Yurtdışında Üniversite Hazırlık Programları | GlobalVizyon
Yurtdışında Üniversite Hazırlık Programları

Yurtdışında Üniversite Hazırlık Programları

Yurtdışında Üniversite Hazırlık Programları ile İngilizce problemini ortadan kaldırın ve en gözde üniversitelerde direk mesleki eğitiminize başlayın.

Yurtdışında üniversite eğitimi artık her öğrencinin rüyası. Kaliteli bir gelecek kurmak isteyip rekabetin oldukça yüksek olduğu üniversiteye giriş sınavlarında başarıyı yakalayamayanlar, kontenjan bariyerine takılanlar, üniversitede puanının yettiği bölümü değil de kendi istediği bölümü okumak isteyenler artık yurtdışında üniversite eğitimi almayı tercih ediyorlar. 

Tabi ki üniversiteyi yurtdışında okuyabilmek bazı gereklilikler bulunmakta. Bunlardan ilki eğitim görülecek ülkenin dilini yeterli seviyede bilmek ve bunu geçerli bir sertifikayla ispatlamak. Bunun için Türkiye’de okuduğunuz yabancı dilde eğitim veren okulların belgelerini sunabilir ya da dil becerilerinize güvenmiyorsanız yurtdışında üniversite hazırlık sınıflarına katılabilirsiniz…

 

 

Hazırlık Programı Nedir?

Dil yeterliliğini belgeleyemeyen ve üniversitelere doğrudan kabul edilmeyenler öğrenciler için "Foundation", "Access", "Bridging" veya “A Level” olarak adlandırılan ve genelde bir akademik yıl süren üniversite hazırlık programları açılmaktadır. Genelde Ekim ve Ocak ayında başlayan üniversite hazırlık programları, kolejler ve bazı dil okulları tarafından düzenlenmektedir.  Bu programda öğrenciler hem yabancı dillerini geliştirebilmekte, hem de üniversite eğitimine temel oluşturacak bazı dersleri önden takip edebilmektedir. 

Yurtdışında üniversite hazırlık programı başta İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya, Malta, Yeni Zelanda olmak üzere pek çok ülkelerin okullarında açılmaktadır. Üniversiteye hazırlık kurslarının süreleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Genellikle öğrencilerin seviyesine bağlı olarak ortalama 6 - 8 ay süresince devam eder. Amerika ve Avustralya’daki okullardan bazıları sadece yaz aylarında üniversite hazırlık programı açmaktadır. Bu nedenle program daha kısa, 12 hafta civarında sürmektedir. Yurtdışında üniversite hazırlık programa kabul edilen öğrenciler, aynı zamanda bir veya birkaç üniversiteye şartlı kabul edilebilirler. 

Yurtdışında Üniversite Hazırlık Programını başarıyla tamamlayan öğrenciler; başarı seviyesine, ilgi alanlarına ve mali şartlarına göre danışmanlarınca yurtdışında seçilen üniversiteye yerleştirilirler. Bu program, özellikle yurtdışında doğrudan üniversite eğitimi yapmak için yabancı dil bilgisi veya akademik seviyesi yetersiz olan öğrenciler için tasarlanmıştır. Dersler, özellikle bir üniversite kampüsünde ya da üniversiteden bağımsız bir kolejde verilir.  

Hangi Ülkelerde Hazırlık (Foundation) Gerekiyor? 

Yurtdışında üniversite hazırlık eğitimi, sadece dil eğitimini değil akademik bir hazırlığı da kapsar. Özellikle İngiltere ve Avustralya’da üniversite eğitimi 3 yıl sürdüğünden 1 akademik yıl için hazırlık (Foundation) zorunluluğu vardır. Ancak Kanada, Amerika gibi ülkelerde akademik hazırlık zorunlu değildir. Kanada ve Amerika’da öğrencinin İngilizce seviyesi yetersiz ise İngilizce hazırlık eğitimi yapması gerekir. Öğrenciler eğer çok iyi seviyede İngilizceye sahipse ve bunu belgeleyebiliyor ise üniversitelerin ilk yılından eğitimlerine başlayabilirler. Öğrencilerin, iyi bir dil bilgisine sahip olsalar dahi, Amerika ve Kanada’da en az 3-6 ay civarında bir hazırlık eğitimi yapmaları tüm eğitim kurumlarınca tavsiye edilir. 

Avrupa ülkelerinde resmi bir hazırlık eğitim yılı zorunluluğu yoktur. Fakat Global Vizyon olarak; başta Almanya, İtalya, Fransa olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinde öğrencilerin eğitim yapmak istediği ülkenin dilini çok iyi öğrenmeleri açısından bir akademik yıl dil hazırlık programlarına katılmalarında fayda olduğunu düşünüyoruz. Eğer bu ülkelerde eğitim dili İngilizce olan bir üniversiteye başvuruluyorsa öğrenci dil yeterlilik belgesi ile 1. sınıftan başlayabilir.