Malta Öğrenci Vizesi

Malta Öğrenci Vizesi

Malta Öğrenci Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

1- Evraklar

• Pasaport vize bitim tarihiden 3 ay daha geçerli pasaport
(Henüz pasaportu olmayanlar https://epasaport.egm.gov.tr adresinde bulundukları en yakın ilce pasaport Şubesinden randevu alarak pasaport başvurusu yapabilirler.)
• Eğer varsa eski pasaportlarınız.
• Son 6 ayda çekilmiş adet vesikalık fotoğraf (Arka fonun açık renk 3,5 x 4,5 ebatlarında Biom
etrik özelliklerde olmalıdır.)
•Vize başvuru formlarının eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurulması gerekmektedir.Eğer Global Vizyon öğrencisi iseniz formunuzun vize departmanı tarafından hazırlanacaktır.
• Kimlik fotokopisi eklemesi gerekmektedir.

2- Eğitim durumunuz ile ilgili belgeler:

•Türkiye’de en son mezun olduğunuz okulun diploma/mezuniyet belgesi ve transkript fotokopileri. Hala öğrenciliğiniz devam ediyor ise öğrenci belgeniz ve tatil dönemi dışında gidiyorsanız okuldan alacağınız izin belgesi.
•Eğitim alınacak  olan okul veya enstitüden alınmış kayıt belgesi. Okul harçlarının ödendiğine dair makbuz. Varsa burs yazısı aslı ve fotokopisi. Malta Konsolosluğuna hitaben Danışman ku
rum referansı ( GlobalVizyon tarafından hazırlanacaktır.)

3- Maddi durumu gösterir belgeler:
•Çalışıyorsanız iş yerinizden izin mektubu ve dönüşte aynı işyerinde çalışacaksanız referans mektubu, son 4 ayın maaş bordrosui, Ssk işe giriş bildirgesi, Ssk hizmet dökümü. Ticaret odası sicil kaydı, son vergi levhası, imza sirküleri ve kuruluş gazetesi fotokopisi.
•Bankadan, bankanın antetli kağıdına o günün hesaptaki miktarını gösteren yazı veya hesap cüzdanları (Bu miktarın gerçekliği, bankadan konsolosluk tarafından teyit edilir.) Hesap öğrenci ve/veya ailesi üzerine olabilir. (Hesap cüzdanlarınızın güncel olması, hesaplarda en az yurt dışında kalacağınız süre boyunca eğitim, yaşam, konaklama ve gidiş – dönüş uçak bileti giderl
- eriniz için yeterli olacak miktarda para bulunması, hesaplarının geçmişinin ve hesap hareketler- inin görünmesi, yeni yatmış paranın kaynağının ispatlanması tavsiye edilir.) ayrıca banka yet- kilisinin imza yetkisini gösteren imza sirküsü (Banka hesap cüzdanının ve yazısının orjinali)
• Malta konsolosluğu banka hesaplarının başvuru tarihinden en fazla 3 gün içinde alınmış olmasına dikkat etmekte olup banka evraklarınızı en son alınması tavsiye edilir.
•Kendinize veya ailenize ait tapular,araba ruhsatları,kira kontratları (Kira geliri olması duru
munda ) fotokopisi.
•Eğer kendiniz veya ailenizden herhangi biri şirket sahibi ise; şirketinizle ilgili evraklar. (Ticaret odası sicil kaydı, son vergi levhanız, imza sirküleri ve kuruluş gazetesi fotokopisi.)
•Siz veya Aileniz maaşlı çalışıyorsa şirket belgelerine ek olarak son 4 ay maaş borro su, Ssk işe giriş belgesi ve Ssk hizmet dökümü.
• Emekliler için emekli belgesi ve banka emekli maaş hesap dökümü
• Aileniz masra arı karşılıyor ise noter onaylı taahhütname

4- Diğer evraklar

• Erkek öğrenciler için askerlik durum belgesi
• Evli öğrenciler için evlilik cüzdan belgesi
• Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu
•Velileri olmaksızın Malta’ya seyahat eden 18 yaşın altındaki çocuklar için Anne ve Baba tarafından noterden alınmış muvafakat name.

•Malta’da bulunan 1. dereceden akrabalarınız varsa ve size sponsor ise ülkedeki yasal durumlarını gösteren pasaportlarının ve iş/eğitim durumlarını gösteren belgelerin fotokopisi
•Seyahat ve sağlık sigortası (mevut gidiş tarihinizden 1 gün önce başlayıp dönüş tarihinizden sonra hala 15 gün geçerli olmalıdır.)
•Malta konsolosluğunun ekevrak talepedebildiği gibi vize türüne göre işlem süresi değişebilmektedir.

Yurtdışında dil eğitimine karar veren öğrencilerin en çok dikkat etmesi gereken hususlardan
biri de vizelerdir. Her ülkenin vize kriterleri ve başvuru prosedürleri birbirinden farklıdır. Vize başvuruları ciddi bir ön hazırlık gerektirmektedir ve vize prosedürleri sık sık değişebilmektedir. Temel olarak konsolosluklar eğitim durumunuzun ve maddi durumunuzun sizi destekler nitelikte olmasını ve doğru beyanda bulunmanızı beklerler. İşte bu nedenle ilk başvurunuzda yer alan ifadeler bağlayıcıdır ve yanlış beyanların geri dönüşü çok zordur.

VİZE BAŞVURU PROSEDÜRLERİ;

MALTA

Malta vize başvuruları sadece Malta Büyükelçiliği aracı kurumu olan vfsglobal http://www. maltavac-tr.com/turkish/ ofislerinden şahsen randevu alınarak yapılabilmektedir. Vize süre- cinin hızlı güvenilir olması acısından başvuru dosyanızın yurtdışı eğitim danışmanlığı kuruluşları tarafından hazırlanması sağlıklı netice verebilir.

Tüm başvurular (6 yaş ve üzeri) şahsen yapılmak zorundadır.( 18 yaş altı başvuru sahipleri anne veya babası refakat etmek zorundadır.)

Öğrenci kayıt işleminden sonra Eğitim danışmanımızın size vereceği evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayarak GlobalVizyon vize bölümüne teslim ediniz.

Vize başvuru evraklarınızın tamamladıktan sonra vize formlarınız Globalvizyon vize bölümü tarafından hazırlanıp vize randevunuz alındıktan sonra size teslim edilecektir.

Vize ücreti olan 60 Euro’ya ilaveten Malta vize başvuru merkezi işlem bedeli olan 30 Euro’yu başvuru esnasında nakit Euro olarak ödenecektir.

Vize başvurunuzdan sonra dosyanızın durumunu http://www.maltavac-tr.com/turkish/ adresin- den başvuru takip butonundan takip no ile takip edebilirsiniz.

Malta konsolosluğu vizeleri 90 gün altı dil kursu katılımlarında kalış süresini içeren tek giriş şeklinde vermekte olup 90 gün üstü dil kursu katılımlarında kur süresini içeren D oturum çok girişli vize vermekte olup başvuru öncesinde kurs süresini buna göre belirlemeniz tavsiye edilir.

Malta vizesi D çok giriş alınması durumunda schengen ülkelerine geçiş sağlamaktadır.

Malta’da eğitim alacak tüm öğrencilerin eğitim esnasında sağlık sigortası zorunluluğu vardır. Vize başvuru esnasında gidiş tarihinizden 1 gün önce başlayan ve kalış süresini içeren Seyahat sağlık sigortası sunmaları zorunludur.