuracakları ülkede oturum izni ya da çalışma iznine sahip olmasını isterler. Bu sebeple Türk öğrenciler için en doğru ve en problemsiz seçenek tam zamanlı programlardır.

 

Ülkeler Hakkında Kısa Bilgilendirmeler

İngiltere’de Yüksek Lisans Programları

Yurtdışında üniversitelerde yüksek lisans yapmak isteyen Türk öğrencilerin en popüler seçimi olan İngiltere’de yüksek lisans programları tam zamanlı olarak bir akademik yıl devam eder. Genelde ders izleme süreci 9 ay sürmektedir. İngiltere üniversitelerinde bazı yüksek lisans programlarında yaz dönemi de dersler izlenir ve program 12 ay devam edebilir. Master derslerini başarıyla tamamlayan ve sınavlarını veren öğrenciler, 3-6 ay süren bir tez aşamasına geçerler. Tez aşamasında öğrenci, tez danışmanı hocasının da yardımıyla tezini tamamlar ve tez kurulu tarafından tezinden geçer not aldıktan sonra yüksek lisans diploması sahibi olur. 
İngiltere’de yüksek lisans, Türk öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir. İngiliz üniversitelerinin kalitesi, ülkenin Türkiye’ye olan yakınlığı, programların 1 yıl sürmesi ve cazip imkanları dolayısıyla İngiltere, Türk öğrenciler için cazibe merkezidir. İngiliz üniversitelerinde ‘şartlı kabul – conditional acceptance’ seçeneği vardır. Bu seçenek öğrenci ilk etapta gerekli tüm şartları karşılamasa da şartlı olarak kabul edilir, verilen tarihe kadar şartları tamamlaması istenir. Şartları tamamlayıp geri gelen öğrencinin üniversiteye tamamen kabulü yapılır.

Öğrenciler için İngiltere’yi cazip kılan faktörlerin başında; eğitim süresince ve mezun olunduktan sonra 1-2 yıllık çalışma izni verilmesi gelmektedir. Öğrenci bu sayede okurken masraflarını çıkarabilmekte, bu ülkede kendine bir gelecek kurabilmek için iş deneyimleri kazanmakta veya Türkiye’ye döndüğünde CV’sine önemli referanslar ekleme şansı yakalamaktadır.

Detaylı Bilgi İçin İngiltere’de Yüksek Lisans


Amerika ve Kanada’da Yüksek Lisans

Amerika ve Kanada’da yüksek lisans programları genelde 2 yıl sürer. Nadiren 1 yıl süren master programları vardır. ABD ve Kanada yurtdışında üniversite için sıkça tercih edilirken, yüksek lisans tercihlerinde diğer ülkelerin gerisinde kalmaktadır. Yüksek lisans programlarının süresinin 2 yıl olması bunda önemli bir etkendir.  
ABD ve Kanada’da özel üniversiteler veya devlet üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi verilmektedir. ABD’de yüksek lisans yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ‘YÖK Denkliğidir. Kimi özel üniversitenin Türkiye’de denkliği bulunmamaktadır. Seçim ve karar sürecinizde Global Vizyon danışmanları, bu gibi önemli konularda her türlü bilgilendirmeyi yapacaktır.

Amerika ve Kanada’da pek çok üniversite, yüksek lisans yapacak öğrencilerden GRE veya GMAT sınav sonucu isteyebilir. Amerika ve Kanada üniversitelerine yüksek lisans başvurusu için tüm kriterlerin tamamlanması gerekir; örneğin mezuniyet, TOEFL veya IELTS sınav sonucu, GMAT veya GRE sonuçları eksiksiz olmak koşuluyla başvuru yapılmalıdır. Amerika ve Kanada’da pek az üniversite bunlardan birisi veya birkaçı eksik olursa “şartlı kabul” verir. Fakat diğer ülkelerde öğrencilere kolaylıklar sunulabilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin Amerika’da Yüksek Lisans

Detaylı Bilgi İçin Kanada’da Yüksek Lisans

 

Avustralya’da Yüksek Lisans

Avustralya’da yüksek lisans eğitimi 1 yıl sürer ancak bazı alanlarda yüksek lisans programı 1,5 hatta 2 yıla kadar uzayabilir. Son dönemde Avustralya kazandığı popülerite ile çok sayıda yüksek lisans öğrencisini ülkesine çekmektedir. Ülkenin sahip olduğu kaliteli eğitim kurumları, çok çeşitli ülkeden bireylerin birarada yaşadığı bir ülke olması, yüksek ve kaliteli hayat standartları, üniversitelerin sağladığı kolaylıklar, maliyetlerin daha düşük olması gibi nedenlerle her yıl bu ülkeye eğitim almaya giden öğrenci sayısı artmaktadır. Avustralya da İngiltere gibi yüksek lisans öğrencilerine eğitim aldıkları süre zarfında ve sonrasında çalışma izni vermektedir. 


