İş hayatınızda Fark Yaratacak Adımlar Atın | GlobalVizyon
İş hayatınızda Fark Yaratacak Adımlar Atın

İş hayatınızda Fark Yaratacak Adımlar Atın

Gelişen teknoloji, bilgiye erişimin kolaylaşması, küreselleşme iş hayatındaki rekabeti artırdı… Bu rekabet ortamında bir adım öne geçmek isteyenler yurt dışında staj programlarıyla fark yaratmaya hazırlanıyor! Fark yaratanlar arasında siz neden olmayasınız?

Pic 1

Yurtdışında staj programları; üniversite eğitimi devam edenler, deneyim kazanmak isteyen yeni mezunlar ve hali hazırda çalışma hayatına giriş yapmış genç profesyoneller için tasarlanmış bir çalışma sürecidir.

Turizm, Gastronomi, Medya ve iletişim, Ticaret ve Finans, Mühendislik, Mimarlık, Sosyal Bilimler… gibi alanlarda çalışma imkanı sunan programlar ile deneyim kazanmanın yanı sıra birikim de yapılabilmektedir.

Yurtdışında Staj Hakkında Genel Bilgiler

ABD, Kanada, Avustralya ve Avrupa ülkelerinde 3-6, 12-18 ay arasında değişen süreçlerle katılınan programlar maaşlı yada maaşsız olabiliyor. Maaşlı programlarda aylık ortalama 1500 – 2500 Dolara varan kazanç sağlanıyor. Bu da yabancı bir ülkedeki aylık giderlerinizi kendi kazancınızla karşılayabileceğiniz anlamına geliyor.

Birbirinden farklı staj seçimleri sunan ülkelerde ortak nokta iyi seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak. Kimi programlar staja başlamadan önce İngilizce eğitim imkanı sunarken, kimi programlar de çalışacağınız alanla ilgili sertifika programlarında eğitim almanızı sağladıktan sonra staja başlamanıza izin veriyor. 

Pic 1Yurtdışında Staj Programlarının Size Katacakları: 

  1. Yeni mezun gençler iş bulma yarışına bir adım önde başlar.
  2. Yurtdışı çalışma deneyimi CV’lerde oldukça önemli bir artıdır.
  3. Genç profesyoneller ülkelerindeki işlerinde daha hızlı yükselirler.
  4. Yurtdışında deneyim mesleğinize yeni bakış açıları kazanmanızı sağlar.
  5. Uluslararası şirketlerin ve zincirlerin iş yapma biçimlerini öğrenirsiniz.
  6. Uluslararası zincirlerin Türkiye’deki işletmelerinde iş bulmanız kolaylaşır.
  7. Network’ün büyük önem taşıdığı bir dönemde kaliteli ve önemli bağlantılar kurarsınız.
  8. Stajlarınız süresince para kazanıp, birikim yapabilirsiniz.
  9. CV’nizdeki artılar daha yüksek mevki ve maaşlarla işe başlamanızı sağlar.
  10. Günlük İngilizce’nin yanı sıra iş İngilizce’nizi de geliştirirsiniz.

Staj Yapılabilen Sektörler Hangileridir?

Staj programları; ABD, Kanada, Avustralya ve Avrupa ülkelerini kapsamaktadır. Avrupa ülkelerindeki çalışma vizesi almak uzun ve yorucu bir süreç olduğundan dolayı diğer ülkeler daha fazla talep görmektedir. En yoğun ilgi ABD’ye olduğundan dolayı yurtdışında staj bu ülkede yoğunlaşmıştır. 

ABD’deki staj  programları ağırlıklı olarak Turizm Otelcilik, Turizm İşletmeciliği ve Gastronomi alanlarında yoğunlaşmaktadır. Fakat bunlar haricinde de çeşitli alanlarda kontenjanlar açılmaktadır. Genel olarak tüm ülkelerde açılan programları listelersek;

Turizm ve Otelcilik
Turizm İşletmeciliği
Gastronomi
Sanat ve Kültür
Medya ve iletişim
Eğitim, Sosyal Bilimler, Rehberlik ve Sosyal Hizmetler , Kütüphanecilik
Ticaret ve Finans
Mühendislik, Mimarlık, Matematik ve Endüstri
Kamu Yönetimi ve Hukuk

Ülkelerin staj imkanı tanıdığı sektörler ve açtıkları kontenjanlar değişmektedir. Detaylı bilgi için Wiki 'yi inceleyebilirsiniz. 

Süre ve Başvuru Şartları:

Staj programına katılmak isteyen kişilerin minimum 3 ay öncesinden Global Vizyon Staj departmanı ile irtibata geçip kendileri için uygun program ve iş seçenekleri hakkında detaylı bilgi alması ve kayıt işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

Her ülkenin ve her programın kendine has başvuru şartları bulunmaktadır. Şartlar ve süreçler hakkında bilgi almak için lütfen bize ulaşınız.