Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika Öğrenci Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

1- Evraklar

• En az 6 ay geçerli pasaport ve pasaportun ilk 4 ve son sayfalarının fotokopisi
(Henüz pasaportu olmayanlar ikamet ettikleri il veya ilçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubesi’ne 4 adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanının aslı, fotokopisi ve pasaport harç parası ile birlikte başvurmalıdırlar.)
• Eğer varsa eski pasaportlarınız.
•Son 6 ayda çekilmiş 1 adet  5x5 vesikalık fotoğraf (Dijital kopya alınarak vize sistemine yükle
necektir.)
• Amerika’daki okuldan geçerli bir I-20 Belgesinin orijinali

2- Eğitim durumunuz ile ilgili belgeler:

•Türkiye’de en son mezun olduğunuz okulun diploma/mezuniyet belgesi ve transkript fotokopileri. Ayrıca özellikle hocalarınızdan referanslar almanız da tavsiye edilir. Hala öğrenciliğiniz devam ediyor ise öğrenci belgeniz ve tatil dönemi dışında gidiyorsanız okuldan alacağınız izin belgesi.

• Türkiye’de bir dil kursuna gidilmişse; sertifika ya da dil kursundan bir yazı ve farklı kurslara gidilmişse, o kurslara ait serti kalar Herhangi bir dil yeterlilik sınavına girilmişse (TOEFL, IELTS vb) alınan neticeyi gösteren belge.

3- Maddi durumu gösterir belgeler:

•Çalışıyorsanız iş yerinizden izin mektubu ve dönüşte aynı iş yerinde çalışacaksanız referans mektubu, son 3 ayın maaş ve sigorta bilgileri, işe giriş bildirgesi.
• Bankadan, bankanın antetli kağıdına o günün hesaptaki miktarını gösteren İngilizce olarak konsolosluğa hitaben yazı ve hesap cüzdanları (Bu miktarın gerçekliği, bankadan konsolosluk tarafından teyit edilir.) Hesap öğrenci ve/veya ailesi üzerine olabilir. (Hesap cüzdanlarınızın güncel olması, hesaplarda en az yurt dışında kalacağınız süre boyunca eğitim, yaşam, ko
- naklama ve gidiş – dönüş uçak bileti giderleriniz için yeterli olacak miktarda para bulunması, hesaplarının geçmişinin ve hesap hareketlerinin görünmesi, yeni yatmış paranın kaynağının ispatlanması tavsiye edilir.)

•Kendinize veya ailenize ait tapular, araba ruhsatları, kira kontratları ve kredi kartlarının ekstrelerinin fotokopisi.
•Eğer kendiniz veya ailenizden herhangi biri şirket sahibi ise; şirketinizle ilgili evraklar. (Ticaret odası sicil kaydı, son vergi levhanız, imza sirküleri ve kuruluş gazetesi fotokopisi.) Aileniz maaşlı çalışıyorsa maaş bordoları.
• Aileniz masrafları karşılıyor ise durumu açıklayan bir yazı
• Eğitim giderlerinize sponsor rmayada şahıs var ise durumunuzu açıklayan yazı, sponsora ait banka hesap cüzdanı, Ticaret odası sicil kaydı, son vergi levhası, imza sirküleri ve kuruluş gazetesi fotokopisi. (Sponsor, yakın akrabalarınıza ait şirketler, çalıştığınız veya gelecekte çalışacağınız şirketler olabilir.)

4- Diğer evraklar

• Erkek öğrenciler için askerlik  durum belgesi
• Evli öğrenciler için evlilik cüzdan belgesi
• Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu
•Amerika’da bulunan 1. dereceden akrabalarınız varsa ve size sponsor ise ülkedeki yasal durumlarını gösteren pasaportlarının ve iş/eğitim durumlarını gösteren belgelerin fotokopisi • CVilebaşvuruyapılmasıtavsiyeedilir.

