İsveçte Eğitim

İsveç'te Eğitim


02.03.2012 Tarihinde gönderildi ve 64227 defa Okundu, Bizi Google+ üzerinde bulun

Resmi adı İsveç Krallığı olan ülke, Kuzey Avrupa'daki İskandinavya yarımadasında yer alır. Avrupa Birliği ülkeleri arasında en büyük ülkeleri arasında yer alan İsveç'in sınır komşuları batı ve kuzeyden Norveç, doğudan ise Finlandiya'dır. Güneyinde yer alan Öresund Köprüsü ile Danimarka'ya bağlıdır. Ülkedeki en büyük kent olan Stokholm aynı zamanda ülkenin başkentidir. Stokholm'den sonra ülkenin en büyük şehirleri Göteborg ve Malmö'dür. Meclis sistemine sahip, meşruti monarşi ile yönetilen bir ülke olan İsveç, ekonomi bakımından gelişmiş bir ülkedir. İsveç, The Economist'in Demokrasi İndeksi'ne göre birinci sırada olup, Birleşmiş Milletler'in İnsani Gelişme Endeksi'ne göre de yedinci sıradadır.  

İsveç’in ikinci büyük kenti olan Göteborg, 60 binden fazla üniversite öğrencisiyle, İskandinavya’nın en çok öğrenci barındıran kenti unvanına da sahip. Büyük bir liman kenti olan Göteborg, aynı zamanda yüksek teknoloji şirketleri ve yazılım şirketlerinin de gözdesidir. 

İsveç’te eğitime verilen önem ülkeyi dünyanın en önde gelen ülkelerinden birisi haline getirmiştir. İsveç’te üniversiteler Devlet üniversitesidir. Ülkede 27 farklı üniversitede lisans ve yüksek lisans eğitimi verilmektedir. Tüm üniversitelerde eğitim pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi ücretsizdir. Ancak yaşam maliyetleri için yılda 6000-7000 Euro civarında bir miktar gereklidir. İsveç Üniversiteleri özellikle yüksek lisans seviyesinde İngilizce Eğitim vermektedirler. İsveç’in tıp başta olmak üzere biyo-teknoloji ve çevre bilimleri konusunda gelişmiş yükseköğretim programları vardır. İsveç’teki üniversiteler yabancı öğrenciler için İnsan Haklarından Hukuka, MBA’den Makina Mühendisliğine uzanan çeşitlilikte 350’nin üzerinde İngilizce program açmışlardır. İngilizce programlar öğrencilerin talep ve isteklerine uygun; modern ve yenilikçi; öğrenci ve uygulama merkezli; eğitimci ve öğrencilerin arasındaki ilişkilerin uluslararası standartta olduğu oldukça samimi ve esnek ve kişisel girişim, özgür, analitik ve eleştirel düşüncenin ödüllendirildiği bir yapıdadır. İsveççe eğitim görmek isteyenlerin uluslararası geçerli olan İsveççe dili testini (TISUS) geçmesi gerekir. Hemen hemen bütün İsveçliler akıcı ve iyi derecede İngilizce konuşurlar. Hatta birçok İsveç firması İngilizceyi resmi çalışma ve yazışma dili olarak seçmiştir. İngilizcenin bu kadar yaygın olarak konuşulması ve kullanılması yabancı öğrencilere İsveç’e geldiklerinde direkt olarak eğitimlerine başlama ve eğitimle ilgili unsurları eğitim gördükleri kurumlarda evrensel olarak paylaşabilme imkânı sağlar. Yabancı öğrenciler İsveç’te eğitim görmek ve çevreye uyum sağlamak için geldikleri ülkenin dilini öğrenmeye zaman ve para harcamadan direkt olarak eğitimlerine başlayabilme avantajına sahiptirler. Eğer öğrenci isterse İsveççe de öğrenmeyi tercih ederse İngilizce bilen öğrencilere verilen, İsveççe dili eğitiminden faydalanabilir. Bu kursların yıllık ücreti ortalama yüz dolardan başlamaktadır.  İsveç’te birkaç özel program hariç, Yükseköğrenimin bütün aşamaları (Lisans, Master, Doktora) İsveç vatandaşlarına olduğu gibi bütün yabancı öğrencilere de ücretsizdir. Çünkü İsveç’teki üniversiteler Devlet Üniversiteleridir ve Devlet tarafından finanse edilmektedirler. 

Üniversiteler doğrudan başvuru kabul eder ve genellikle başvurular Nisan ve Ekim aylarında yapılır. İsveç’te okumak isteyen yabancı öğrencilerin, eğer Avrupa Birliği üyesi bir ülkeden gelmiyorlarsa, ülkeye gelmeden vize ve oturma izni alması gerekir. İsveç öğrenci vizesine sahip gençlerin part-time çalışma hakkı da vardır. 

Tüm İsveç Devlet üniversiteleri YÖK tarafından onaylıdır. Bu nedenle öğrenciler almış oldukları diplomaları Türkiye’de geçerli kılabilirler. Ayrıca, İsveç üniversiteleri diplomaları dünya genelinde geçerlidir. 

İsveç’te eğitim ücretsiz olduğu için üniversiteler öğrenci kabulünde çok seçicidirler. İngilizce programlara katılacak öğrencilerin TOEFL en az 213, IELTS en az 6,5 not almaları gerekir. Ayrıca, yüksek lisans eğitimi yapmak isteyenlerin üniversite not ortalaması en az 4 üzerinden 3 olmalıdır. Üniversite başvuruları eğitim yılı başlama tarihinden en az 6 ay önce yapılmalıdır. 

İsveç’te İngilizce dilinde Yüksek Lisans Yapabileceğiniz Üniversiteler ve İnternet siteleri;

Yurtdışı Üniversiteler

Yüksek Lisans

Soru Sor

Partner Okullarımız