Avustralya üniversiteleri kabul kriterleri konusunda ABD ve Kanada kadar katı bir turum sergilemezler. Avustralya üniversiteleri ‘şartlı kabul – conditional acceptance’ seçeneği sunmaktadır. Öğrenci, kendisine sunulan şartları, belirli bir tarihe kadar tamamlayıp üniversiteye sunduğu takdirde şartlı kabulü şartsız kabule çevirebilir.

Detaylı Bilgi İçin Avustralya’da Yüksek Lisans

 

Avrupa Ülkelerinden Yüksek Lisans

Hollanda, Almanya, Fransa, İsveç, İtalya, İspanya ve İsviçre gibi ülkelerde İngilizce yüksek lisans programları verilmektedir. Bu ülkelerde de yüksek lisans eğitimi bir akademik yıl sürmektedir. Ancak, bazı bölümlerde 2 yıla kadar süren master programları mevcuttur. Detaylı bilgi için ‘Ülkeler’ başlığı içerisinde gitmeyi arzu ettiğiniz ülkeyi seçip, bilgi alabilirsiniz. 


Yurtdışında Master ve Doktora Ünvanları

PGDip - Postgraduate Diploma (Master öncesi bir akademik yıl süren diploma programı olup genelde kendi lisans alanı dışında yüksek lisans yapmak isteyenlerin yapabileceği bir programdır.)

PG Certificate
 
MA - Master of Arts (Her konuda verilen yüksek lisans programları MA olarak listelenebilir. Akademik ve pratik bilginin dengeli bir şekilde izlendiği programlardır. İşletme, Medya, Siyaset Bilimi, IT, Bilgisayar gibi pek çok alanda olabilir)
MSc - Master of Science (Pek çok konuda genel yüksek lisans programlarında kullanılır. Araştırma ağırlıklıdır)
MBA - Master of Business Administration (İşletme yüksek lisansı)
Executive MBA (Üst Düzey Yöneticiler için İşletme Yüksek Lisansı)
LLM - Master of Laws (Hukuk Yüksek Lisansı)
MArch - Master of Architecture (Mimarlık Yüksek Lisansı)
MPA - Master in Public Administration (Kamu Yönetimi Yüksek Lisansı)
MEd - Master of Education (Eğitim Yüksek Lisansı)
MEng - Master of Engineering (Mühendislik Yüksek Lisansı)
MFA - Master of Fine Art (Güzel Sanatlar Yüksek Lisansı)
MLitt - Master of Letters (Edebiyat ve Yazım Yüksek Lisansı)
MMus - Master of Music (Müzik Yüksek Lisansı)
MPharm - Master of Pharmacy (Eczacılık Yüksek Lisansı)
MPhil - Master of Philosophy  (Doktora programları öncesi araştırma programı)
MRes - Master of Research (Araştırma Yüksek Lisansı- başarılı olanlar PhD’ye devam ederler)
MTh - Master of Theology (İlahiyat Yüksek Lisansı)
MMed- Master of Medicine (Tıp Yüksek Lisansı)
MS - Master of Surgery (Cerrahi Tıp Yüksek Lisansı) 
MClinDent - Master of Clinical Dentistry (Diş Hekimliği Yüksek Lisansı) 
PhD -Doctor of Philosophy (Çeşitli Alanlarda Doktora Programı) 
DBA- Doctor of Business Administration (İşletme Doktorası)
MD - Doctor of Medicine (Tıp Doktorası) 
EngD - Doctor in Engineering (Mühendislik Doktorası) 
DClinPsy - Doctor in Clinical Psychology (Klinik Psikoloji Doktorası) 
DEdPsy - Doctor in Educational Psychology (Eğitim Psikolojisi Doktorası) 
DPsy - Doctor in Psychotherapy (Psikoterapi Doktorası) 


Yüksek Lisans için Girilmesi Gereken Sınavlar

Üniversitelere kabul alabilmek için çeşitli sınavlardan geçerlilik almanız gerekebilir. Bunların en başında gelenler GMAT, GRE, TOEFL, IELTS… gibi sınavlardır. İşletme yüksek lisansı yapacaksanız GMAT adlı sınavdan başarılı bir sonuç almanız, mühendislik eğitimi alacaksanız GRE adlı sınavdan başarılı sonuçlar almanız beklenebilir. Sınavlardan alınan sonuçlar üniversite kabullerinde oldukça etkilidir. 

Üniversiteler genellikle dil yeterliliği istemektedir. Bu yeterliliğinizi TEOFL ve IELTS gibi sınavlardan alacağınız neticelerle kanıtlayabilirsiniz.


Yüksek Lisans Programlarına Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Mezun adaylardan iyi derecede bir lisans diploması (4. sınıf öğrencileri Haziran döneminde mezun olacak ise başvuru yapabilmektedir)
Not dökümü- Transkript
İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL 213 (550) - IELTS en az 6) veya diğer ülkeler için ülkenin eğitim dilinde bir yeterlilik belgesi
2 adet referans
 Niyet mektubu “Statement of Purpose”
 Eğer iş deneyimi varsa CV (özgeçmiş)Önerilen Okullar

Yurtdışı Eğitim Wiki