Sizi doğru bilgi ve becerilerle donatarak iş hayatınızda karşınıza çıkan fırsatlara hazırlayan program : MBA | GlobalVizyon
Sizi doğru bilgi ve becerilerle donatarak iş hayatınızda karşınıza çıkan fırsatlara hazırlayan program : MBA

Sizi doğru bilgi ve becerilerle donatarak iş hayatınızda karşınıza çıkan fırsatlara hazırlayan program : MBA

Yurtdışında en popüler yüksek lisans programı, kısa adı MBA (Master of Business Administration) olan İşletme Yüksek Lisansıdır.

Günümüzde dünyanın en büyük şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin yaklaşık %21‘i, MBA eğitimi yapmıştır. Bu oran her geçen gün artmaktadır.

İlk kez ABD’de geliştirilen bu programa herhangi bir alanda lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler; not dökümleri, İngilizce seviye belgeleri, GMAT sınav puanı, iş deneyimi ve referanslarıyla birlikte başvuru yapabilirler. Çalışma alanı ne olursa olsun, büyük ve orta ölçekli şirketler, çalışanlarının MBA diploması sahibi olmalarına büyük önem vermekte.  MBA programında genelde, finans, finansal muhasebe, pazarlama, organizasyon davranışları, enformasyon yönetimi, e-ticaret, genel işletme ve insan kaynakları dersleri verilir. MBA programları, genel işletme eğitimi olarak başlamış, ancak son yıllarda uzmanlık alanlarına da ağırlık verilmektedir. Örneğin Finans, Pazarlama, İnsan Kaynakları veya E-ticaret gibi. 

Dünya genelinde MBA programı veren binin üzerinde üniversite ve kolej vardır. MBA programı İngiltere’de 1 akademik yıl, Avustralya’da 1 ya da 2 yıl, Kanada ve Amerika’da ise genelde 2 yıl sürer. Ancak, Kanada ve Amerika’da 1 yıl süren programlar da bulmak mümkün. Avrupa ülkelerinde ise genelde bir yıl sürer.

Son zamanlarda internet üzerinden MBA programları verilmeye başlanmıştır. Ancak bu programlar henüz Türkiye’de YÖK tarafından tanınmamaktadır.  MBA programlarının maliyetleri yıllık 10,000 ile 50,000 USD arasında değişir. Bazı okullar alınan ders kredisi üzerinden fiyatları belirlerler. Örneğin; 36 kredi almak sureti ile MBA diploması verilen bir okulun kredi başına 500 USD fiyat uygulaması halinde, bu MBA programının maliyeti 18,000 USD civarına denk gelir.

MBA öğrencileri çoğunlukla genel müdürlük pozisyonunu hedefleyen,  yöneticilik kariyerlerinde yol almış kişilerdir. MBA eğitimi, bazı büyük şirketlere girebilmek için ön şart durumundadır ve mezunlara yeni şirketlerde yeni kapılar ve fırsatlar doğuran bir eğitimdir.

Her ne kadar MBA, kariyerinizde otomatik bir yükselme sağlamazken, sizi doğru bilgi ve becerilerle donatarak iş hayatınızda karşınıza çıkan fırsatları arttıracaktır.

MBA Association tarafından İngiltere’de yaptırılan araştırmaya göre, mezunların maaşlarının bekledikleri düzeyden yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca büyük uluslararası şirketlerin iyi pozisyonlar için MBA mezunlarını tercih ettikleri tespit edilmiştir.

Bugün bankacılık veya diğer finans sektörlerinde MBA yapmak hemen hemen herkesin isteği ve hedefidir. 30’lu yaşlarında orta düzey yöneticilik pozisyonuna gelmiş birçok kişi deneyimleriyle eğitimi harmanlayarak daha üst pozisyonlara yükselmek için MBA eğitimine başlamaktadır.

Programı bitiren öğrencilerin bir kısmı kendi çalıştıkları şirkette üst seviyelere yükselirken, bir kısmı da başka şirketlerde daha iyi pozisyonlarda iş hayatlarına devam etmektedir.

Önerilen Okullar

Yurtdışı Eğitim Wiki