Work and Travel: Amerika'da Çalış, İngilizceni Geliştir, Para Kazan, Tatil Yap | GlobalVizyon
Work and Travel: Amerika'da Çalış, İngilizceni Geliştir, Para Kazan, Tatil Yap

Work and Travel: Amerika'da Çalış, İngilizceni Geliştir, Para Kazan, Tatil Yap

Hayallerin Gerçeğe Dönüştüğü Program: Work and Travel Gerçek Bir Amerikan Rüyası… Yaşa! Eğlen! Keşfet! Öğren! Para Kazan! Gez!

Rüyalar ülkesi Amerika Birleşik Devletleri’nde unutulmaz bir yaz geçirmek senin elinde… Work and Travel ile özgürlükler ülkesinde devlet tarafından yetkilendirilmiş şirketlerde keyifle çalışma imkanı bulacak, hem  para kazanacak, unutulmaz bir tatil yapacak ve İngilizceni geliştireceksin…
ABD Devlet Bakanlığı’nca düzenlenen ve devletin yetkilendirdiği kurumlarca organize edilen Work and Travel programı sayesinde, dünyanın dört bir yanından binlerce genç Amerikan Rüyasını yaşama ve kendini geliştirme imkanı buluyor. Öyle ki bir kez Work and Travel’a gidenin ikinci ve üçüncüye nasıl gidebilirim diye kapıları aşındırdığı bile söyleniyor… Peki nasıl mı? İşte sizin için kısa fakat bilgilendirici Work and Travel içerikleri…

Work and Travel Nedir?

Work and Travel ABD Devlet Bakanlığı tarafından üniversite öğrencileri için düzenlenen, güvenilir bir kültürel değişim programdır. Bu program kapsamında ülkeye giden gençler, önceden belirlenmiş süreler zarfında ülkede çalışabilir ve gezebilirler. 
Work and Travel Programı, üniversite öğrencilerinin yaz tatillerinde, en fazla 4 ay süre ile ABD'de hem çalışıp hem de seyahat edebilecekleri bir kültürel değişim programıdır. Work and Travel programı kapsamında öğrencilere iş ve konaklama imkanları sunulmaktadır. 
Work and Travel ile ilgili detaylı bilgilendirmemize başlamadan önce söylememiz gerekir ki bu program bir seyahat programı değildir. Bu program; lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin kendi finansmanlarını sağlayarak, yeni kültürler keşfetmelerini, ufuklarını açmalarını ve yabancı dillerini geliştirmelerini sağlayan, yeni farkındalıklara açılan bir penceredir. Eğer bu konularda hem fikirsek Work and Travel maceranızı en şekilde yaşamanız için Global Vizyon olarak tüm deneyimimizi sizinle paylaşmaya hazırız.

 

Neden Work and Travel Programına Katılmalısınız? 

  Work and Travel düşük maliyetlerle yeni deneyimler kazanmanızı sağlar.
Katılımcılara iş ve konaklama garantisi verilir.
Amerika’da macera dolu, unutulmaz bir yaz geçirirsiniz.
Work and Travel ile İngilizcenizi geliştirirsiniz ve bu konuda güveniniz artar.
Özgeçmişinizi zenginleştirir, uluslararası bir iş deneyimi ve referans katarsınız.
İş deneyimi ve çalışma disiplini kazanırsınız.
 Uluslararası firmaların çalışma biçimlerini öğrenirsiniz.
Çok kültürlü bir ortamda yaşayarak yen kültürler tanır, kendi kültürünüzü tanıtırsınız.
 Çalışma ve kazancını yönetme becerileriniz gelişir.
Tutumlu bir gençseniz ülkenize para biriktirerek dönerseniz. 
Mezun olduktan sonra yurt dışında yüksek lisans ve doktora yapmak istiyorsanız, bu araştırmaları yerinde yapabilirsiniz. 

Work and Travel’a Kimler Katılabilir?

  Bu program lisans ve yüksek lisans öğrencilerini kapsamaktadır. (*)
  Üniversitelerin hazırlık 1,2,3 ve 4. Sınıf öğrencileri, 2 yıllık üniversitelerin hazırlık ve 1. Sınıf öğrencileri katılabilir.
  18-28 yaş arasında olmanız gerekmektedir. 28 yaş ve üzeri lisans eğitimine devam etse de kabul edilmez.
  Genel not ortalaması 4’lük sistemde 2.00 veya daha yüksek, 100’lük sistemde 60 ve üzeri olan öğrenciler değerlendirmeye alınır.
  Work and Travel için orta ve üzeri seviyelerde İngilizce bilmeniz gerekmektedir. 
  Yapılan görüşmelerde programa uyum sağlayıp sağlanamayacağına dair ek kriterler de aranacaktır.

