Ön Lisans Eğitimi

Ön Lisans Eğitimi

Daha kısa sürede daha cazip fiyatlarla eğitim alabilirsiniz…

2 yıllık ön lisans programları Türkiye’den de bildiğiniz gibi ara kademede çalışacak teknik elemanlar yetiştirmek ve bu öğrencilere mesleki/teknik eğitim vermek üzere açılmaktadır. Türkiye’de ön lisans programları üniversiteler tarafından açılırken yurtdışında bu alan için özel eğitim kurumları bulunmaktadır. 

Amerika ve Kanada’da ‘Associate Degree’ adı verilen ön lisans programları Community Collage’larda verilmektedir. Program, Avustralya’da ise TEFA adıyla bilinmektedir. Programların en iyi tarafı, öğrencilerin 2 yıllık başarılı bir eğitimin ardından üniversiteye geçiş yapabilmeleridir.  

Ön Lisans Programlarının Artıları
Maliyetleri üniversitelere göre daha düşüktür.
Giriş şartları üniversitelere oranla daha kolaydır.
2 yıllık eğitimin ardından üniversiteye geçiş yapılabilir.
Bölümleri çok geniştir. Sanattan zoolojiye kadar pek çok alanda eğitim alınabilir.
Community Collage’lar öğrencilerinin yeni sisteme adapte olabilmesi için yoğun ilgi gösterir.
Ön lisans eğitimi bittikten sonra devam edilmek istenen üniversiteler yerinde araştırılabilir.

Öğrenciler; 4 yıllık üniversite eğitimlerinin ilk 2 yılında alacakları derslerin tamamını Community College’larda da alırlar. İki yıl sonunda alacakları Associate Degree ile öğrenciler isterlerse kariyer hayatlarına başlayabilir veya üniversiteye geçiş yapabilirler.
 
ABD ve Kanada’daki Community College sistemi ile öğrenciler üniversite eğitimlerinin ilk iki yılını hem daha küçük sınıflarda hem de daha uygun maliyetlerde okuyabilirler. Yurtdışı tecrübesi olmayan ve eğitim göreceği yeni sisteme daha rahat uyum sağlamak isteyen öğrenciler; birebir ilgi görebilecekleri Community Collage’larda kültür şokunu daha rahat atlatabilir bu sayede  not ortalamalarını yüksek tutup çok daha iyi üniversitelere geçiş sağlayabilirler.  

Eğitim Kalitesi ve Standartları

Community College'lar kendi içlerinde farklılık gösterir… Bazıları şehrin içerisinde birkaç kampüsten oluşan geniş bir alanda konumlanırken; bazıları ise kırsal bir alanda daha küçük öğrenci kitlelerine hizmet vermektedir. Bu farklılıklar haricinde hepsi ortak bir eğitim ve öğretim misyonuna, ulaşılabilirlik, kalite prensiplerine ve yüksek akademik standartlara sahiptirler. 

Community College’larda programların geniş bir yelpazesinin olması üniversite eğitimindeki temel dalın seçiminde seçenekleri artırmaktadır. Pek çok uluslararası öğrenci; İşletme, Pazarlama, Lojistik, Gazetecilik, İletişim, Bilgisayar Bilimleri, Muhasebe, Sanat, Moda Tasarımı, Grafik Dizayn, Film ve Sinema alanında eğitim almaktadır. Öğrenciler bu programların yanı sıra sanattan zoolojiye kadar birçok farklı konu üzerine eğitim alabilir. 

Prestijli Üniversitelere Transfer Olma Şansı

Amerika’da Community College’lar çoğu zaman 4 yıllık bir üniversiteye girebilmek için çok önemli bir adım sayılmaktadır. Birçok Community College en iyi ve presjtijli üniversite ile ortaklaşa çalışır ve mezun olan öğrencilerini bu okullara transfer ederler. Bu konuda detaylı bilgi için eğitim danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Düşük Maliyetler

Giriş şartları üniversitelere göre daha kolay olan Community College’ların bir diğer avantajı ise maliyetlerinin düşük olmasıdır. Amerika’da çoğu devlet ve eyaletler tarafından desteklenen 1200’den fazla Community Collage bulunmaktadır. Bu kadar fazla okul olması öğrencilerin tercih skalasını da genişletmektedir.

Bu kolejlerin diğer bir avantajı ise not ortalaması ve dil yeterliliği açısından kabul şartlarının üniversitelere oranla çok daha kolay olmasıdır.

Avustralya’da Ön Lisans Eğitimi

Avustralya’da 2 yıllık ön lisans eğitimi TAFE (The Technical and Further Education) okullarında verilir. 2 yıllık TAFE okullarını tamamlayan öğrenciler ya mesleki kariyerlerine başlarlar ya da üniversiteye 3. sınıftan devam ederler. 

Detaylı bilgi için: www.studyinaustralia.gov.au 

İngiltere’de Ön Lisans Eğitimi

Higher National Diploma(HND) ve Higher National Certificates (HNC) İngiltere’ye özgü bir sistemdir. İngiliz öğrenciler 3 yıllık lisans eğitimi yerine bir veya iki yıl süren mesleki eğitime yönelik HND veya HNC programlarını takip ederler. Dileyen öğrenci; bir veya iki yıl daha eğitimine bir üniversitede devam ederek lisans diploması alabilir. Dileyen öğrenci ise HND veya HNC sonrası iş hayatına atılabilir. Üniversiteye devam edilmesi durumunda öğrencinin bir yıl “Top-Up” yapması gerekmektedir. 

Detaylı bilgi için : www.educationuk.org 


Yurtdışı Eğitim Wiki