* Amerika öğrenci vize başvuruları Amerika’nın İstanbul ve Ankara Konsolosluklarından bizzat öğrenci tarafından yapılmaktadır. Öğrenci, I-20’si geldiğinde öncellikle ( http://www.FMJfee. com ) adresinden SEVIS kaydını yapıp SEVIS için 200 doları ödemelidir. Vize ücretini https:// usvisa-info.com/tr-tr/selfservice/ss_country_welcome adresinden 160 dolar olarak yatırmalıdır. Öğrenci vize randevu günü Konsolosluğa gitmeli ve 5 dakika civarında süren mülakata katılmalıdır. Tüm Konsolosluklarda olduğu gibi mülakat esnasında vize görevlisi, öğrencinin eğitim durumunu, Amerika’da eğitimi neden istediğini, İngilizce dil seviyesini ve en önemlisi öğrencinin veya ailesinin mali durumunu ve varsa öğrenciye sponsor olan kurum veya kişinin bilgilerini öğrenmeye çalışacaktır. Amerika’da yazın yapılacak kısa dönem 3-4 haftalık kurslara turist vizesi ile gidilebilir ancak bunlar haricinde gidilecek tüm eğitim programlarına öğrenci vizesi alınmalıdır ve bunun için mutlaka kayıt yaptırılan okuldan I-20 belgesinin orijinali get- irilmelidir.

Yurtdışında dil eğitimine karar veren öğrencilerin en çok dikkat etmesi gereken hususlardan
biri de vizelerdir. Her ülkenin vize kriterleri ve başvuru prosedürleri birbirinden farklıdır. Vize başvuruları ciddi bir ön hazırlık gerektirmektedir ve vize prosedürleri sık sık değişebilmektedir. Temel olarak konsolosluklar eğitim durumunuzun ve maddi durumunuzun sizi destekler nitelikte olmasını ve doğru beyanda bulunmanızı beklerler. İşte bu nedenle ilk başvurunuzda yer alan ifadeler bağlayıcıdır ve yanlış beyanların geri dönüşü çok zordur.

VİZE BAŞVURU PROSEDÜRLERİ;

AMERİKA;

Amerika’da eğitim almak isteyen tüm öğrencilerin F vizesi almak zorundadır. Amerika öğrenci vize başvuruları ABD’nin İstanbul ve Ankara Konsolosluklarında bizzat öğrenci tarafından yapılmakta olup Tüm öğrenciler vize görüşmesine şahsen gitmek zorunda olup konsolosluk vize görevlisince yapılacak ortalama 5 dk süren mülakata katılmak zorundadırlar.

Öğrenci kayıt işleminden sonra Eğitim danışmanımızın size vereceği evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayarak GlobalVizyon vize bölümüne teslim ediniz.

Eğitim programına katılan Öğrencilerin, vize görüşmesine gidebilmesi için okul kabulü olan I-20 formun orijinalinin gelmesi gerekmektedir.

I-20 formu gelen öğrencinin acilen SEVIS kaydını yapıp SEVIS için internet üzerinden 200 doları ödemelidir (eğer I-20 gönderen okul, okul yatına dahil olarak bu işlemi yapmamış ise) bu işlem için GlobalVizyon vize bölümü size yardımcı olacaktır.

Vize bölümümüz sizin adınıza DS160 vize formunuzu https://ceac.state.gov/genniv/ adresinden sizin adına dolduracaktır. Lütfen vize formunuza başlamadan önce 5*5 ebatlarında dijital ortam vize resminizi vize bölümünüze iletiniz vize formunuzda dijital fotogramınızın olması vize stiker ı basımını hızlandırdığı gibi işlem süresini kısaltmaktadır.

Vize randevusu için vize başvuru barkod numaranız ile https://ais.usvisa-info.com/tr-TR/niv adresinden adınıza açılacak hesaptan 160 usd vize ücreti ödenerek vize randevunuz planlanır.

Amerikan konsolosluğu randevu sistemi ile çalışmakta olup yoğun dönemlerde 3-6 hafta son- raya randevu verebilmektedir bu sebep den Amerika da eğitim almak isteyen öğrencilerin en az 2 ay öncesinden karar vermeleri gerekmektedir.

Amerika’da eğitim alacak tüm öğrencilerin eğitim esnasında sağlık sigortası zorunluluğu vardır. Vizeniz onaylandıktan sonra eğitim poliçenizi yaptırmayı unutmayınız. Bu konuda vize bölümünden yardım alabilirsiniz.