(*) Yüksek lisans yapan öğrenciler tez dönemindeyse programa başvuramazlar. Açıköğretimde öğrenim görenler programa katılama hakkında sahip değildir.

Sunulan İş İmkanları

Work and Travel programı kapsamında tecrübe gerektirmeyen işlerde çalışırsınız. Turizm sektörü gibi iletişimin yoğun olduğu hizmet sektörleri arasında seçim yapabilirsiniz. Size sunulan işler genellikle kolay öğrenilebilen ve mesleki bilgi gerektirmeyen alanlardadır. Work and Travel için aşağıdaki alanlarda çalışma imkanları bulabilirsiniz.

  Su parkları ve yüzme havuzları 
  Eğlence Parkları 
  Cafe, restoran ve fast-food zincirleri 
  Oteller ve Tatil Köyleri 
  Süpermarketler ve mağaza zincirleri

Bu alanlarda hangi departmanlarda çalışabileceğinize dair detaylı bilgiyi buradan inceleyebilirsiniz.

 

Çalıştığınız İşlerde Ne Kadar Kazanabilirsiniz?

 ABD’de yerleşeceğiniz işlerde asgari ücret üzerinden maaş alacaksınız. Kazancınız saatlik olarak hesaplanır ve maaşlar haftalık yada iki haftada bir çek olarak size verilir. 
 Asgari ücret eyaletler arasında değişiklik gösterir.
 Saatlik ücretler 7.25 – 10  USD arasında değişir. Garson olarak çalışıldığı takdirde saatlik ücret 2.15 USD’a düşer fakat ABD’de bahşiş kültürü olduğundan dolayı bahşişler hesaba dahil edildiğinde saatlik ücret asgari ücretin üzerine çıkar. 
 Work and Travel programında katılımcı günde ortalama 8 saat, haftada ise ortalama 32 - 40 saat çalışabilir. 40 saat üzeri çalışıldığında yani mesaiye kalındığında saatlik ücretinizin 1.5 katı maaşınıza yansır. 
 ABD’de çalıştığınız süre zarfında Work and Travel’a ödediğiniz ücreti çıkartır, üzerine para biriktirebilirsiniz.


Program Maliyetleri Nedir?

Program Ücreti; 2600 Amerikan Dolarıdır. 500 Amerikan Doları ön kayıt ücreti program ücretine dahildir. Program ücreti haricinde ekstra harcamalarınızda olacaktır. Bunlar;
Uçak bileti 750 USD arası
Vize ücreti 160 USD
Sevis (Student Exchange Visitors Information System) ücreti 35 USD
Pasaport masrafları 
Ayrıca öğrenciler ilk maaşlarını alıncaya kadar gerekebilecek olan cep harçlığını da (800– 1000 USD) yanlarında götürmelidirler

.

Amerika’daki Güvencen Kim Olacak?

Hayallerini gerçekleştirmek için Amerika’ya gideceksin… “Peki ya orada güvencem kim olacak, başım sıkışınca kiminle iletişime geçeceğim?” diye düşünüyorsan bu konudaki endişelerini giderebiliriz. 
Yazımızın en başında da belirttiğimiz gibi Work and Travel programı ABD Devlet Bakanlığı tarafından hazırlanan bir projedir. Bu proje kapsamında Amerika devleti bu programı yürütmeleri adına bazı kurumları yetkilendirir. Devlet tarafından yetkilendirilen sponsor kurumlardan biri de AAG - Alliance Abroad Group’tur. 
ABD’nin en büyük J1 Değişim Programı (Student Exchange) sponsoru olan AAG; 1992 yılında kurulmuştur. AAG’nin Türkiye’deki temsilcisi ise Oxford House College’dir. Ülkemizden her yıl Oxford House College vasıtasıyla ABD’ye giden 850’nin üzerinde öğrencinin güvencesi AAG’dir. 
AAG Work and Travel programıyla ABD’ye giriş yapan öğrencilere 7 gün 24 saat ulaşabilecekleri bir danışman atar ve öğrenciler herhangi bir sorunlar karşılaştıkları takdirde danışmanlarıyla iletişime geçerler.

 

Alliance Abroad Group ile daha fazla bilgi için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. www.allianceabroad.com

Önerilen Okullar